Apel o modlitwę w intencji uwięzionego adwentysty w Pakistanie
[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Sajjad Masih Gill, 31-letni adwentysta dnia siódmego, od niemal trzech lat odbywa karę dożywotniego pozbawienia wolności. Pakistański sąd skazał go za rzekome bluźnierstwo.
W ubiegłym tygodniu miała odbyć się rozprawa odwoławcza przed sądem w Lahaur, w sprawie Sajjada Masiha Gilla, adwentysty, który od 2013 roku przebywa w jednym z pakistańskich więzień. Z doniesień agencji ACI Prensa wynika jednak, że sąd zdecydował się przełożyć rozprawę na inny termin. Ma to związek z atakiem na dwóch prawników reprezentujących Sajjada. Zostali oni zatrzymani przez niezidentyfikowanego sprawcę, gdy podróżowali na rozprawę z Kasur do Lahaur. Mężczyzna groził im bronią i przestrzegał przed reprezentowaniem Masiha w postępowaniu apelacyjnym.
Niesłusznie skazany
Masih, członek Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, w 2013 roku został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności za rzekome rozsyłanie wiadomości tekstowych zniesławiających proroka Mahometa.
Wyrok ten został wydany mimo wielu kontrowersji i nieprawidłowości. Wystarczy wspomnieć, że w czasie procesu, człowiek, który wcześniej oskarżył Masiha o obrazę Mahometa, ostatecznie wycofał swoje zarzuty. Również prokurator nie był w stanie udowodnić mu domniemanego przestępstwa.
Ówczesny adwokat Masiha Javed Sahotra uważa, że to wzmożona presja ze strony islamskich ekstremistów odegrała decydującą rolę przy wydaniu wyroku skazującego.
Przepisy o bluźnierstwie
Od roku 1986 roku, gdy definicja bluźnierstwa w pakistańskim kodeksie karnym została rozszerzona, liczba oskarżeń i wyroków na podstawie tych przepisów o bluźnierstwie, gwałtowanie wzrosła. Zgodnie z obowiązującym prawem, osoby oskarżone o zniesławienie Mahometa za pomocą słów lub czynów – co stanowi najpoważniejsze przestępstwo bluźnierstwa – muszą zostać skazane na karę śmierci lub dożywocie.
Według wielu międzynarodowych organizacji humanitarnych, przepisy te często stają się pretekstem do wysuwania fałszywych oskarżeń i wyrównywania rachunków osobistych. Na takie oskarżenia najbardziej narażeni są przedstawiciele mniejszości religijnych, w tym chrześcijan, którzy stanowią zaledwie 2 proc. populacji Pakistanu.
Dr Ganoune Diop, dyrektor Spraw Publicznych i Wolności Religijnej w światowym kościele adwentystycznym podkreśla, że pakistańskie przepisy dotyczące bluźnierstwa są zasadniczo niezgodne z zasadami wolności wyznania i przekonań.
„Przepisy te wydają się być wykorzystywane do ograniczania działalności mniejszości religijnych, ograniczania swobody sumienia i wyrażania myśli religijnej, a czasami do celowego dyskryminowania lub prześladowania konkretnych osób i grup” – podkreśla Diop. „Choć ważne jest, aby zawsze traktować innych z szacunkiem, to jednak prawdziwa wolność religijna pozwala wszystkim ludziom na głoszenie poglądów zgodnych z ich przekonaniami, bez narażenia na bycie ofiarą poniżania prześladowania lub przemocy” – dodaje.
Apel o modlitwę
Ostatnie badania Pew Research Center wykazały, że ponad 20 procent państw na świecie – w tym wiele krajów Bliskiego Wschodu, jak również Nigeria, Sudan, Somalia, Indie, Indonezja oraz Malezja – posiada w swoim prawodawstwie przepisy o bluźnierstwie.
Prokurator Dwayne Leslie, dyrektor współpracujący w Departamencie Spraw Publicznych i Wolności Religijnej, od wielu miesięcy z uwagą śledzi sprawę Masiha i wzywa adwentystów na całym świecie do usilnych modlitw w intencji osadzonego, jak również jego rodziny.
„Mniejszości religijne w Pakistanie żyją nie tylko w obawie przed oskarżeniem o bluźnierstwo, ale również ze świadomością, że procesy w tych sprawach są często prowadzone w sposób niesprawiedliwy” – podkreśla Leslie.
W związku z incydentem, do którego doszło 29 stycznia, prawnicy Sajjida Masia wystąpili o odroczenie rozprawy odwoławczej. Sąd przychylił się do ich prośby i wyznaczył nowy termin rozprawy na 16 lutego.09
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Bettina Krause/PARL fot. Wikimedia Commons; oprac. D.M.” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]