ADRA Polska pomaga potrzebującym w Grecji

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”22 STYCZNIA 2017 (NR 588) `{`AW/ADRA Polska`}`” el_width=”100″][vc_column_text]

Owocem nasilającego się od ubiegłego roku kryzysu migracyjnego w Europie są dziesiątki tysięcy ludzi uwięzionych m.in. w obozach tymczasowego pobytu w Grecji. Z uwagi na zamknięcie granic osoby te nie mogą przedostać się do celu swojej podróży, są więc w pewnym sensie zmuszone do pozostawania w kraju, który jest dla nich tylko tymczasowym miejscem pobytu.

Niezależnie od naszej oceny całej sytuacji, mamy do czynienia z dużym kryzysem humanitarnym. Dlatego ADRA postanowiła zaangażować się w pomoc. ADRA Niemcy we współpracy z 10 innymi oddziałami ADRA (m.in. ADRA Słowenia, ADRA Słowacja, ADRA Serbia, ADRA Grecja czy ADRA Polska) realizuje na terenie Grecji projekt, którego celem jest zapewnienie minimalnych, godnych warunków funkcjonowania osobom przybyłym do tego kraju. Pomoc ta obejmuje m.in. dostarczanie środków czystości, urządzeń do oczyszczania wody, prowadzenie zajęć edukacyjnych z zakresu higieny czy zapobiegania nadużyciom seksualnym, wsparcie emocjonalne dla osób przeżywających traumę czy prowadzenie programów dla dzieci w obozach w Salonikach i Katerini. ADRA finansuje również wsparcie w postaci tymczasowych obiektów mieszkalnych, podstawowej pomocy medycznej oraz pomocy żywnościowej. Tłumacze ADRA asystowali zespołom ambulatoryjnym oraz pomagali w eskorcie osób chorych do szpitala. ADRA Słowacja organizuje kursy z zakresu dziewiarstwa dla kobiet oraz dystrybuuje pomoc rzeczową w mieście Kalochori. Podobne działania planowane są w Derveni i Salonikach.

fot. ADRA
fot. ADRA

Obecnie największym wyzwaniem dla lokalnych władz i organizacji pomocowych jest zbliżająca się zima. Władze we współpracy m.in. z ADRA Grecja zastanawiają się, jak pomóc przetrwać osobom ulokowanym w obozach. W sierpniu ADRA zwiększyła przekazywane racje żywnościowe. Prowadziła ponadto rozmowy dotyczące zapewnienia osobom koczującym w obozach dodatkowych obiektów mieszkalnych.

W 2015 roku do Grecji przybyło około 850 tys. osób. W listopadzie 2015 r. na grecką wyspę Lesbos przybyło 89 tys., z czego 40% stanowili uchodźcy z Syrii, 35% z Afganistanu, 11% z Iraku, a 6% z Iranu.

fot. ADRA
fot. ADRA

Działania humanitarne ADRA zostały wsparte przez ADRA Polska kwotą 27 tys. zł. Na kwotę tę złożyły się m.in. dary przekazane w ramach obchodzonego w Kościele 18 czerwca Dnia Uchodźcy. Dziękujemy wszystkim darczyńcom. Jednocześnie apelujemy o dalsze wpłaty na konto ADRA Polska, aby możliwa była kontynuacja wsparcia związanego z kryzysem migracyjnym:

ADRA Polska
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
49 1240 1994 1111 0010 3092 3882
z dopiskiem „darowizna na pomoc uchodźcom”

Dziękujemy za każdą wpłatę.

Darowiznę na rzecz ADRA Polska można odliczyć od podstawy opodatkowania: w przypadku osób fizycznych do 6%, w przypadku osób prawnych i przedsiębiorców do 10% uzyskanego rocznego dochodu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery type=”image_grid” images=”4722,4723,4724,4725″][/vc_column][/vc_row]