Adwentyści Dnia Siódmego najszybciej rozwijającym się kościołem w USA

Odpoczywaj w sobotę. Przestrzegaj starotestamentowych zaleceń dotyczących diety. Bądź gotowy na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Być może te praktyki wydają ci się osobliwe lub przestarzałe, ale to właśnie one charakteryzują Kościół Adwentystów Dnia Siódmego – najszybciej rozwijającą się denominację w Ameryce Północnej.

/Artykuł ukazał się w serwisie internetowym największego amerykańskiego dziennika USA TODAY/

Najnowsze dane wskazują na wzrost Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Ameryce Północnej o 2,5%, podczas gdy najważniejsze denominacje religijne (m.in. Południowi Baptyści) w tym samym czasie notują tendencję zniżkową. Kościół Adwentystów rozwija się również o 75% szybciej niż Mormoni (1,4%), którzy priorytetowo traktują liczebny wzrost kościoła.

Dla obserwatorów spoza Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego ten niezwykle dynamiczny rozwój wydaje się kłopotliwy: „Mamy do czynienia z denominacją, która zwyczajnie wraca do podstaw” – mówi Daniel Shaw, ekspert z dziedziny misji chrześcijańskiej w Fuller Theological Seminary w Pasadenie. „Jest to kompletne zaprzeczenie tego co dzieje się dziś z amerykańską kulturą. Nie potrafię wytłumaczyć tego fenomenu” – dodaje Shaw.

Adwentyści Dnia Siódmego zadają jednak inne pytanie: Dlaczego w Stanach Zjednoczonych kościół nie rozwija się jeszcze szybciej? Obecnie mieszka tu tylko 1,1 milionów spośród 16 milionów adwentystów na całym świecie Pomimo swoich amerykańskich korzeni, adwentyzm rozwija się ponad dwa razy szybciej w wielu innych miejscach na świecie.

„Nie czujemy, że kościół rozwija się w szybkim tempie i jest to dla nas spore zmartwienie, szczególnie w Ameryce Północnej” – mówi Ron Clouzet, dyrektor North American Division Evangelism Institutena Andrew University w Berrien Springs (Michigan).  Latynoamerykańscy adwentyści to „jedyna grupa, która rozwija się bardzo dobrze – kontynuuje Clouzet. „Gdyby nie oni, nasza sytuacja byłaby jeszcze gorsza”.

Przestrzeganie soboty i wegetariański styl życia wychodzą daleko poza szeroki nurt współczesnego chrześcijaństwa. Jednak dla adwentystów okazują się one być bardziej zaletą aniżeli niedogodnością.

Od połowy XIX wieku, gdy ruch adwentystyczny narodził się w New Hampshire, Adwentyści Dnia Siódmego odczuwają pilną misję głoszenia ewangelii – z szczególnym podkreśleniem rychłego powtórnego przyjścia Chrystusa – całemu światu. Sedno swojej misji adwentyści upatrują w 12 wersecie 14 rozdziału Księgi Objawienia, zgodnie z którym to w ostatnich dniach „okaże wytrwanie świętych, którzy przestrzegają przykazań Bożych i wiary Jezusa”.

Nacisk na globalne oddziaływanie kościoła zaczyna przynosić owoce. Imigranci, którzy przybywają dziś do Stanów Zjednoczonych, często pochodzą z różnych części Ameryki Łacińskiej oraz Afryki, gdzie Adwentyści Dnia Siódmego posiadają rozbudowaną sieć kościołów, szkół i szpitali.

Ci, którzy przybywają do Stanów Zjednoczonych z Brazylii, czy też Meksyku, czują się jak u siebie w domu w lokalnym adwentystycznym kościele, gdzie spotykają pastora, który mówi ich językiem i dobrze zna ich kulturę” – powiedział Edwin Hernandez, pracownik naukowy w Centrum Studiów nad Religią Łacińską na Uniwersytecie w Notre Dame.

Imigranci to nie jedyna grupa wpływająca na rozwój Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. W powszechnej świadomości amerykańskiego społeczeństwa, adwentyści to ludzie cieszący się dobrym zdrowiem i długowiecznością. Zgodnie z najnowszymi badaniami adwentyści żyją o 10 lat dłużej niż przeciętny Amerykanin. Dokonania na gruncie zdrowia i edukacji sprawiają, że adwentyści zostali zauważeni nawet przez dotychczasowych sceptyków, którzy podzielają te priorytety.

Nowi członkowie Kościoła doceniają również jednoznaczność i jasność adwentystycznych zasad wiary. Diana Syth przez lata uczęszczała do wielu protestanckich kościołów. Nigdzie jednak nie otrzymała właściwych informacji dotyczących tego, co to znaczy być prawdziwym chrześcijaninem. Aż do momentu, kiedy 6 lat temu Diana  i jej maż dowiedzieli się o Adwentystach Dnia Siódmego od swojego rodzeństwa.

„Mój (dorosły) syn zauważył sporą zmianę jaka w nasz zaszła” – mówi Syth. „Widzi w nas pewien pokój. Nadzieja pojawiła się tam, gdzie wcześniej jej nie było”.

Adwentyści otrzymują również nagrodę za swój wysiłek włożony w działania ewangelizacyjne. W odpowiedzi na ogólnonarodową inicjatywę, w 2009 roku ponad 80% z 6 000 adwentystycznych kościołów w Ameryce Północnej zorganizowało tygodniowe wydarzenia ewangelizacyjne w hotelach oraz innych placówkach.

Co roku od 1/3 do połowy adwentystycznych zborów organizuje tego rodzaju wydarzenia, a to przekłada się na stopę wzrostu kościoła wynoszącą około 1,7% – wciąż zdecydowanie więcej od innych  denominacji religijnych w Ameryce Północnej.

Kreatywność przekłada się na rozwój adwentyzmu nawet w tych miejscach, które zbytnio nie kojarzą się z nadmierną religijnością ich mieszkańców. Dla przykładu, w Waszyngtonie adwentyści stworzyli sieć „chrześcijańskich kawiarni”, gdzie ludzie mogą się zrelaksować i zadawać pytania bez poczucia presji ze strony kościoła.

„Nie zawsze musisz zapraszać ludzi od kościoła” – mówi Alexander Bryant. „Po prostu siadasz obok nich, rozmawiasz z nimi, tworzysz dobrą więź i powoli zaczynasz opowiadać im o Chrystusie”.

G. Jeffrey MacDonald, Religion News Service, USA Today, tłum. D. Maikowski

Jak zostać Adwentystą?

Osoby, które pragną być adwentystami dnia siódmego powinny przyjąć świadomie biblijny chrzest przez zanurzenie w wodzie w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego. Chrzest ten poprzedzony jest wyznaniem wiary w podstawowe zasady wiary, których naucza Pismo Święte. Osoba pragnąca się przygotować do chrztu oraz uzyskać więcej informacji o kościele kierowana jest zazwyczaj do pastora adwentystycznego celem uzyskania cyklu lekcji biblijnych. W wyniku przyjęcia Pana Jezusa Chrystusa jako swojego osobistego Zbawiciela, zaakceptowaniu podstawowych biblijnych zasad wiary i zadeklarowaniu ich praktykowania, kandydat do chrztu (katechumen) jest przedstawiany miejscowej radzie zboru i rekomendowany przez osobę przygotowującą do chrztu. Podczas chrztu lub niedługo po nim następuje oficjalne przywitanie i przyjecie do społeczności kościoła osoby ochrzczonej, która staje się w ten sposób pełnoprawnym członkiem Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Osoby już wcześniej ochrzczone w innych kościołach chrztem biblijnym w wieku świadomym w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego są przyjmowane do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego na podstawie wyznania wiary poprzedzonego nauczaniem podstawowych biblijnych zasad wiary.

Znajdź zbór

Pełna lista zborów (parafii) Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP, wraz z informacjami o tych, które prowadzą własne witryny internetowe, znajduje się na podstronie Kontakt.

Napisz do nas!

Możesz napisać na nasz adres:

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w RP
ul. Foksal 8
00-366 WARSZAWA

lub skorzystać z poniższego formularza:

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Temat

    Treść wiadomości

      Imię i nazwisko (wymagane)

      Adres email (wymagane)

      Temat

      Treść wiadomości

        Imię i nazwisko (wymagane)

        Adres email (wymagane)

        Temat

        Treść wiadomości

          Imię i nazwisko (wymagane)

          Adres email (wymagane)

          Temat

          Treść wiadomości