Adwentyści głoszą ewangelię wśród protestujących Ukraińców
[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Kościół Adwentystów Dnia Siódmego na Ukrainie kontynuuje swoją misję głoszenia dobrej nowiny o Jezusie Chrystusie, pomimo coraz trudniejszej sytuacji polityczno-społecznej w tym kraju. Kijów – stolica Ukrainy – jest jednym z miast uczestniczących w globalnym programie „Misja dla miast”.
Ponad 150 kolporterów, misjonarzy zdrowia oraz pastorów przebywa obecnie na ulicach Kijowa i stara się odpowiedzieć na fizyczne oraz duchowe potrzeby mieszkańców tego miasta. Uczestnicy programu „Kijów: Miasto Nadziei” mogą skorzystać m.in. z porad dotyczących walki uzależnieniami (alkoholizm, papierosy), wskazówek dietetycznych oraz doraźnej opieki zdrowotnej. W Kijowie adwentyści organizują również liczne koncerty i kolportują literaturę. Tysiące mieszkańców stolicy Ukrainy odwiedziło już adwentystyczne „kioski odżywiania”, a wielu z nich uczestniczy również w organizowanych spotkaniach biblijnych.
Ta niezwykła ewangelizacyjna inicjatywa odbywa się w cieniu coraz trudniejszej sytuacji polityczno-społecznej na Ukrainie. Niedawno Viktor Alekseenko, przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w tym kraju, wezwał wszystkich wyznawców do modlitw o dobro Ukrainy oraz do nieuczestniczenia w aktach prowokacyjnej wrogości – zarówno na ulicach miast, jak i w mediach społecznościowych.
„Powinniśmy raczej zachęcać ludzi do rozwiązywania konfliktów w sposób pokojowy” – podkreślił Alekseenko. Jednocześnie zaznaczył on, że adwentyści powinni wyrażać swoje społeczne i polityczne poglądy bez łamania obowiązującego prawa i w poszanowaniu indywidualnych wolności przysługujących każdemu człowiekowi.
Protesty i starcia z oddziałami milicji (Berkut) na ulicach ukraińskich miast trwają już od kilku miesięcy. Ukraińska opozycja domaga się przede wszystkim ustąpienia prezydenta Wiktora Janukowicza oraz zacieśnienia więzi z Unią Europejską. Protesty rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku, gdy prezydent Janukowicz zrezygnował z podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE na rzecz ściślejszej współpracy z Rosją, która zagwarantowała Ukrainie 15 mld dolarów pożyczki.
Żaden wyznawca Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego nie został aresztowany ani ranny podczas trwających protestów. Liderzy Kościoła na Ukrainie podkreślają również, że nabożeństwa w 25 kijowskich zborach odbywają się bez zakłóceń.
Program „Kijów: Miasto Nadziei” potrwa do marca br., a jego zwieńczeniem będzie 10-dniowa seria wykładów ewangelizacyjnych.
Kościół Adwentystów Dnia Siódmego na Ukrainie liczy niemal 52 tys. wyznawców, którzy gromadzą się w 900 zborach i 300 grupach.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Kijów, Ukraina `{`Yuriy Kuzmenko/ANN; fot. Wikimedia Commons; tłum. D.Maikowski/AAI`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]