Adwentyści na konferencji na temat wolności religijnej w Finlandii.

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”17 LUTEGO 2019 (NR 682) `{`PEKKA KÄRKKÄINEN/TŁUM.:DANIEL KLUSKA`}`” el_width=”100″][vc_column_text]

Dr Ganoune Diop, dyrektor ds. Publicznych i Wolności Religijnej przy Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, był jednym z głównych mówców konferencji na temat wolności religijnej,  która odbywała się w bibliotece fińskiego parlamentu 6 lutego.

Seminarium zostało zorganizowane przez Radę Wolnych Kościołów w Finlandii (SVKN), w skład którech wchodzi większość uznanych przez Państwo mniejszości religijnych a także przedstawiciele tzw. wolnomyślicieli. Żadna organizacja religijna nie została wykluczona. 

Około 80 uczestników wysłuchało otwierającego konferencję wykładu Dr Diopa na temat wolności religijnej, jako niezbywalnego prawa człowieka. Diop podkreślił, że wolność religijna jest nie tylko prawem, ale ma fundamentalny związek z ideą człowieczeństwa. – Ta globalna zasada wolności określa, co to znaczy być człowiekiem – zaznaczył. Według niego, wolność religii dotyczy wolności sumienia, wolności słowa, prawa do gromadzenia się i swobody podejmowania decyzji. 

Diop był jednym z trzech mówców zaproszonych na konferencję, która była częścią ogólnokrajowego Tygodnia Jedności odbywającego się w Finlandii. Wśród gości nie zabrakło także reprezentujących obecny parlament posłów a szczególnym uczestnikiem jednodniowego spotkania był były prezydent Finlandii,  Tarja Halonen. Konferencja została otwarta i zakończona przez przewodniczącego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Finlandii, pastora Kalervo Aromäkiego.

Profesor Elina Vuola z Uniwersytetu w Helsinkach, poruszyła w swoim wystąpieniu znaczenia właściwego zrozumienia religii. Zauważyła, że wartości religijne są w dzisiejszych czasach bardzo ważne, szczególnie poza Europą Zachodnią. – Obecnie zwraca się większą uwagę na religie i jej wartości w stosunkach międzynarodowych – oświadczyła. Ostrzegała także przed niebezpieczeństwem uogólniania religii i jej praktyk, na podstawie pojedynczej zbrodni popełnionej przez jej wyznawcę. 

Dr Ganoune Diop, dyrektor ds. Publicznych i Wolności Religijnej przy Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego

 

W ostatnim przemówieniu profesor Tuula Sakaranaho, również z Uniwersytetu w Helsinkach, mówiła o zasadach wolności religii lub przekonań, nie tylko jako wolności indywidualnej, ale także w kontekście społecznym. Sakaranaho wskazała, że często wolność religijna czyli prawo do praktykowania wiary, może być postrzegana przez kogoś innego jako ograniczenie jego wolności religijnej. Profesor przypomniała również uczestnikom, że społeczeństwo nie może wywierać wpływu na mniejszości religijne. Niestety statystyki wskazują, że na świecie średnio trzy na cztery osoby nie cieszą się wolnością religijną, dlatego ten temat jest niezwykle ważny w dzisiejszym świecie i należy poświęcać mu coraz więcej uwagi. 

Konferencja zakończyła się panelem „Pytań i odpowiedzi”. Uczestnicy mieli okazję zadawania pytań obecnym na spotkaniu członkom parlamentu fińskiego. Warto zwrócić uwagę na to, że choć poglądy posłów różniły się znacznie, to jednak wszyscy zgadzali się z tym, że wolność religijna jest podstawowym prawem człowieka. 

Po zakończeniu konferencji dr Diop i pastor Aromäki odwiedzili Radę Kościoła Luterańskiego. W trakcie spotkania dalej poruszano sprawy wolności religijnej a przedstawiciele obu kościołów zgodzili się z tym, że adwentyści i luteranie powinni zawsze podejmować kroki mające na celu budowanie dialogu społecznego. 

Warto podkreślić, że adwentystyczny pastor Aromäki był tym, który jako pierwszy przedstawił pomysł jednodniowego sympozjum Radzie Wolnych Kościołów w Finlandii. Zauważył, że jedną z korzyści dla mniejszych denominacji w Finlandii może być to, że będą uznawane za ważny głos w sprawach społecznie istotnych. Wszystko wskazuje na to, że ta konferencja właśnie tego dowiodła. 

AAI

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]