Adwentyści o rodzinie. Konferencja w Budapeszcie.
[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”22 MAJA 2017 (NR 597) `{`MAREK RAKOWSKI, DANIEL KLUSKA/ZDJ.: MAREK RAKOWSKI/AAI`}`” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Globalna konferencja Reach the World poprzedzona została szkoleniem przywódców i edukatorów odpowiedzialnych w Europie za misję rodzin adwentystycznych. Pod kierownictwem Karen Holford, dyrektor Sekretariatu Rodziny przy Wydziale Transeuropejskim Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, około 30 osób spędziło intensywnie 5 dni na warsztatach, wykładach i dyskusjach.
W trakcie szkolenia zrealizowano następujące moduły:
- Rodzina w społeczeństwie
- Rozwój rodziny
- Misja chrześcijańskiej rodziny
Dwie pary małżeńskie ze Stanów Zjednoczonych – Elaine i Willy Oliver, kierujący działem rodziny na szczeblu światowego Kościoła oraz Pamela i Claudio Consuegro, odpowiedzialni za ten dział w Ameryce Północnej, skupili się na roli rodziny chrześcijańskiej jako ewangelicznej soli tej ziemi i światłości tego świata. Rodzina jest pierwszym i podstawowym polem misyjnym. Pionierka adwentyzmu, Ellen White napisała, że nie ma ważniejszego pola misyjnego. Współczesny świat, który przeżywa kryzys wartości potrzebuje dobrego praktycznego przykładu życia i pielęgnowania zdrowych międzyludzkich relacji. Takim praktycznym przykładem są właśnie chrześcijańskie rodziny.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_images_carousel images=”5521,5520,5519,5518,5516″ img_size=”full” onclick=”link_no” autoplay=”yes” wrap=”yes”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Marek Rakowski, przedstawiciel polskiego Kościoła, podzielił się w swojej prezentacji podczas jednego z porannych nabożeństw statystykami, które potwierdzają wypowiedź Ellen White. Największy odsetek osób decydujących się na członkostwo w kościele pochodzi z rodzin adwentystycznych. Za nim idą ci, którzy zostali zachęceni do kościoła poprzez swoich adwentystycznych krewnych, znajomych, kolegów, sąsiadów czy przyjaciół. Z kolei w grupie odchodzących z kościoła dominują ci, którzy nie znaleźli w nim atmosfery rodzinnego ciepła.
Podczas szkolenia zajmowano się również takimi zagadnieniami jak procesem uczenia się i rodzajami inteligencji, jak również zrozumieniem działania umysłu nastolatka. Zagadnieniami tymi dzieliła się w sposób fachowy i zarazem wciągający słuchaczy, Karolina Poland. Wśród poruszonych zagadnień nie zabrakło tzw. trudnych tematów, jak np. przemoc w rodzinie czy uzależnienie od pornografii .
Prowadząca konferencję Karen Holford, zadbała o to, aby każdy uczestnik był zaangażowany i działał kreatywnie. Odbyło się wiele warsztatów i burz mózgów. Szczególnie interesujący był cykl zajęć poświęconych kreatywnemu podejściu do dnia świętego (szabatu) w rodzinach adwentystycznych. Sobotni dzień rozpoczął się interaktywnym studiowaniem Biblii, opierającym się wokół czterech różnych fragmentów biblijnych o Sabacie. Dr Pamela i Claudio Consuegra, Dyrektorzy Deprartamentu Rodziny w Wydziale Północno Amerykańskim, w swojej prezentacji położyli nacisk na wyzwania i możliwości, które stoją przed każdym pastorem lub liderem kościoła. Jak sprawić, aby pełniąc tak odpowiedzialne funkcje Sabat był rozkoszą dla naszych rodzin?
Po południu dziesięć stołów z interesującymi opisami zajęć na Sabat pomogło grupie uczestników szkolenia odkryć ‚rozkosze‘. Jeden stół zawierał kolorowe materiały do szycia i był zaproszeniem do stworzenia czegoś, co będzie przypomniało o wyjątkowym planowaniu sabatów. Inny stół był wypełniona kartkami z podziękowaniami, dając tym samym uczestnikom możliwość napisania, za co dziękują Bogu w kontekście Sabatu. Opowieść o mannie była zilustrowana używając papierowych talerzy i … popcornu. Uczestnicy odrysowywali swoje dłonie, a następnie pisali na każdym z odrysowanych palców,w jaki sposób mogą pomagać innym w Sabat. Ostatni stół zawierał orzechy i rodzynki. W ten sposób rodziny powinny rozmyślać nad błogosławieństwami ostatniego tygodnia i świętować spożywając razem rodzynki. Następnie miały dzielić się także wyzwaniami jakie przed nimi stoją w nadchodzącym tygodniu zjadając orzechy. Ten drobny zabieg miał przypomnieć, że trudne zadania muszą zostać podzielone na mniejsze kawałki.
Cała konferencja była niezwykłą okazją do wymiany idei, poglądów, doświadczeń, materiałów a także przygotowania planów i strategii działania na kolejny rok.
„Cieszę się, że dzisiaj możemy mówić już nie tylko o misjonarzach zdrowia czy misjonarzach udzielających pomocy humanitarnej. Dzisiaj do grona adwentystów wykonujących misję powierzoną im przez Jezusa dołączyli misjonarze rodzinni niosący pomoc , poradnictwo i szkolenie tych wszystkich, którzy pragną żyć lepiej” – powiedział Willie Oliver.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]