Adwentyści przeciwko rytualnemu okaleczaniu kobiet
[vc_row][vc_column][vc_column_text]
6 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwko Okaleczaniu Kobiet. Przy tej okazji, warto podkreślić, że Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w pełni solidaryzuje się z wszelkimi organizacjami, które walczą z tą okrutną praktyką.
FGM/C (Female Genital Mutilation/Cutting), określane często jako obrzezanie kobiet, to praktyka stosowana w niemal 30 krajach na terenie Afryki i Azji. W tych miejscach młode kobiety poddawane są rytualnym ceremoniom, których skutkiem jest uszkodzenie narządów płciowych. Warto podkreślić, że praktyka ta nie ma nic wspólnego z działaniami medycznymi, a jej jedynym celem jest kultywacja określonych tradycji.
W wielu krajach FGM/C wciąż postrzegane jest jako symbol określonego statusu. Osoby propagujące tę praktykę uważają natomiast, że kontroluje ona kobiecą seksualność i promuje życie w czystości. Jej są jednak zgoła inne: Zakażenia, przewlekłe, bóle i bezpłodność – to tylko niektóre ze skutków rytualnych okaleczeń. W 2012 ONZ stanowczo zakazała stosowania tych praktyk. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje natomiast, że jej ofiarami może być nawet 140 milionów kobiet.
Kościół Adwentystów Dnia Siódmego stanowczo sprzeciwia się praktyce rytualnego okaleczania kobiet i już w 2000 roku wydał w tej sprawie jednoznaczne stanowisko.
„Nasz Kościół powinien dążyć do zlikwidowania tej praktyki, jak również uczyć o niebezpieczeństwach wynikających z jej stosowania” – mówi Dr Peter Landless, dyrektor służby zdrowia przy światowym kościele adwentystycznym. „Naszym pragnieniem jest, aby młode kobiety mogły rozwijać się w naturalny sposób – tak, jak stworzył je Bóg.
Jednym z krajów, w których Kościół Adwentystów aktywnie włączył się w walkę przeciwko FGM/C jest Kenia. Kajido Rescue Centre, to centrum pomocy i placówka edukacyjna, w której młode kobiety mogą dorastać bez strachu przed rytualnym okaleczeniem. „Rodziny w wielu wioskach traktują to miejsce, jak prawdziwe błogosławieństwo” – podkreśla Denise Hochstrasser, dyrektor Sekretariatu Kobiet przy Wydziale Intereuropejskim, który pomógł w uruchomieniu tego ośrodka.
W ostatnich latach w działania przeciwko rytualnemu okaleczaniu kobiet włączyła się również ADRA (Adventist Development and Relief Agency). Jednym z ostatnich projektów było szkolenie na temat zagrożeń płynących ze stosowania tej praktyki, w którym wzięło udział ponad 2500 osób. W wyniku tej inicjatywy udało się również wyszkolić ponad 189 edukatorów, którzy pracują teraz wspólnie ze liderami społeczności lokalnych.
„Uczestniczenie w wysiłkach Kościoła na rzecz walki z rytualnym okaleczaniem kobiet, to tylko jeden ze sposobów, w jaki staramy się pomagać kobietom na całym świecie” – podkreśla Jason Brooks, jeden z dyrektorów ADRA.
W Niemczech, w ubiegłym roku Berliński Szpital Adwentystyczny otworzył specjalne medyczne centrum rekonstrukcji organów płciowych we współpracy z supermodelką Waris Dirie (bohaterką słynnego filmu „Kwiat Pustyni”), która od wielu lat prowadzi walkę z rytualnym okaleczaniem kobiet.
„Jak zawsze, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego dąży do odnawiania obrazu Stwórcy, a także do kojenia bólu tych, którzy cierpią” – podkreśla Landless, dyrektor służby zdrowia przy Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Silver Spring, Maryland, Stany Zjednoczone `{`Ansel Oliver/ANN fot ANN; tłum. D. Maikowski`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]