Adwentyści w Iraku modlą się o nowy kościół

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Przewodniczący światowego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego Ted N. C. Wilson odwiedził plac budowy nowego budynku kościoła w Iraku, gdzie modlił się w intencji adwentystów, którzy mieszkają zaledwie 30 kilometrów od terytorium zajmowanego przez Państwo Islamskie.

Pastor Wilson, wraz z żoną Nancy, i małą grupą liderów kościoła, odwiedził miasto Irbil, prężnie rozwijającą się stolicę Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego, usytuowanej na północy Iraku.

Kurdyjskie siły zbrojne czujnie strzegą granic tego regionu, tworząc schronienie dla setek tysięcy ludzi przesiedlonych w wyniku konfliktu zbrojnych w innych częściach Iraku oraz w Syrii. Ted Wilson pochwalił miejscowe władze za przestrzeganie wolności religijnej i wezwał niewielki, ale rosnący zbór adwentystyczny w Irbil, do podążania śladami Chrystusa.

„Gdy nadchodzą trudne czasy, powinniśmy pamiętać o słowach, które są napisane na każdym kwiecie i źdźble trawy: ‘Bóg jest miłością’ – podkreślił Wilson w sobotnim kazaniu wygłoszonym w sali konferencyjnej hotelu Ankawa Royal.

Wilson zwrócił uwagę, że – zgodnie z dostępną wiedzą historyczną – arka Noego prawdopodobnie spoczęła w górach na północ od Ibril. Dodał również, że Bóg również dziś wzywa ludzi, aby weszli do jego „arki bezpieczeństwa”, tak jak czynił to w czasach Noego.

„Bóg wzywa nas, abyśmy przyszli do jego kościoła, jego arki bezpieczeństwa” – zaapelował Wilson do członków miejscowego zboru, ich przyjaciół oraz sąsiadów. „Bez względu na to, co zdarzy się w nadchodzącym tygodniu, nigdy nie porzucajcie swojej wiary” – dodał.

Popołudniu, Ted Wilson odwiedził plac budowy nowego budynku kościoła w Irbil. To trzypoziomowy budynek o powierzchni 400 metrów kwadratowych. Oprócz zboru, znajdzie się w nim miejsce dla mieszkania pastora oraz niewielkiej szkoły.

„Modlimy się za członków naszego kościoła w tym mieście. Modlimy się o wzrost, który ma tu miejsce” – podkreślił Wilson. „Prosimy cię Boże, aby ten kościół wzrastał i aby już wkrótce ten budynek okazał się zbyt mały, aby pomieścić wszystkich wyznawców”.

25 wyznawców

Historia Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Iraku sięga roku 1924. W roku 2012 uformował się natomiast zbór w Ibril, gdy dwie miejscowe rodziny zdecydowały się pójść śladami Chrystusa – wspomina George Yousif, lider kościoła adwentystycznego w Iraku. Od tego czasu liczba członków miejscowego zboru wzrosła do 25 członków. To mieszanka Irakijczyków, uchodźców oraz imigrantów. Jednym z nich jest Kenijczyk, który pracuje w Irbil jako starszy urzędnik Światowego Programu Żywnościowego ONZ.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Iraku liczy około 100 członków. Od wielu lat zmaga się on z licznymi problemami związanymi z trwającymi na terenie tego kraju konfliktami zbrojnymi. W wyniku ataków bombowych, zbór adwentystyczny w stolicy Iraku, Bagdadzie, został uszkodzony co najmniej dwukrotnie. Na szczęście nikt nie ucierpiał w wyniku tych zdarzeń. Adwentyści z Bagdadu wciąż spotykają się na wspólnych nabożeństwach.

Irakijscy adwentyści spotykają się również m.in. w miejscowościach Kirkuk oraz Mosel. W tym drugim mieście kościół posiadał dwa budynki, ale po przejęciu kontroli nad tym regionem przez Państwo Islamskie, ich status prawny pozostaje niewyjaśniony.

[/vc_column_text][vc_text_separator title=”Andrew McChesney, Adventist Review; fot. MENA; oprac. D.M” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]