Adwentyści w Kostaryce i Nikaragui na misji pozyskania byłych członków Kościoła.

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”3 LIPCA 2019 (NR 710) `{`ADVENTIST.ORG/TŁUM.:DANIEL KLUSKA`}`” el_width=”100″][vc_column_text]

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Południowo-środkowoamerykańskim Wydziale, w skład którego wchodzą Kostaryka i Nikaragua, oficjalnie zainicjował inicjatywę, mającą na celu pozyskanie byłych członków Kościoła. W trakcie kilkudniowego szkolenia ponad 1300 Starszych Zboru, pastorów i liderów dyskutowało o tym, w jaki sposób dotrzeć do tych osób, które zdecydowały się opuścić Kościół Adwentystów. 

W ciągu ostatnich dwóch lat ponad 100 000 członków opuściło Kościół Adwentystów na terenie Kostaryki i Nikaragui. – Oznacza to, że całkowite członkostwo w Unii zmniejszyło się o 45%. – powiedział pastor Ricardo Marín, Sekretarz Wydziału. Obecne członkostwo wynosi 121,440.

-Wiemy, że dzięki tej inicjatywie Kościół może odzyskać wielu byłych członków. Jeżeli będziemy pilnie stosować metodę Chrystusa w każdym z naszych zborów, to jest możliwe- powiedział Marín.

Samuel Telemaque, dyrektor sekretariatu Szkoły Sobotniej w Wydziale Interamerykańskim Kościoła Adwentystów, spędził w ostatnim czasie wiele czasu w Kostaryce i Nikaragui. W trakcie spotkań i wykładów podkreślał znaczenie budowania dobrych relacji z współwyznawcami właśnie w trakcie wspólnego studium Biblii.

– Nasze zbory powinny obfitować w łaskę – a nie ocenę – wobec postępowania innych ludzi.  Powinniśmy stale zapraszać ich do pojednania się z Bogiem; On może odnowić ich serca – powiedział Telemaque.

Prowadzone szkolenie koncentrowało się na etapach pojednania i zawierało praktyczne wskazówki na temat realizacji służby pojednania, uczniostwa i reintegracji w życiu wspólnoty Kościoła.

Uczestnicy wzięli udział także w części warsztatowej. W jej trakcie uczyli się jak słuchać, być empatycznym i opiekuńczym wobec tych, którzy często odczuwają wiele złości wobec Kościoła lub jego przywódców. 

Wilfredo Ruiz, przewodniczący Kościoła Adwentystów w Ameryce Środkowo-Południowej zaznaczył, że spotkanie niewątpliwie było potrzebne od dawna. Dzięki większemu zaangażowaniu Starszych Zboru czy Kierowników Szkoły Sobotniej wiele osób może powrócić na łono Kościoła. 

Dla Olmana Soto, Starszego Zboru w Alajueli, szkolenie było potrzebne, ponieważ dodało mu odwagi. – Jak najszybciej spotkam się z Radą Zboru i spróbujemy zorganizować dokładny plan działań – zaznaczył Soto. 

-To musi być wielki ruch dorosłych jak i dzieci, mężczyzn i kobiet, który spowoduje, że ta inicjatywa przerodzi się w czyn. Ruch, który zainicjuje większą służbę wobec drugie człowieka i doprowadzi do ponownego pojednania wielu ludzi z Chrystusem; podobnie jak w historii o synu marnotrawnym – powiedział Leonardo Godinez , pastor okręgowy w Diecezji Północnej w Nikaragui. – To jest cel Szkoły Sobotniej – zaznaczył. 

Obecnie Kościół Adwentystów w Kostaryce i Nikaragui przygotowuje się do masowej ceremonii chrztu w dniu 4 kwietnia 2020 roku. 

Unia Południowo-Środkowoamerykańska ma ponad 124 400 adwentystów dnia siódmego oddających Bogu chwałę  w 825 zborach i grupach.

ADVENTIST.ORG

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]