Adwentystyczna produkcja filmowa na międzynarodowym festiwalu
Film dokumentalny „Ojcowie”, otrzymał specjalne wyróżnienie na 22. festiwalu filmowym Religion Today, organizowanym co roku w Trydencie w północnych Włoszech.
We środę 9 października, międzynarodowe jury festiwalowe przyznało nagrody najlepszym filmom z ponad 1700 otrzymanych zgłoszeń. Był to punkt kulminacyjny dziewięciodniowego wydarzenia, na które w górskim miasteczku Madonna di Campiglio, zgromadzili się twórcy filmowi z całego świata.
– Poziom i jakość produkcji zgłoszonych na tegoroczny festiwal były bardzo wysokie – powiedziała inicjatorka i założycielka festiwalu, Lia Beltrami. Zwycięskie filmy pochodziły z takich krajów jak Iran, Chiny czy Japonia a nagrodzone zostały przede wszystkim z uwagi na ich piękno i misyjny charakter.
„Il vizio della speranza” (The Vice of Hope) otrzymał ogólną nagrodę główną. Andrea Morghen, dyrektor festiwalu, nazwał to „prawdziwym hymnem życia, modlitwy i wytrwałości”.
Inni zwycięzcy to „Carving the Divine”, rzadkie i intymne spojrzenie na rzeźby w drewnie, które są sercem japońskiego buddyzmu Mahayana, oraz „Will Will”, fascynujący krótki dokument z Serbii, w którym cztery zakonnice spotykają w trakcie spaceru po lesie mężczyznę o podejrzanej przeszłości związanej ze zbrodniami wojennymi. Inne filmy dotyczyły kwestii uchodźców, starć kulturowych we współczesnym świecie oraz pytań dotyczących kwestii etycznych, także tych skupionych wokół eutanazji.
Wśród różnorodnej gamy finalistów festiwalu we Włoszech, film „Ojcowie” (Fathers) adwentystycznej produkcji, wydawał się być najbardziej międzynarodowy. Zainicjowany na europejskiej konferencji medialnej w 2018 roku, został zrealizowany przez sześć ekip filmowych z całego świata. Producentem dokumentu był Adrian Duré, pracujący w Adventist Media Center (Stimme der Hoffnung) w Niemczech. „Ojcowie” zostali nominowani do „najlepszego filmu dokumentalnego” i „grand prix w duchu wiary”. Mimo, że nie udało się zdobyć żadnej z obu nagród, film otrzymał specjalne wyróżnienie.
Victor Hulbert, dyrektor ds. Komunikacji i mediów w Wydziale Transeuropejskim Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, reprezentował twórców filmu podczas ceremonii wręczenia nagród. – Zgłoszono 1700 produkcji a tylko 62 z nich znalazły się na krótkiej liście finalistów. Być wśród nich to już wielkie osiągnięcie. Dzięki wysokiemu poziomowi festiwalu i uznaniu filmu przez festiwalowe jury, możemy być dumni – podkreślił Hulbert.

Rozmawiając zarówno z sędziami, jak i uczestnikami wydarzenia, Hulbert zauważył, że uczestnicy bardzo cenią sobie wartości filmu, w tym bardzo silny głos podkreślający potrzebę portretowania ojców w pozytywnym świetle. Widzowie zwrócili uwagę, że zbyt wiele filmów z udziałem ojców dotyczy w większości wypadków tylko konfliktów, dlatego tym bardziej docenili oni pozytywne podejście do „dobrych” ojców.
W skład sędziów wchodził przedstawiciel biura prasowego Watykanu oraz najlepsi nadawcy i twórcy filmowi z Bangladeszu, Nepalu, Nigerii i Rosji.
Roberto Paglialonga z Rzymu osobiście pochwalił Hulberta za nakręcenie filmu na tak ważny temat, podczas gdy M Hamid z Bangladeszu był pod wrażeniem, że sześć ekip filmowych rozsianych po całym świecie, mogło stworzyć tak jednolity produkt.
„Ojcowie” to pozytywny film dokumentalny osadzony w sześciu różnych kulturach. Troskliwy stosunek ojców do dzieci, przedstawiony w filmie, może pomóc w pozytywnym spojrzeniu na rolę ojców w życiu ich dzieci, bez względu na to, do jakiej kultury należą.

W moim własnym życiu odnajduję historię z lat 50-tych ubiegłego wieku, gdzie dwóch studentów teologii w adwentystycznym, włoskim seminarium duchownym zostało wyrzuconych przez władze uczelni po tym, kiedy wyszło na jak, że chodzą do lokalnego kina. Chociaż musimy uważać na nasze wybory to muszę stwierdzić, że dziś jestem dumny z mojego Kościoła. Odbył długą i trudną podróż kulturową i duchową, aby przekazać wartości Ewangelii współczesnemu światu korzystając z dostępnych technologii.
RV
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]