Brazylijscy uczniowie nie będą zdawać matury w sobotę

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”19 MARCA 2017 (NR 592) `{`South American Division News Agency; OPRAC. DM/AAI`}`” el_width=”100″][vc_column_text]

Brazylijskie Ministerstwo Edukacji zdecydowało o przesunięciu terminu egzaminu końcowego dla uczniów szkół licealnych, z soboty na niedzielę. To dobra wiadomość dla adwentystów dnia siódmego, którzy będą mogli podchodzić do matury na takich samych zasadach, jak ich koledzy.

Enem, to obowiązkowy egzamin dla uczniów ostatnich klas licealnych w Brazylii, który jest  odpowiednikiem polskiej matury. Dotychczas młodzi Brazylijczycy podchodzili do tego egzaminu w sobotę. Brazylijskie Ministerstwo Edukacji podjęło jednak decyzję, że począwszy od tego roku maturzyści będą zdawać Enem w niedzielę.

Poinformował o tym José Mendonça Filho, brazylijski Sekretarz ds. Edukacji. Podkreślił on, że zmiana dnia egzaminu to przejaw elementarnej przyzwoitości i poszanowania dla ludzkiej godności.

– Jeśli chcemy promować Enam, to mamy obowiązek traktować wszystkich z godnością i poszanowaniem podstawowych praw człowieka, jak również stosować dokładnie takie same kryteria wobec każdego ucznia – podkreślił Mendonça Filho.

Dotychczasowy termin egzaminu stwarzał liczne problemy dla wyznawców Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, jak również wielu innych chrześcijan, którzy „pamiętają o dniu sabatu, aby go święcić”. Zgodnie z biblijnym przykazaniem, adwentyści odpoczywają w sobotę i wstrzymują się w tym dniu od pracy, nauki oraz innych codziennych zajęć.

Dotychczas młodzi adwentyści, którzy chcieli podejść do egzaminu Enam, musieli zdawać go po zachodzie słońca. Rodziło to oczywiste niedogodności.  W oczekiwaniu na egzamin uczniowie ci musieli spędzać wiele godzin w pustej sali. W innym wypadku istniało bowiem ryzyko, że otrzymają odpowiedzi od osób, które napisały egzamin wczesniej.

Liderzy Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego podkreślają, że decyzja brazylijskich władz to wielki triumf nie tylko dla chrześcijan święcących sobotę, ale również dla wszystkich, którzy wierzą, że wolność religijna jest jednym z elementarnych praw przynależnych każdemu człowiekowi.

Młodzi adwentyści nie proszą wcale o specjalne przywileje w stosunku do innych uczniów. Wręcz przeciwnie, oni chcą mieć po prostu równe szanse w tym niezwykle ważnym dla ich zawodowej przyszłości momencie – podkreślił Erton Koehler, przewodniczący Wydziału Południowoamerykańskiego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Koehler podziękował wszystkim członkom Kościoła w Brazylii, którzy przez wiele miesięcy prowadzili kampanię na rzecz zmiany terminu egzaminu Enam.

Zgodnie z najnowszymi danymi, w Brazylii mieszka obecnie około 1,6 mln wyznawców Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, który na całym świecie liczy 20 mln ochrzczonych wyznawców. Oznacza to, że to właśnie Brazylia jest dziś krajem z największą liczbą adwentystów.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]