Druga odsłona konferencji „Nie przemocy w rodzinie”
W dniu 13 listopada odbyła się niezwykle ważna i potrzebna, druga już odsłona konferencji „Nie przemocy w rodzinie” transmitowana przez nadzieja.tv.
22 LISTOPADA 2022 [BEATA ŚLESZYŃSKA / ZDJ.: NADZIEJA.TV]
Statystyki obrazujące skalę przemocy domowej w Polsce są zatrważające. Wciąż w tym temacie, pokutuje przekonanie, że tzw.brudy należy prać we własnym domu, a ofiara przemocy często sama jest sobie winna. Co na to Kościół? W tej odsłonie poświęciliśmy więcej uwagi na rolę Kościoła w przypadkach występowania i zapobiegania przemocy.
W ramach pierwszego bloku odbyły się dwa wykłady „Kobieta w Piśmie Świętym” pastora Marka Rakowskiego oraz „Rola Kościoła w przypadku występowania przemocy” pastora Zbigniewa Makarewicza. Po wykładach odbyła się dyskusja na te tematy w panelu, w którym oprócz prelegentów udział wzięli także: pastor i psycholog Zdzisław Ples oraz lekarz psychiatra Paweł Zagożdżon. Tą część programu poprowadziła Małgorzata Rykucka.
W drugiej części rozmawialiśmy o możliwościach prewencyjnych. Mieliśmy okazję wysłuchać dwóch wykładów: „Granice w relacjach a Pismo Święte” Małgorzaty Trzeciak-Widz oraz „Asertywność jako narzędzie w zapobieganiu przemocy” Małgorzaty Rykuckiej. W pierwszym wykładzie poruszyliśmy temat stawiania granic i czy Biblia daje nam jakieś wskazówki dotyczące stawiania granic w relacjach. W drugim wykładzie natomiast rozmawialiśmy o tym, w jakim stopniu asertywność pomaga w zapobieganiu stosowaniu i uleganiu przemocy.

Konferencja zakończyła się sesją pytań i odpowiedzi poprowadzoną przez Beatę Śleszyńską, w której uczestnicy odpowiadali na pytania widzów.
Cała konferencja poruszała ważny, ale niezwykle trudny temat. Niestety zjawisko przemocy występuje również w naszym Kościele, w rodzinach osób wierzących. Wiele osób nie wie co robić w przypadku występowania przemocy w ich rodzinach lub rodzinach ich najbliższych i przyjaciół. Nie potrafimy rozpoznawać symptomów, które mogą wskazywać na występowanie przemocy w rodzinie. Nie potrafimy właściwie reagować i nie wiemy kiedy to zrobić.
Pytania „co robić?”, „co powinien zrobić zbór/kościół/pastor/starszy zboru?” pojawiają się coraz częściej. Wiele osób nadal zastanawia się czy i kiedy możemy, jako osoby wierzące, udać się do specjalisty lub na policję?
Wobec takich pytań niezwykle istotne jest, aby o tym trudnym temacie rozmawiać i próbować odpowiadać na te pytania. Ważne jest także, aby nie udawać, że nie ma problemu, ale uczyć się jak sobie z nim radzić i jak pomagać ofiarom przemocy.
Równie ważna jest edukacja i budowanie świadomości czym jest przemoc, aby uniknąć jej eskalacji. Aby uczyć się wzajemnego szacunku, zasad równości i poszanowania wolnej woli w związku małżeńskim. Ważne jest, żeby wspólnie mówić NIE przemocy w rodzinie!
Potwierdzeniem tego, że poruszane tematy są niezwykle ważne i potrzebne niech będą opinie widzów:
– Wiedza przekazywana teraz, bardzo pomaga zrozumieć znaczenie kobiety w Biblii. Wykładu słucha się z otwarta buzią. Dziękuję Panu Bogu, że mogę słuchać tego wykładu. – napisała jedna z internetowych uczestniczek wykładów. – Cieszę się, że odbywa się ta Konferencja, tematyka jest bardzo ważna i potrzebna. Słucham z ciekawością. Dziękuję.
Wiele osób zwracało uwagę na to, że takie spotkania są naprawdę potrzebne: – Bardzo dziękuję za te piękne słowa, za usystematyzowanie ogromu informacji. – Bardzo dziękuję za przystępnie przekazanie bardzo ważnych informacji. Ja wprawdzie od wielu lat jestem w szczęśliwym związku, bez nawet cienia przemocy, ale prześlę link do tych spotkań kilku znajomym, którzy bardzo potrzebują pomocy w tym temacie – napisał jeden z uczestników.
Beata Śleszyńska
Materiał z drugiej odsłony będzie można wysłuchać na kanale Nadzieja.TV O pierwszej odsłonie konferencji więcej pisaliśmy TUTAJ. Materiały ze spotkania, które odbyło się w lutym tego roku dostępne są na kanale telewizji zboru adwentystycznego w Podkowie Leśnej: