Europejska Konferencja Pastorów – dzień 2

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Już o 8.30 ogromny namiot wypełniony był po brzegi pastorami i osobami towarzyszącymi. Popołudniu duchowni wybierali najbliższe ich zainteresowaniom warsztaty. Główną częścią wieczornego nabożeństwa było przesłanie słynnego adwentowego ewangelisty, Marka Finleya, „Spotkaj Jezusa na górze”.

Po inauguracyjnej uroczystości nastał czas na bardziej teologiczne programy oraz warsztaty pomocne w służbie pastorskiej. – Bóg objawia się w inny sposób, niż oczekujemy – mówił dr Laurance Turner, kierownik Katedry Teologii na Newbold College. – Prorocy Baala robili wszystko widowiskowo, ciekawie. A Eliasz przyszedł z samą wodą! Niekiedy Bóg przemawia w inny sposób, niż my to sobie wyobrażamy – kontynuował. Jak przekuć to na praktyczny wymiar? Wystarczy spojrzeć na swoje notatki przed kazaniem czy wykładem. Zapewne podkreślone są w nich najważniejsze myśli. A może warto przyjrzeć się tym niewyeksponowanym? Może właśnie tam znajduje się „cichy głos Boga”?

Piętnaście zróżnicowanych warsztatów odbywało się równocześnie. Najwięcej Polaków uczestniczyło w warsztatach „Kontynuacja i zmiana – Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w XXI w.” oraz „Opowiedz mi bardzo starą historię  w bardzo nowy sposób”, które były symultanicznie tłumaczone. Prowadzący drugą prelekcję wspominał o pewnych problemach z nauczeniem starotestamentowych historii.  – Kiedyś przez 24 minuty opowiadałem, że Jakub zrobił to, to i tamto. A potem też to i to… W ostatniej minucie powiedziałem zaś: niech Bóg nam błogosławi, aby ta historia był dla nas inspirująca – przyznał Laurance Turner. Mówca zwracał uwagę na to, że kazania powinny być jeszcze bardziej świadome, a starotestamentowe historie opowiadać trzeba przemyślanie. Nie każda część „fabuły” musi być opowiedziana podczas nabożeństwa! Pastorzy przypomnieli sobie, czym jest narracja, jak skupić uwagę słuchaczy oraz jak nie zgubić głównego wątku.

Inne poruszane zagadnienia to m. in. „Zmagając się z uzależnieniem w służbie”, „Kreatywne i zabawne nauczanie dzieci o Bogu”, „Czytanie i nauczanie Ks. Daniela i proroctw w nowoczesnym świecie” czy „Uchronić Bożą reputację”. Jedynym Polakiem na „Ożywieniu mediów społecznościowych” był pastor Marek Micyk (wywiad poniżej).

Na wieczornym nabożeństwie zaprezentowano doświadczenia związane z dzieleniem się poselstwem biblijnym w nietuzinkowy sposób: w Islandii zorganizowano wystawę „Biblia 3D”, która religię pokazywała w nowoczesny, nietuzinkowy sposób. Gdyby porównać to do polskich muzeów, wystawa nie przypominała tych staroświeckich, gdzie zakłada się pantofle, niczego nie można dotknąć, a za zwiedzającym cały czas zmierza pilnująca starsza pani. „Biblia 3D” przypominała raczej (zachowując oczywiście odpowiednią skalę!)  Muzeum Powstania Warszawskiego czy Podziemia Sukiennic. Na Węgrzech przygotowano program „Jezus 7” – w 7 tygodni opowiedziano 7 różnych historii z życia Jezusa w… 66 miastach! Wykorzystano, pierwszy raz w historii tego kraju, bilboardy, reklamy radiowe oraz telewizyjne. 2 800 osób odwiedziło różne programy, 40 tys. zobaczyło stronę internetową, a 25% Węgrów dowiedziało się o Kościele adwentystycznym!

Nie zabrakło również odważnych, pięknych planów. Światowy Kościół postanowił, że czas zacząć być zauważanym w największych miastach. Pilotażowy program będzie miał miejsce w Nowym Jorku, Wydział Transeuropejski wybrał zaś Londyn, gdzie w 2013 zaproszeni zostaną też przedstawiciele innych krajów, by „podglądać” najlepsze pomysły.

Mark Finley, słynny ewangelista ze Stanów Zjednoczonych, podzielił się refleksją zatytułowaną „Spotkaj Jezusa na górze”. – Jezus polecił swoim 11 uczniom, by poszli na górę (Mt. 28. 16) – rozpoczął. – Jakie polecenie ma dla was? – zapytał. Przyznał, że w, postmodernistycznej Europie jest tak, że kiedy ludzie tylko poczują „religijność”, już mają tego dość.

Mark Finley podkreślał, że Jezus „jest tutaj”, w Słowenii! Że jest obecny podczas kazań, seminariów, warsztatów. Tak, jak kiedyś „na górze”. Zadaniem zebranych jest natomiast otwarcie się na Ducha Świętego. Zasugerował, by znaleźć 2-3 osoby, spotkać się z nimi w hotelu, paść na kolana i spędzić czas z Bogiem.

– Wiem, że pastorzy są najbardziej zapracowanymi ludźmi. Czasem nie mamy nic: funduszy, wiernych, dobrych warunków – przyznawał Finley – ale musicie czuć, już wkrótce, kiedy wrócicie do swoich krajów, że macie wizję! Musicie czuć oddech Jezusa! Nie pracujecie dla siebie, tylko służycie – zaakcentował w niezwykle mocnym, natchnionym przesłaniu obecny wiceprzewodniczący Generalnej Konferencji, Mark Finley.


 

„Ożywienie mediów społecznościowych” – wywiad z pastorem Markiem Micykiem

 

– Wybrałeś dziś warsztaty o mediach społecznościowych. Dlaczego to dla ciebie istotne?

– Media są dzisiaj wyjątkowo ważne. Jeżeli cały świat to robi, reklama to robi, my też powinniśmy to robić.

– Tylko jak Kościół ma się w tym odnaleźć?

– Kiedyś to nasz Kościół wyprzedzał epokę, dziś – epoka wyprzedza Kościół. Teraz musimy to nadgonić!

– A jak wyprzedzaliśmy innych?

– Jako adwentyści zaczęliśmy od książek, co było nowatorskie w tamtych czasach! Wielu pewnie się dziwiło, skąd takie niespotykane, wydumane metody, jak niepopularne wtedy (jeszcze) książki czy czasopisma. Pojawiło się radio – byliśmy tam. Satelity – byliśmy tam. Często byliśmy pierwsi. Dziś ciężko nam już będzie wyprzedzić innych, ale na pewno trzeba równać do trendów światowych.

– Jakie główne myśli przekazałbyś tym, którzy wybrali inne warsztaty?

– Cóż, na pewno to nie jest tak, że taka forma docierania do ludzi jest uniwersalna dla wszystkich. Każdy powołany jest do innej służby, ma inne predyspozycje i talenty. Warto podkreślać rolę internetu, ale nie warto tego narzucać! Zwłaszcza młode pokolenie jest tu odpowiedzialne.

– Jak działasz w internecie?

– Ostatnio stałem się bardziej aktywny na Facebook’u. Zamieszczam raczej zdjęcia czy filmiki, bo nawet krótkie pisane słowo zdaje się już być przeszłością w świecie młodych. Mam też pewien projekt, do którego przymierzam się już od jakiegoś czasu: przygotowywanie mini-kazań, dwuminutowych refleksji raz, dwa razy na tydzień. Już od jakiegoś czasu to planuję…

-…no to teraz musisz już dotrzymać słowa!

– Tak, skoro już się zadeklarowałem, muszę zacząć publikować. Prócz tego działamy różnorodnie z młodymi adwentystami: poprzez fora na Facebooku czy witrynę MŁODZI.adwent.pl. Chcemy o młodych ludzi zabiegać, jakoś do nich przemówić. Musimy to zrobić w dość nowoczesny sposób, postarać się podskoczyć jak najwyżej. Stara się Onet, O2, Google, a my mielibyśmy się nie starać, skoro sprawa dotyczy wieczności?

[/vc_column_text][vc_gallery type=”image_grid” images=”3110,3111″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Rogaška Slatina, Słowenia … `{`Michał Rakowski/AAI fot. M. Rakowski`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]