EXPO Zdrowie szansą na poprawę długości i jakości życia

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Jak informować ludzi o zasadach zdrowia? Jak zachęcać do tego, by dokonywali pozytywnych zmian w swoim życiu? Jak zmienić statystyki wskazujące, że my, Polacy, wciąż przeciętnie żyjemy krócej, niż moglibyśmy, gdybyśmy przestrzegali zaledwie kilku prostych wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia? EXPO Zdrowie to projekt, który narodził się z marzeń. Marzeń o lepszej przyszłości dla nas i ludzi, wśród których żyjemy.

„Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o formule ośmiu stoisk, na których prezentowane są poszczególne zasady zdrowego stylu życia, wykonywane badania i udzielane porady, od razu pomyślałem, że to świetny pomysł i na pewno się spodoba.”

Adam – wolontariusz podczas EXPO Zdrowie w Tarnowie

„Po wystawie zazwyczaj przeprowadzamy ankiety, prosząc o ocenę EXPO Zdrowie. Średnia ocena to. piątka!”

Roman – koordynator projektu w Czechach

„Wystawy na Dolnym Śląsku spotkały się z niezwykle pozytywnym odbiorem zarówno wśród mieszkańców jak i władz miast. W miejscach, gdzie odbyło się EXPO Zdrowie, jesteśmy mile widziani.”

Andrzej – pastor, wolontariusz i współorganizator wielu wystaw

To niektóre z bardzo wielu wypowiedzi i opinii świadczących o tym, że EXPO Zdrowie jest niezwykle atrakcyjną formą propagowania właściwego stylu życia. Począwszy od premiery programu w Tarnowie, w maju 2010 roku, w całej Polsce odbyło się już ponad 30 wystaw. Galerie handlowe, rynki miast, parki, ośrodki kultury czy ośrodki sportu i rekreacji, uzdrowiska, urzędy miejskie, a nawet urzędy pracy zapełniały się tłumami ludzi szukających porad, a także wytchnienia i rozrywki. To wszystko zapewnia EXPO Zdrowie, gdyż obok uzyskania konkretnych wskazówek zdrowotnych podczas wystawy można np. skorzystać z masażu, degustacji, czasami także obejrzeć film. Dla wielu udział w badaniach i konsultacjach żywieniowych czy lekarskich jest po prostu okazją do porozmawiania z wolontariuszami, wyżalenia się, opowiedzenia o swoich problemach.

Projekt w wymierny sposób pomógł już wielu jego uczestnikom. O wartości spotkań w Ostrowi Mazowieckiej, opartych na formule EXPO Zdrowie, przekonała się jedna z uczestniczek, u której podczas standardowych badań profilaktycznych wykryto nadciśnienie.

– Pierwszy pomiar wskazał bardzo dużą wartość – opowiada Marcin Anielski, prelegent. – Upewniliśmy się jeszcze, powtarzając badanie na innych aparatach. Dzisiaj ta osoba jest już po wizycie u lekarza i ma zapisane leki na nadciśnienie. Jest bardzo wdzięczna, bo dzięki nam odkryła u siebie schorzenie, o którym wcześniej nie wiedziała, a które nieleczone może doprowadzić do wielu poważnych chorób, z udarem mózgu włącznie.

EXPO Zdrowie znane jest na wszystkich kontynentach od 30 lat. Pomysłodawcą jego przeszczepienia na grunt polski była Fundacja Źródła Życia. Przypomnijmy, w maju 2010 roku odbyła się pierwsza wystawa w Polsce. We wrześniu 2011 roku natomiast oficjalnie zawiązano partnerstwo organizacji i instytucji prowadzących ten projekt w naszym kraju oraz ustalono zasady współpracy. EXPO Zdrowie jest realizowane przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną, Fundację Źródła Życia, Polskie Stowarzyszenie „Zdrowa Rodzina” oraz Korespondencyjną Szkołę Lepszego Życia (KSLŻ). Dzięki obecności wśród tych instytucji Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) możliwe jest pozyskiwanie środków publicznych na pokrycie kosztów związanych z realizacją wystaw. Organizacja posiada doświadczenie w zdobywaniu dotacji nie tylko samorządowych i rządowych, ale i unijnych.

W maju i czerwcu 2011 r. ChSCh zorganizowała dwa duże projekty – EXPO Zdrowie na Dolnym Śląsku i EXPO Zdrowie na Śląsku Cieszyńskim. Odbyło się wtedy siedem wystaw finansowanych przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Wzięło w nich udział 700 osób, które zachęcano do kontynuowania troski o własną kondycję w klubach zdrowia oraz przez udział w bezpłatnych kursach KSLŻ. Ponadto filie ChSCh realizują podobne programy. Wiele z nich prowadzi kluby zdrowia, Szkoły Zdrowego Gotowania i inne działania z zakresu edukacji zdrowotnej. Obecnie wdrażany jest też nowy program edukacyjny „Filip w krainie zdrowia” przeszczepiony na grunt polski przez Iwonę Deperas. Skierowany jest on przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym i kształtuje zachowania prozdrowotne, dbałość o higienę oraz świadomość ekologiczną przez historie, które „opowiada” kukiełka Filip, zabierając dzieci w bajkowy świat.

Do projektu „Filip w Krainie zdrowia” nawiązuje EXPO Zdrowie dla dzieci zrealizowane przez KSLŻ jak do tej pory sześciokrotnie. W tej szczególnej formie wystawy również jest osiem stoisk, ale zasady właściwego stylu życia propagowane są przez zabawę, np. przez wolontariusza przebranego za bajkową postać – Filipa. Czasami w realizacji pomagają również dzieci – jak w Drawsku Pomorskim, gdzie najmłodsi uświetnili imprezę, dając koncert. Organizatorzy gorąco zachęcają szkoły podstawowe, przedszkola oraz zbory adwentystyczne do udziału w tej formie edukacji zdrowotnej.

W dzisiejszych zagonionych i trudnych czasach ludzie coraz częściej poszukują bezpiecznej przystani i poczucia, że to, co przeżywają, ma jakiś sens. Poszukują wsparcia i życzliwości innych. Pozwólmy im to odnaleźć. Aby zorganizować EXPO Zdrowie, potrzeba około 20 wolontariuszy. Koszt realizacji projektu w stosunku do jego skali jest niski, a można się starać także o jego dofinansowanie z samorządu. Ze względu na charakter wystawy często można też liczyć na bezpłatne użyczenie potrzebnych do jej przeprowadzenia pomieszczeń.

Być może to właśnie w twoim mieście w 2012 roku odbędzie się EXPO Zdrowie? Partnerami przy realizacji projektu mogą być: galerie i centra handlowe, urzędy miast, ośrodki kultury, firmy farmaceutyczne, producenci zdrowej żywności; szkoły medyczne promujące swoją ofertę edukacyjną; medical SPA & Wellnes, centra zdrowia i urody, kluby fitness; środowisko biznesowe organizujące np. pikniki integracyjne dla pracowników i ich rodzin; organizacje, które w ramach działalności statutowej podejmują problematykę zdrowia i jego ochrony.

Czytaj więcej o EXPO Zdrowie: www.expozdrowie.pl. Obejrzyj spot!

Osoby, które chciałyby zorganizować EXPO Zdrowie w swojej miejscowości, proszone są o kontakt z Chrześcijańską Służbą Charytatywną (e-mail: biuro@chsch.pl., tel. 22 34 999 35) lub koordynatorami regionalnymi:

  • region południowy (województwo małopolskie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie i podkarpackie) – Marek Kroczyk, tel. 604 502 722
  • region wschodni (województwo mazowieckie, lubelskie, łódzkie, podlaskie i warmińsko-mazurskie) – Piotr Gołaszewski, tel. 604 135 721
  • region zachodni (województwo dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie) – Marek Jankowski, tel. 792 219 698.

[/vc_column_text][vc_gallery type=”image_grid” images=”3276,3277,3278,3279,3280″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Cały świat `{`Andrzej Wierzchowski/AAI`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]