Film „Adwentyści” już dostępny w Polsce!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Film „Adwentyści” już dostępny w Polsce!

Adwentyści to nowy*, blisko godzinny film dokumentalny przedstawiający dawne i współczesne dzieje Adwentystów Dnia Siódmego, społeczności wierzących, której członkowie według prestiżowego magazynu National Geographic należą do najzdrowszych i najdłużej żyjących ludzi na świecie.

Film został po raz pierwszy wyemitowany w stacjach amerykańskiej telewizji publicznej PBS podczas Państwowego Tygodnia Zdrowia Publicznego w Stanach Zjednoczonych.

Adwentyści Dnia Siódmego, powstali w USA połowie XIX w., określają siebie jako konserwatystów, których główną nauką jest wiara w bliskie powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na ziemię. Adwentyści są też pionierami w stosowaniu w medycynie najnowszych zdobyczy techniki i prowadzeniu badań w sferze zdrowia. Oczekiwanie na powrót Jezusa jest dla nich powodem nie do strachu, lecz do przygotowania i nadziei.

Film, zrealizowany w ośrodkach zdrowia Florydy, Ohio i Kalifornii, zawiera ponadto historyczną inscenizację tzw. Wielkiego Rozczarowania – wydarzenia z 1844 r., które stało się zarzewiem powstania adwentyzmu. Przedstawiono także sylwetkę charyzmatycznego Johna Harveya Kelloga, którego sanatorium w Battle Creek na początku XX w. wyznaczało standardy dla nowoczesnego podejścia do opieki zdrowotnej.

– Adwentyści są fascynującą mieszanką konserwatywnej religii oraz nowoczesnego podejścia do opieki medycznej i zdrowego stylu życia – mówi twórca dokumentu Martin Doblmeier. Obecnie w Ameryce toczy się debata na temat opieki zdrowotnej i związanych z tym finansów. Adwentyści wierzą, że ciało jest „świątynią Boga” i wymaga szczególnej troski. Opieka zdrowotna, także szpitalna, to dla nich „święta służba”. Ich podejście może wnieść powiew wręcz rewolucyjnej świeżości do dzisiejszej amerykańskiej publicznej opieki medycznej.

Film Adwentyści szeroko analizuje fenomen, który niezależny filmowiec Martin Doblmeier uważa za paradoksalny: konserwatywny Kościół zajmujący czołowe miejsce w stosowaniu w medycynie najnowszych wynalazków.

Jak wyjaśnia Doblmeier, dokument odpowiada na pytanie, dlaczego adwentyści, wierzący w rychłe powtórne przyjście Jezusa, podejmują starania, by żyć długo i zdrowo.

Film rozpoczyna się chronologicznie przedstawioną historią Kościoła adwentystycznego i koncentruje na wielkim rozczarowaniu Ellen White (współzałożycielki Kościoła) i innych wierzących, którego doznali po niespełnionym proroctwie o przyjściu Jezusa na ziemię w 1844 r.

Reżyser pokazuje dalej, że dzisiejsi adwentyści mają równie silną wiarę jak pierwsi członkowie wspólnoty, a oczekując na powtórne przyjście Chrystusa, promują odpowiedzialne życie, oddziałujące pozytywnie na społeczeństwo.

Jak można wywnioskować z filmu, wpływ adwentystów na otoczenie polega w dużej mierze na podkreślaniu wagi zdrowego stylu życia. Doblmeiera podczas realizacji dokumentu najbardziej uderzyło to, „że opieka zdrowotna odgrywa w adwentyzmie tak istotną rolę”.

Film ukazuje historie z wielu czołowych adwentystycznych szpitali i ośrodków zdrowia: Loma Linda University Medical Center w Kalifornii, Kettering Medical Center w Ohio, jednej z kalifornijskich lecznic oraz Florida Hospital Celebration Health na Florydzie, gdzie leczyła się matka reżysera.

adwentysci_boxFilm Adwentyści, śledząc dziedzictwo Kościoła na polu zdrowego stylu życia, cofa się do XIX w. Również wtedy adwentystyczne ośrodki medyczne były dla pacjentów swoistymi mekkami, znanymi ze stosowania najnowocześniejszych zdobyczy techniki. Za przykład może posłużyć sanatorium w Battle Creek w Michigan, którego pacjentami byli m.in. Amelia Earhart i Henry Ford.

Doblmeier znaczną część filmu poświęca jednak bliższym nam czasowo przełomom w dziedzinie medycyny, np. udanemu przeszczepieniu niemowlęciu serca pawiana, przeprowadzonemu przez dr. Leonarda Baileya w Loma Linda University Medical Center, czy też zaawansowanym pracom w sferze robotyki medycznej, w tym zdalnym operacjom.

Reżyser podkreśla też oddanie adwentystów idei przestrzegania soboty, biblijnego dnia świętego. – Byłem bardzo poruszony kulturą święcenia soboty w Kościele adwentystycznym – wyznaje. – Adwentyści wcale nie siedzą w swój święty dzień z założonymi rękami. Zwykle pomagają wtedy ludziom i działają na rzecz społeczności lokalnej.

Odbiór obrazu wśród adwentystów był „zadowalający”, stwierdził Doblmeier, który ma nadzieję, że oglądające film osoby, niemające dotąd styczności z Kościołem adwentystycznym, uznają go za „wyważony i w sposób konkretny ukazujący” wpływ Kościoła na amerykańskie społeczeństwo.

Dla adwentystów film może się wydawać niezwykle pozytywnym przedstawieniem stanu rzeczy, ale według reżysera nieadwentyści mogą pewne fragmenty odbierać różnie. – Niektórych mogą mocno zdziwić sceny o Ellen White i jej wizjach, które szczerze i otwarcie ukazałem jako pełniące główną rolę przy zakładaniu Kościoła – mówi Doblmeier.

Adwentyści to najnowszy z 25 nagrodzonych obrazów Doblmeiera o religii, wierze i duchowości. Do innych wybitnych filmów reżysera zaliczają się m.in. Bonhoeffer, który opowiada historię Dietricha Bonhoeffera, duchownego walczącego z hitlerowcami, oraz Albert Schweitzer: Called to Africa, przedstawiający życie humanisty i filantropa nagrodzonego nagrodą Nobla.

Doblmeier jest prezesem i założycielem niezależnej wytwórni Journey Films w Alexandria w Wirginii, której głównym celem jest odkrywanie tego, „co dzieje się we współczesnej kulturze i jak z jej wyzwaniami radzi sobie religia”.

– Dyskusja na temat holistycznego podejścia Kościoła adwentystycznego do służby medycznej jest ponadczasowa – dodaje reżyser – a ukazanie się filmu w momencie gdy jednym z głównych tematów w Ameryce jest reforma służby zdrowia, uważam za opatrznościowe wyczucie czasu.

Jeden z pierwszych pokazów filmu odbył się w sobotę 3 kwietnia 2010 r. w adwentystycznym kościele w Takoma Park w stanie Maryland. Po projekcji widzowie mieli możliwość zadawać reżyserowi pytania.

Podczas sesji Generalnej Konferencji Adwentystów Dnia Siódmego w Atlancie w 2010 r., kiedy dwukrotnie wyświetlono film, zgromadzona publiczność nagrodziła go gromkimi oklaskami.


© Elizabeth Lechleitner/ANN

Tłum. www.adwentysci.waw.pl

*UWAGA! Film pt. Adwentyści – od 5 grudnia br. – jest dostępny w wysyłkowej księgarni internetowej wydawnictwa Znaki Czasu. Opracowania i udźwiękowienia polskiej wersji językowej dokonał, na podstawie właściwej umowy licencyjnej, Ośrodek Radiowo-Telewizyjny „Głos Nadziei”.

[/vc_column_text][vc_text_separator title=”Materiały” el_width=”100″][vc_column_text]Adwentyści – Plakat Promocyjny[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]