Fotografia i produkcja filmowa we współczesnej misji Kościoła.
W dniach 5-12 września odbyło się w Islandii szkolenie medialne, zorganizowane przez Wydział Północnoamerykański (NAD) Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele dwóch wydziałów europejskich.
Fotografia była kiedyś formą komunikacji, która była dostępna tylko dla osób posiadających nieco większe środki finansowe lub mających dostęp do drogiego sprzętu. Nawet w miarę rozwoju technologii, dopiero fotografia cyfrowa i wynalezienie smartfonów z aparatami sprawiło, że robienie zdjęć stało się dostępne dla wszystkich.
Ludzie robią zdjęcia, aby nie tylko pamiętać, ale także – lub przede wszystkim – udostępniać. W rzeczywistości w dzisiejszym świecie mediów społecznościowych, dzielenie się jest wszystkim. Ogranicza nas wyobraźnia: zdjęcia jedzenia, zwierzęta domowe, dzieci, miejsca, które odwiedzamy i oczywiście tzw. „selfie”.

Ale właśnie ta niesłychana dostępność aparatów i narzędzi umożliwiających robienie zdjęć sprawiła, że bardzo szybko uczymy się nie tylko jak obsługiwać nowy sprzęt, ale także powielamy błędy innych. W celu wspólnej wymiany doświadczeń, szkolenia z zakresu dostępnych narzędzi i obsługi sprzętu prawie 20 specjalistów z zakresu mediów z trzech wydziałów Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego spotkało się w Islandii, aby rozwinąć swoje kompetencje.
45 km na południowy wschód od stolicy Islandii, Rejkiaviku, na terenie byłej średniej szkoły adwentystycznej w Hlíðardalsskóli – która dzisiaj pełni rolę hotelu – przez 5 dni odbywały się warsztaty z zakresu tworzenia scenariusza filmowego, kompozycji fotografii, edycji wideo i obsługi programów komputerowych umożliwiających tworzenie interesujących filmów ewangelizacyjnych. Organizatorem szkolenia był Dan Weber, dyrektor Komunikacji Wydziału Północnoamerykańskiego (NAD) Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

– Potrzebujemy takich spotkań nie tylko ze względu na potrzebę wymiany doświadczeń, ale także po to, aby w praktyczny sposób rozwijać swoje umiejętności. Islandia jest doskonały miejscem, w którym można nie tylko uczyć się teorii, ale także wdrażać ją od razu w życie – podkreśla Weber.
Szkolenie zostało podzielone na kilka bloków tematycznych. Oprócz zagadnień związanych z tworzeniem właściwej kompozycji zdjęć był także czas na część warsztatową, dotyczącą sposobu ustawienia oświetlenia i kamery w trakcie prowadzenia przykładowego wywiadu.

– Jako specjaliści od komunikacji wielokrotnie musimy działać bardzo szybko. Umówienie się z kimś na godzinny wywiad czasami graniczy z cudem. Do dyspozycji mamy tylko 15 minut, korytarz, krzesło a oświetlenie pozostawia wiele do życzenia. Praca w takich warunkach może być stresująca i powodować błędy, które ostatecznie wpłyną na zły efekt końcowy naszej pracy. Dlatego warto przećwiczyć możliwie wszystkie scenariusze a kiedy już w prawdziwym życiu dojdzie do sytuacji, że będziemy musieli szybko działać, będziemy wiedzieli co robić. Tutaj staramy się wykluczyć możliwie najbardziej popularne błędy i skierować uwagę uczestników na kilka prostych rozwiązań, które zdecydowanie ułatwią im pracę – zaznaczył Gudmundur Ibsen, fotograf i filmowiec pochodzący z Islandii, jednak na co dzień mieszkający w Seattle w Stanach Zjednoczonych.

Istotą fotografii jest dzielenie się z innymi tym, co poruszyło ciebie. Dzięki aparatowi zatrzymujesz chwilę, która wcześniej była dostępna tylko dla Ciebie a teraz może mieć nowych „uczestników”. Przekazujesz dalej to, co w jakiś sposób zmieniło ciebie. Czy nie tak właśnie powinno działać chrześcijaństwo? Jesteśmy wezwani przez Jezusa, aby dzielić się z innymi naszym doświadczeniem Boga. Jeśli naprawdę jesteśmy przemienieni mocą Jego miłości, to tak, jak niezwykłe, przepiękne zdjęcie, nasza postawa musi być zauważona przez innych. Powinniśmy dzielić się naszym nowym „ja” z tymi, których w swoim życiu spotykamy.

Oprócz czasu spędzonego na słuchaniu specjalistów i zorganizowanych ćwiczeniach związanych z edycją materiału filmowego a także zdjęć, uczestnicy szkolenia mieli również okazję sfotografować kilka interesujących miejsc na Islandii, takich jak wodospad Seljolandfoss, gejzery w Arnessysla, lodowiec Sólheimajökull czy tzw. „tęczowe góry” w Landmannalaugar. – Od 30 lat przyjeżdżam tutaj z fotografami z całego świata i Islandia nadal mnie zadziwia – powiedział David West, emerytowany pastor z Wielkie Brytanii, którego żona jest Islandką i który od ponad 10 lat na stałe mieszka w Islandii oprowadzając turystów po wszystkich zakątkach wyspy. – Islandia to świat jakby z innego wymiaru. Połączenie jej przepięknej, unikatowej natury z kapryśną i nieprzewidywalną pogodą sprawiało, że niejeden amator fotografii przypłacił to zauroczenie własnym życiem. Jednak choć często odwiedzam te same miejsca po kilka razy w ciągu roku, ciągle dostrzegam coś nowego i nieprzewidywalnego. Mam wrażenie, że Bóg dał nam tą wyspę, abyśmy przygotowywali się na niesamowite krajobrazy nowej, odnowionej po Jego powtórnym przyjściu Ziemi – podkreśla West.


Uczestnicy szkolenia odwiedzili także „The Lava Tunnel” – wyjątkową jaskinię, która została wydrążona przez gorącą lawę. Interesującym jest fakt, że teren, na którym znajduje się kilkukilometrowa jaskinia należy do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i jest największym terenem w całej Islandii, który znajduje się w prywatnych rękach. Jaskinia jest odwiedzana nie tylko przez turystów, ale także filmowców; kilka lat temu, właśnie w jej wnętrzach, kręcono niektóre ze zdjęć do filmu „Noe” z Russelem Crow’em w roli głównej.

Dla mnie osobiście szkolenie w Islandii było wyjątkowe z dwóch powodów. po pierwsze; po raz pierwszy miałem okazję obserwować przez kilka dni profesjonalistów w akcji. Patrzeć jak pracują, jak dobierają sprzęt do każdego kolejnego kadru a później także w jaki sposób edytują zdjęcia i nadają im ostateczny kształt.
Po drugie; spotkanie na którym znaleźli się specjaliści od komunikacji z trzech wydziałów Kościoła po raz kolejny utwierdziło mnie w przekonaniu, że Kościół Adwentystów Dnia Siódmego jest Kościołem ogólnoświatowym. Wspólnotą, która pomimo swej różnorodności w różnych zakątkach świata, dalej pozostaje jednością. Nigdy nie przestanę się dziwić temu, że w tak wielu częściach globu mam wielu członków mojej duchowej rodziny.

Islandia leży na styku dwóch płyt tektonicznych. To najbardziej aktywny wulkanicznie obszar na świecie. Powierzchnia wyspy to w 97% lawa, która na przestrzeni kilku tysięcy lat zamieniła się w urodzajną glebę. Dzisiaj, w praktycznie każdym zakątku wyspy znajdują się zapierające dech w piersiach widoki a krajobraz gór, kraterów, lodowców i oceanu tylko rozbudza wyobraźnie. A zatem tak, jak kiedyś, w chwili swojego powstania, ta wyspa mogła budzić lęk i nie rokować nic dobrego, dzisiaj jest przykładem nieoczekiwanej zmiany, która zawsze może się dokonać w życiu człowieka. Kiedy historia grzechu dobiegnie końca, wszystko powróci do stanu, jaki miał miejsce w Ogrodzie Eden z tą różnicą, że nie będzie już wielkiego „zwodziciela”. Jako chrześcijanie jesteśmy w posiadaniu wspaniałej Prawdy – wszyscy zostaniemy przemieni:
(52) W jednym momencie, w mgnieniu oka, na dźwięk ostatniej trąby – zabrzmi bowiem trąba – umarli powstaną nienaruszeni, a my będziemy odmienieni.
1 List do Koryntian 15, 52
Cieszę się, że mogłem być uczestnikiem tych wyjątkowych warsztatów. Jestem pewien, że czasami wszyscy potrzebujemy całkowitej zmiany otoczenia; chwili zatrzymania poza naszą strefą komfortu i wejścia w nieznane, bo tak odnoszę się do spotkania prawdziwych profesjonalistów służących Bogu swoimi darami. W takich momentach uczymy się nie tylko pokory, ale także uczymy się doceniać cud stworzenia, jakim jest nasza planeta i my sami.
Daniel Kluska
[/vc_column_text][vc_text_separator title=”ICELAND 2019 – WORKSHOPS `{`GUDMUNDUR IBSEN`}`” el_width=”100″][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=4tC–Pmn9dM&feature=youtu.be”][vc_text_separator title=”FILM ZE SZKOLENIA (AUTOR: GUDMUNDUR IBSEN)” el_width=”100″][vc_video link=”https://vimeo.com/361392179?fbclid=IwAR38QMIxg7BBLCG-BQHm5LRNBnIS6eco_4oocuCu3_1oO8iqa8pkdPjgZWA”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”GALERIA ZDJĘĆ: DANIEL KLUSKA” el_width=”100″][vc_gallery type=”image_grid” images=”11572,11573,11574,11575,11576,11577,11578,11579,11580,11581,11582,11583,11584,11585,11586,11587,11588,11589,11590,11591,11592,11593,11594,11595,11596″][/vc_column][/vc_row]