Fotografia i produkcja filmowa we współczesnej misji Kościoła.

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”1 PAŹDZIERNIKA 2019 (NR 725) `{`DANIEL KLUSKA`}`” el_width=”100″][vc_column_text]

W dniach 5-12 września odbyło się w Islandii szkolenie medialne, zorganizowane przez Wydział Północnoamerykański (NAD) Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele dwóch wydziałów europejskich.

Fotografia była kiedyś formą komunikacji, która była dostępna tylko dla osób posiadających nieco większe środki finansowe lub mających dostęp do drogiego sprzętu. Nawet w miarę rozwoju technologii, dopiero fotografia cyfrowa i wynalezienie smartfonów z aparatami sprawiło, że robienie zdjęć stało się dostępne dla wszystkich.

Ludzie robią zdjęcia, aby nie tylko pamiętać, ale także – lub przede wszystkim – udostępniać. W rzeczywistości w dzisiejszym świecie mediów społecznościowych, dzielenie się jest wszystkim. Ogranicza nas wyobraźnia: zdjęcia jedzenia, zwierzęta domowe, dzieci, miejsca, które odwiedzamy i oczywiście tzw. „selfie”.

Hlíðardalsskóli to była adwentystyczna szkoła średnia, mieszcząca się 45 km na południowy wschód od Rejkiaviku (zdjęcie: Gudmundur Ibsen)

Ale właśnie ta niesłychana dostępność aparatów i narzędzi umożliwiających robienie zdjęć sprawiła, że bardzo szybko uczymy się nie tylko jak obsługiwać nowy sprzęt, ale także powielamy błędy innych. W celu wspólnej wymiany doświadczeń, szkolenia z zakresu dostępnych narzędzi i obsługi sprzętu prawie 20 specjalistów z zakresu mediów z trzech wydziałów Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego spotkało się w Islandii, aby rozwinąć swoje kompetencje. 

45 km na południowy wschód od stolicy Islandii, Rejkiaviku, na terenie byłej średniej szkoły adwentystycznej w Hlíðardalsskóli – która dzisiaj pełni rolę hotelu – przez 5 dni odbywały się warsztaty z zakresu tworzenia scenariusza filmowego, kompozycji fotografii, edycji wideo i obsługi programów komputerowych umożliwiających tworzenie interesujących filmów ewangelizacyjnych. Organizatorem szkolenia był Dan Weber, dyrektor Komunikacji Wydziału Północnoamerykańskiego (NAD) Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. 

Victor Hulbert, Dyrektor Komunikacji i Mediów Wydziału Transeuropejskiego prowadzi poranne nabożeństwo

– Potrzebujemy takich spotkań nie tylko ze względu na potrzebę wymiany doświadczeń, ale także po to, aby w praktyczny sposób rozwijać swoje umiejętności. Islandia jest doskonały miejscem, w którym można nie tylko uczyć się teorii, ale także wdrażać ją od razu w życie – podkreśla Weber. 

Szkolenie zostało podzielone na kilka bloków tematycznych. Oprócz zagadnień związanych z  tworzeniem właściwej kompozycji zdjęć był także czas na część warsztatową, dotyczącą sposobu ustawienia oświetlenia i kamery w trakcie prowadzenia przykładowego wywiadu.

Gudmundur Ibsen prowadził warsztat na temat montażu filmów

– Jako specjaliści od komunikacji wielokrotnie musimy działać bardzo szybko. Umówienie się z kimś na godzinny wywiad czasami graniczy z cudem. Do dyspozycji mamy tylko 15 minut, korytarz, krzesło a oświetlenie pozostawia wiele do życzenia. Praca w takich warunkach może być stresująca i powodować błędy, które ostatecznie wpłyną na zły efekt końcowy naszej pracy. Dlatego warto przećwiczyć możliwie wszystkie scenariusze a kiedy już w prawdziwym życiu dojdzie do sytuacji, że będziemy musieli szybko działać, będziemy wiedzieli co robić. Tutaj staramy się wykluczyć możliwie najbardziej popularne błędy i skierować uwagę uczestników na kilka prostych rozwiązań, które zdecydowanie ułatwią im pracę – zaznaczył Gudmundur Ibsen, fotograf i filmowiec pochodzący z Islandii, jednak na co dzień mieszkający w Seattle w Stanach Zjednoczonych. 

Gullfoss to wodospad, będący jedną z najpopularniejszych i najbardziej niebezpiecznych atrakcji Islandii

Istotą fotografii jest dzielenie się z innymi tym, co poruszyło ciebie. Dzięki aparatowi zatrzymujesz chwilę, która wcześniej była dostępna tylko dla Ciebie a teraz może mieć nowych „uczestników”. Przekazujesz dalej to, co w jakiś sposób zmieniło ciebie. Czy nie tak właśnie powinno działać chrześcijaństwo? Jesteśmy wezwani przez Jezusa, aby dzielić się z innymi naszym doświadczeniem Boga. Jeśli naprawdę jesteśmy przemienieni mocą Jego miłości, to tak, jak niezwykłe, przepiękne zdjęcie, nasza postawa musi być zauważona przez innych.  Powinniśmy dzielić się naszym nowym „ja” z tymi, których w swoim życiu spotykamy. 

Dawid West od kilkudziesięciu lat oprowadza grupy fotografów po Islandii

Oprócz czasu spędzonego na słuchaniu specjalistów i zorganizowanych ćwiczeniach związanych z edycją materiału filmowego a także zdjęć, uczestnicy szkolenia mieli również okazję sfotografować kilka interesujących miejsc na Islandii, takich jak wodospad Seljolandfoss, gejzery w Arnessysla, lodowiec Sólheimajökull czy tzw. „tęczowe góry” w Landmannalaugar. – Od 30 lat przyjeżdżam tutaj z fotografami z całego świata i Islandia nadal mnie zadziwia – powiedział David West, emerytowany pastor z Wielkie Brytanii, którego żona jest Islandką i który od ponad 10 lat na stałe mieszka w Islandii oprowadzając turystów po wszystkich zakątkach wyspy. – Islandia to świat jakby z innego wymiaru. Połączenie jej przepięknej, unikatowej natury z kapryśną i nieprzewidywalną pogodą sprawiało, że niejeden amator fotografii przypłacił to zauroczenie własnym życiem. Jednak choć często odwiedzam te same miejsca po kilka razy w ciągu roku, ciągle dostrzegam coś nowego i nieprzewidywalnego. Mam wrażenie, że Bóg dał nam tą wyspę, abyśmy przygotowywali się na niesamowite krajobrazy nowej, odnowionej po Jego powtórnym przyjściu Ziemi – podkreśla West. 

Jaskinia utworzona przez stygnącą lawę to gratka nie tylko dla turystów, ale także operatorów filmowych

Uczestnicy szkolenia odwiedzili także „The Lava Tunnel” – wyjątkową jaskinię, która została wydrążona przez gorącą lawę. Interesującym jest fakt, że teren, na którym znajduje się kilkukilometrowa jaskinia należy do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i jest największym terenem w całej Islandii, który znajduje się w prywatnych rękach. Jaskinia jest odwiedzana nie tylko przez turystów, ale także filmowców; kilka lat temu, właśnie w jej wnętrzach, kręcono niektóre ze zdjęć do filmu „Noe” z Russelem Crow’em w roli głównej. 

Grupa uczestników szkolenia w trakcie części praktycznej

Dla mnie osobiście szkolenie w Islandii było wyjątkowe z dwóch powodów. po pierwsze; po raz pierwszy miałem okazję obserwować przez kilka dni profesjonalistów w akcji. Patrzeć jak pracują, jak dobierają sprzęt do każdego kolejnego kadru a później także w jaki sposób edytują zdjęcia i nadają im ostateczny kształt.

Po drugie; spotkanie na którym znaleźli się specjaliści od komunikacji z trzech wydziałów Kościoła po raz kolejny utwierdziło mnie w przekonaniu, że Kościół Adwentystów Dnia Siódmego jest Kościołem ogólnoświatowym. Wspólnotą, która pomimo swej różnorodności w różnych zakątkach świata, dalej pozostaje jednością. Nigdy nie przestanę się dziwić temu, że w tak wielu częściach globu mam wielu członków mojej duchowej rodziny. 

Islandia pełna jest kraterów, które na przestrzeni setek lat wypełniły się wodą.

Islandia leży na styku dwóch płyt tektonicznych. To najbardziej aktywny wulkanicznie obszar na świecie. Powierzchnia wyspy to w 97% lawa, która na przestrzeni kilku tysięcy lat zamieniła się w urodzajną glebę. Dzisiaj, w praktycznie każdym zakątku wyspy znajdują się zapierające dech w piersiach widoki a krajobraz gór, kraterów, lodowców i oceanu tylko rozbudza wyobraźnie. A zatem tak, jak kiedyś, w chwili swojego powstania, ta wyspa mogła budzić lęk i nie rokować nic dobrego,  dzisiaj jest przykładem nieoczekiwanej zmiany, która zawsze może się dokonać w życiu człowieka. Kiedy historia grzechu dobiegnie końca, wszystko powróci do stanu, jaki miał miejsce w Ogrodzie Eden z tą różnicą, że nie będzie już wielkiego „zwodziciela”. Jako chrześcijanie jesteśmy w posiadaniu wspaniałej Prawdy – wszyscy zostaniemy przemieni:

(52) W jednym momencie, w mgnieniu oka, na dźwięk ostatniej trąby – zabrzmi bowiem trąba – umarli powstaną nienaruszeni, a my będziemy odmienieni. 
1 List do Koryntian 15, 52

Cieszę się, że mogłem być uczestnikiem tych wyjątkowych warsztatów. Jestem pewien, że czasami wszyscy potrzebujemy całkowitej zmiany otoczenia; chwili zatrzymania poza naszą strefą komfortu i wejścia w nieznane, bo tak odnoszę się do spotkania prawdziwych profesjonalistów służących Bogu swoimi darami. W takich momentach uczymy się nie tylko pokory, ale także uczymy się doceniać cud stworzenia, jakim jest nasza planeta i my sami. 

Daniel Kluska

[/vc_column_text][vc_text_separator title=”ICELAND 2019 – WORKSHOPS `{`GUDMUNDUR IBSEN`}`” el_width=”100″][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=4tC–Pmn9dM&feature=youtu.be”][vc_text_separator title=”FILM ZE SZKOLENIA (AUTOR: GUDMUNDUR IBSEN)” el_width=”100″][vc_video link=”https://vimeo.com/361392179?fbclid=IwAR38QMIxg7BBLCG-BQHm5LRNBnIS6eco_4oocuCu3_1oO8iqa8pkdPjgZWA”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”GALERIA ZDJĘĆ: DANIEL KLUSKA” el_width=”100″][vc_gallery type=”image_grid” images=”11572,11573,11574,11575,11576,11577,11578,11579,11580,11581,11582,11583,11584,11585,11586,11587,11588,11589,11590,11591,11592,11593,11594,11595,11596″][/vc_column][/vc_row]