Gazeta.pl o Kościele Adwentystów i ruchu Millerowskim
W artykule autorstwa Urszuli Ziemskiej, opublikowanym w serwisie Gazeta.pl dnia 22 października 2023 roku, przedstawiono historię Williama Millera – farmera z XIX wieku, który zasugerował datę, kiedy miał nastąpić koniec świata, wierząc, że Jezus Chrystus powróci wtedy na Ziemię. W artykule pojawia się także wzmianka o Kościele Adwentystów Dnia Siódmego.
22 PAŹDZIERNIKA 2023 (NR 931) [Daniel Kluska]
Miller, mimo że nie był charyzmatycznym mówcą, zyskał szerokie grono zwolenników, którzy czekali na nadejście zapowiadanego dnia sądu. Jednak, kiedy ta data nadeszła, a Jezus nie pojawił się, zwolennicy Millera przeżyli nazywane później w historii Milleryzmu tzw. Wielkim Rozczarowaniem.
Artykuł przedstawia również kontekst życiowy Millera, jego duchowe przemiany oraz sposób, w jaki doszedł do obliczenia daty końca świata na podstawie Biblii.
– Studia Millera nad Biblią trwały latami. Czytał ją po kawałku, przechodząc do kolejnej części, dopiero gdy miał przekonanie, że rozumie sens tego, co ma przed oczami. – czytamy w artykule. – Najbardziej zainspirowały go dwa wiersze z Księgi Daniela: I usłyszałem, że gdy jeden ze świętych mówił, a drugi święty zapytał tego, który mówił: 'Jak długo [potrwa] widzenie: wieczna ofiara, zgubna nieprawość, przybytek i podeptane zastępy?’ On zaś powiedział do niego: 'Jeszcze przez dwa tysiące trzysta wieczorów i poranków, następnie świątynia odzyska swoje prawa’– autorka kontynuuje.
William Miller był jedną z kluczowych postaci przebudzenia religijnego w dziewiętnastowiecznej Ameryce Północnej. Choć jego przewidywania daty końca świata okazały się błędne, miały one wpływ na powstanie wielu nowych ruchów religijnych. Jednym z tych ruchów był Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, którego współzałożycielką była Ellen White.
– Setki osób postanowiły studiować Biblię w poszukiwaniu wersetów, które wyjaśniałyby, kiedy Jezus przyjdzie na Ziemię. Jedną z nich była Ellen Gould White, późniejsza współzałożycielka Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, który działa do dziś także w Polsce – czytamy.
Kościół Adwentystów Dnia Siódmego kontynuował niektóre nauki Millera, uważając, że choć data nie była dokładna, to nadchodzący dzień sądu i powtórne przyjście Jezusa wciąż są bliskie. Kościół Adwentystów w Polsce liczy około 6 tys. wiernych, czyli osób, które świadomie przyjęły chrzest święty przez całkowite zanurzenie w wodzie. Liczba adwentystów dnia siódmego na świecie przekracza 22 mln wiernych obecnych w ponad 200 państwach.
Największy zbór (parafia) Kościoła w Polsce znajduje się w Warszawie przy ul. Foksal 8. Tam też mieści się siedziba władz Kościoła oraz kilku kościelnych instytucji, takich jak np.: Wydawnictwo „Znaki Czasu”, Ośrodek Radiowo-Telewizyjny „Głos Nadziei” i Chrześcijańska Służba Charytatywna „Blisko Serca”.
Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w RP jest jednym z zaledwie kilkunastu na blisko dwieście zarejestrowanych związków wyznaniowych w Polsce, których sytuację prawną i majątkową reguluje ustawa – w tym wypadku ustawa z 30 czerwca 1995 roku o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2022, poz. 2616).
Historia Williama Millera to fascynująca opowieść o początkach przebudzenia religijnego w Stanach Zjednoczonych XIX wieku a także przykład tego, jak pasja jednego człowieka może mieć wpływ na tysiące ludzi.
AAI