„Go Beyond Normal”: Ewangelizacja w świecie postmodernizmu
[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Czy kościół może dotrzeć do zsekularyzowanego społeczeństwa? Czy w świecie postmodernizmu jest miejsce dla Boga? Jak dotrzeć do ludzi, którzy odwracają się od nas, gdy chcemy opowiadać im o Jezusie Chrystusie? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Go Beyond Normal” (Wzbij się ponad przeciętność), która odbędzie się w Becici (Czarnogóra), w dniach od 12 do 14 listopada. Organizatorem spotkania jest Wydział Transeuropejski Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.
Konferencja w Czarnogórze jest próbą odpowiedzi na wyzwania, które przed kościołem stawia postmodernistyczne społeczeństwo XXI wieku. Uczestnicy zapoznają się m.in. z nowymi modelami ewangelizacji, które z sukcesami realizowane są w krajach dotkniętych problemem sekularyzmu. W spotkaniu udział wezmą zarówno eksperci z dziedziny socjologii, jak również liderzy i praktycy ewangelizacji, którzy podzielą się z uczestnikami swoimi inspirującymi świadectwami.
„Głęboko wierzymy, że jesteśmy częścią Bożej misji we współczesnym świecie. Wierzymy również, że w realizacji tej misji nie przeszkodzą nam wyzwania stawiane przez zsekularyzowane i postmodernistyczne środowisko. Bóg chce pocieszyć świat swoimi obietnicami i swoją obecnością. To niezwykłe, że uznał nas za godnych bycia Jego reprezentantami pośród ludzi żyjących wokół nas” – podkreśla Bertil Wiklander, przewodniczący Wydział Transeuropejskiego.
W Becici swój program zaprezentuje również polska delegacja, której członków zapytaliśmy o oczekiwania związane z tym niezwykłym spotkaniem.
Daniel Kluska: Oczekuję inspiracji. Czasami wydaje nam się, że o ewangelizacji wiemy wszystko; być może. Ale czy nie zapominamy o człowieku? Jego życie wieczne powinno być w centrum naszego zaangażowania ewangelizacyjnego. Bardziej skłaniamy się ku utartym działaniom i wydaje nam się, że pewne formy są niezastąpione. Nic bardziej mylnego. Z biegiem czasu, zmienia się forma docierania do ludzi. Takie spotkania uczą także słuchać. Chciałbym usłyszeć niewiarygodne historie nawróceń. Historie które jeszcze mocniej utwierdzą mnie w przekonaniu, że Bóg dociera do ludzi na różne sposoby.
Marek Micyk: Każdy z nas ma wokół siebie ludzi, którzy są nam szczególnie bliscy i chcielibyśmy przekazać im Dobrą Nowinę o Bożym Królestwie, że dla nich też jest miejsce… Niestety tak trudno współczesnemu człowiekowi przyjąć to najważniejsze zaproszenie od samego Boga. Dzisiejszy świat tak mocno absorbuje, wprowadza zamieszanie i koncentruje uwagę na materializmie… Jak głosić Ewangelię w takim świecie? Jestem pewien, że nie jesteśmy na straconej pozycji., bo czy kiedyś było łatwiej? Mam nadzieję, że nadchodząca konferencja będzie potwierdzeniem i zachętą, iż można skutecznie docierać do ludzi zdystansowanych do religii, żyjących w ciągłym pośpiechu w świecie wypaczonych wartości. Oczywiście nawet najlepsze pomysły nie zastąpią mocy Ducha Świętego działającego wśród nas i na pogłębienie tego doświadczenia również liczę w czasie spotkania w Czarnogórze.
Michał Rakowski: Wydaję mi się, że XXI wiek stawia przed Kościołami nowe wyzwania. Często jesteśmy tak przyzwyczajeni do adwentystycznych tradycji czy języka, że trudno nam porozumieć się ze współczesnymi ludźmi. Ludźmi, którzy – wbrew pozorom – bardzo potrzebują wspólnoty, religii, poczucia pewności w niepewnym świecie.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Warszawa … `{`Daniel Maikowski, fot. stockfreeimages.com`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]