Izraelsko-adwentystyczna grupa archeologów odkryła kananejską świątynię

Zespół archeologów pod kierunkiem profesora Yosefa Garfinkela z Instytutu Archeologii Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie i prof. Michaela Hasela z Collegedale, Southern Adventist University z Tennessee, odkrył pozostałości kananejskiej świątyni.

6 MARCA 2020 (NR 747) `{`EUD ADVENTIST ORG / TŁUM.DANIEL KLUSKA`}

Intermountain Jewish News opublikował niedawno artykuł o tym, że w Parku Narodowym Tel Lachish odkryto świątynię pochodzącą z XII w. p.n.e. Według publikacji jest to miasto z epoki brązu, znajdujące się w pobliżu obecnego izraelskiego miasta Kiryat Gat. Lachish było ważnym miastem kananejskim, które miało władzę nad dużymi częściami nizin Judzkich. Nazwa miasta pojawia się w Biblii a także w starożytnych źródłach egipskich.

Lachish został zbudowany około 1800 r.p.n.e. i zniszczony w 1550 r.p.n.e. przez wojska egipskie. Miasto udało się odbudować, jednak zostało ono podbite jeszcze dwu krotnie i ostatecznie zniszczone około 1150 p.n.e.

– Te wykopaliska zapierają dech w piersiach – podkreśla prof. Garfinkel. – Tylko raz na 30 lub 40 lat mamy szansę wykopać świątynię kananejską w Izraelu.

– To, co znaleźliśmy, rzuca nowe światło na starożytne życie w regionie. Trudno byłoby przecenić znaczenie takiej wiedzy – zaznacza.

Świątynia Lachish ma dość kwadratowy kształt z wieloma bocznymi pokojami, podobnymi do Świątyni Salomona. Niedaleko Najświętszego Miejsca znajdują się dwie brązowe figurki, które przedstawiają „walczących bogów”.

– Tylko czas pokaże, jakie skarby pozostały do ​​odkrycia w starożytnym mieście Lachish – zaznacza zespół badawczy.

AAI