Adwentysta odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”19 STYCZNIA 2017 (NR 587) `{`DM/AAI; FOT. Krzysztof Sitkowski/KPRP`}`” el_width=”100″][vc_column_text]

Jacek Jaworski, współautor Raportu Taterników i wyznawca Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, drugim najwyższym odznaczeniem cywilnym, nadawanym przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

18 stycznia 2017 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych zasłużonym działaczom opozycji demokratycznej i działaczom społecznym. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonała Szef Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska.

Odznaczenie za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce otrzymał m.in. Jacek Jaworski, który został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jacek Jaworski jest wyznawcą i aktywistą Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego oraz współautorem słynnego Raportu Taterników

Raport Taterników powstał na podstawie rozmów, które Jacek Jaworski, Ryszard Szafirski i Janusz Hierzyk przeprowadzili podczas szkolenia plutonu specjalnego milicji w 1982 roku. Dokument, który został po wielu latach odtworzony przez Jaworskiego przyczynił się do skazania milicjantów, którzy strzelali do górników podczas pacyfikacji Kopalni Wujek w pierwszych dniach stanu wojennego.

Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Jacek Jaworski jest z wykształcenia trenerem sportowym, nauczycielem, a z zamiłowania taternikiem (trener II klasy alpinizmu), kolarzem i judoką (posiadacz stopnia 6. Dan i trener klasy mistrzowskiej ). Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego oraz Wyższą Szkołę Oficerską w Szczytnie.

Order Odrodzenia Polski to drugie pod względem starszeństwa polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]