Kapelan Senatu amerykańskiego, adwentysta dnia siódmego, Barry Black otrzymał medal Canterbury.

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”20 CZERWCA 2019 (NR 708) `{`ADVENTIST.ORG/TŁUM.:DANIEL KLUSKA`}`” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Barry C. Black, 62. kapelan Senatu amerykańskiego, został tegorocznym laureatem Medalu Canterbury Instytutu Becketa, za obronę wolności religijnej wszystkich wyznań. Medal Canterbury przyznawany jest osobom, które wykazały się odwagą i zaangażowaniem w obronę wolności religijnej.

Realizując tradycję, która sięga pierwszego Kongresu Kontynentalnego w 1774 roku, kapelan Black reprezentuje wartości, które towarzyszyły ojcom założycielom Stanów Zjednoczonych – odwagę i wiarę w demokrację. Instytut Becket’a uhonorował Blacka medalem podczas dorocznej gali w Nowym Jorku we czwartek, 23 maja.

Kapelan Barry C. Black, pełni funkcję kapelana Senatu amerykańskiego od 2003 roku. Jako wyznawca Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego jest pierwszą osobą pełniącą tak wyjątkową funkcję. Jest kapelanem nie tylko 100 najbardziej wpływowych polityków w Stanach Zjednoczonych, ale “opiekuje” się także ich rodzinami i zatrudnionym personelem. Każdego ranka, otwiera posiedzenia Senatu modlitwą.

Podkreślając znaczenie tegorocznego wyboru, ewangelista Alved King zauważył: – Są tacy, którzy oddzielają człowieka od działań, jakie podejmuje. Niech kapelan Black dalej podąża śladami Chrystusa, jednocześnie broniąc praw człowieka i praw obywatelskich tak, jak kiedyś przywódcy tacy jak mój wuj, Dr Martin Luther King, Jr. – zaznaczył ewangelista. – Niech Bóg błogosławi kapelana Black’a w dążeniach do rozwijania prawego sumienia w Senacie – podkreślił King.

Wcześniej kontradmirał Barry C. Black służył przez 27 lat w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych, kończąc swoją znakomitą karierę jako szef kapelanów marynarki wojennej.

-Niewielu duchowych przywódców jest tak utalentowanych, jak kapelan Black. Zapewnia opiekę duchową i pełni odważną służbę w obecnym środowisku religijnym – powiedział Mark Rienzi, przewodniczący Instytutu Becket’a. – Przez prawie dwie dekady nasz naród czerpał korzyści z jego duszpasterstwa i w tym roku z pokorą dziękujemy mu za jego pracę na rzecz ochrony wolności religijnej – zaznaczył Rienzi.

Medal Canterbury przyjął swoją nazwę od jednego z najbardziej odważnych zwolenników wolności religijnej w historii, arcybiskupa Canterbury Thomasa Becket’a. Coroczna gala Canterbury odbywa się w hotelu Pierre w Nowym Jorku. Jej uczestnikami są najwybitniejsi przywódcy religijni i zwolennicy wolności religijnej z całego świata.

Wcześniejsi medaliści to: laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel, Kubański poeta i były więzień polityczny Armando Valladares; Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba, Carl Anderson, autor bestsellerów New York Times’a i prezenter radiowy Eric Metaxas; nauczycielka prawa Mary Ann Glendon z Harvardu; Prawosławny rabin najstarszej kongregacji żydowskiej w USA, rabin dr Meir Soloveichik; i Pierwszy Doradca w Pierwszym Prezydium Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, Starszy Dallin H. Oaks.

ANN[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]