Kobiety na przywódczych stanowiskach

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Czterdziestu pięciu delegatów oraz dwadzieścia pięć zaproszonych osób (sekretarzy oraz skarbników poszczególnych unii) z trzynastu unii oraz trzech pól misyjnych, które tworzą Wydział Transeuropejski Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, obradowali dzisiaj nad wnioskiem dotyczącym kobiet na przywódczych stanowiskach.

Po modlitwie, 91% delegatów poparło wniosek w tajnym głosowaniu, na corocznym spotkaniu Komitetu Wykonawczego. Osoby zaproszone również poparły wniosek w podobnym udziale procentowym.

W 2010 Wydział Transeuropejski złożył w Generalnej Konferencji wniosek podobny to tego, jaki został już skierowany przez Wydział Północnoamerykański, postulujący o uwzględnienie poprawki, aby pastorzy nieordynowani mogli pełnić funkcje przewodniczących diecezji lub unii. Wydział Transeuropejski wnioskował także o podniesienie priorytetu studium teologicznego dotyczącego ordynacji, oraz o możliwość ordynacji kobiet na swoim terenie. Mimo, iż nie przegłosowano formalnej odpowiedzi na obradach w tym roku, to zapewne gdyby taka została wydana, byłaby negatywna.

Komitet wyraził smutek i rozczarowanie z powodu takiego przyjęcia przez doroczną radę i wyraził biblijne przekonanie, iż jesteśmy „kapłaństwem wszystkich wierzących” i Duch Święty powołuje oraz wyposaża zarówno mężczyzn, jak i kobiety, w różne dary, w tym także dar przywództwa. Dla wielu w Wydziale Transeuropejskim, jest to zagadnienie natury etycznej, jak i prawnej, które głęboko osadzone jest w ich sumieniach.

Komitet z modlitwą zatwierdził w głosowaniu, iż każda unia może wprowadzać parytety dla kobiet oraz mężczyzn pastorów, w ramach istniejących już rozporządzeń oraz wskazań dla ordynowanych/nieordynowanych pastorów w wydziale.

Co się tyczy decyzji w sprawie wniosku Wydziału Północnoamerykańskiego zgłoszonego w 2009 roku i przegłosowanego w 2010 oraz 2011 roku, rozumiemy taką potrzebę i żałujemy, że decyzja nie została podjęta.
Dr Bertil Wiklander, przewodniczący Wydziału Transeuropejskiego, powiedział: „Najlepszym stanowiskiem, jakie teraz nasz wydział może zająć, to przedstawić wszystkim nasze przekonania i nasze życzenia odnośnie kobiet na przywódczych stanowiskach, tym samym czyniąc wszystko, co w naszej mocy, by promować kobiety pastorów i liderów w naszych zborach, zgodnie z rozporządzeniami. Nadal będziemy współpracować z uniami w tej kwestii, aby wspierać i dać taką możliwość kobietom, które Duch Święty powołał do przywództwa.

WYJAŚNIENIE

W celu uniknięcia jakichkolwiek nieporozumień w związku z głosowaniem w sprawie przywództwa kobiet w Radzie Wydziału Transeuropejskiego (EC TED), w dniu 16 listopada 2011 r. administracja TED wydała następujące oświadczenie:

„Chcemy podkreślić, że TED nie głosował zmiany w zasadach czy statucie modelowym GC/TED. TED przyznaje uniom uprawnienia do zarządzania w sprawie parytetu płci męskiej i żeńskiej swoich duszpasterzy na podstawieWytycznych TED dla Pastorów, przegłosowanych w EC TED w 2009 roku, na podstawie konsultacji z TED i zezwolenia od właściwego organu unii. TED nie zezwala na ordynację kobiet na swoim terytorium, ale czeka na Generalną Konferencję (GC), która prowadzi studia nad teologią ordynacji”.

Administracja, TED

Treść oryginalnego dokumentu Wydziału Transeuropejskiego pt. „Women in Leadership”:

WSTĘP DO WNIOSKU DOTYCZĄCEGO KOBIET NA PRZYWÓDCZYCH STANOWISKACH

W listopadzie 2010 roku, Rada Wydziału Transeuropejskiego przedstawiła Generalnej Konferencji cztery życzenia dotyczące kobiet na przywódczych stanowiskach:

(a) aby studium teologiczne zagadnienia ordynacji zyskało większy priorytet;
(b) aby Generalna Konferencja zweryfikowała i wniosła poprawki w dokumentacji, tak aby słownictwo było neutralne płciowo i by droga do przywództwa była otwarta zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn;
(c) aby wniesiono poprawkę w zapisie praw i ustaw, która brzmieć będzie następująco: „przewodniczący diecezji i unii mogą być pastorami orynowanymi lub nieordynowanymi”;
(d) aby Generalna Konferencja zgodziła się na ordynację kaznodziejską kobiet w Wydziale Transeuropejskim.

Zdajemy sobie sprawę, że do przyjęcia tych wniosków może minąć trochę czasu. Dlatego też pragniemy, aby każdy był rozpatrywany indywidualnie jako wniosek ze strony Wydziału Transeuropejskiego i czekamy na ich wdrożenie. Co się tyczy wniosku o zmianę zapisu w prawach i ustawach, by pastorzy nieordynowani również mogli być wybierani na urząd przewodniczącego diecezji lub unii, Komitet Doroczny Generalnej Konferencji przegłosował w październiku tego roku podobny wniosek ze strony Wydziału Północnoamerykańskiego i za zgodą wszystkich zebranych, na bazie tamtejszych postanowień udzielono negatywnej odpowiedzi.

WNIOSEK DOTYCZĄCY KOBIET NA PRZYWÓDCZYCH STANOWISKACH

  • Podtrzymujemy biblijne przekonanie, iż Kościół Adwentystów Dnia Siódmego stanowi „kapłaństwo wszystkich wierzących” i duch Święty powołuje, oraz wyposaża kobiety i mężczyzn w różne dary, w tym dar przywództwa. Służba w Nowym Testamencie oparta jest na darach. Wspólnota wierzących rozpoznaje, oraz przyjmuje te dary, wysyłając do służby mężczyzn i kobiety.
  • Wyrażamy nasz smutek i rozczarowanie z powodu decyzji Dorocznej Rady. W modlitwie i szczerości przyznajemy, że będzie ona miała negatywny wpływ na pracę sług Bożych w różnych częściach Wydziału Transeuropejskiego.
  • Nie rozumiemy dlaczego wybór nieordynowanego pastora w lokalnym okręgu miałby wpłynąć negatywnie na inne Wydziały na świecie, skoro kaznodzieja nieordynowany, wybrany na przewodniczącego, wywiera wpływ jedynie na lokalną społeczność.
  • Wierzymy w ordynację i szczególne oddzielenie do służby niektórych wierzących, bez względu na płeć, gdyż przywództwo w kościele nadaje się w modlitwie przez nałożenie rąk, aby potwierdzić dar ducha przywództwa, jak naucza Biblia, a nie aby przekazać jakąś szczególną cząstkę „kapłańskiej świętości”, lub duchowego statusu.
  • Rozumiemy, że najważniejsze fragmenty wzorcowych wytycznych w Working Policy Wydziału Transeuropejskiego, muszą zostać zatwierdzone przez Generalną Konferencję. Podtrzymujemy to stanowisko w Wydziale, kiedy unie lub diecezje pragnęły podążać własną drogą. Jednakże, zachęcamy Generalną Konferencję do zrozumienia, że dla wielu jest to zagadnienie natury etycznej i moralnej, mocno oddziałujące na ich sumienie.
  • Wiemy, że Kościół Światowy zatwierdził grafik przestudiowania zagadnienia ordynacji, oraz możliwy wniosek, na rok 2014. Żałujemy, że jest to tak odległy termin, który stawia przed niektórymi diecezjami, uniami i polami misyjnymi moralny i legalny dylemat.
  • Rozumiemy, iż czekając aż Kościół Światowy ustanowi biblijne zasady ordynacji, widzimy, że istnieją unie/diecezje/misje/pola misyjne w Wydziale, gdzie zagadnienie ordynacji kobiet i ich wybór na kierownicze stanowiska jest kwestią jedności etycznej oraz kwestią sumienia, która może stanowić wyzwanie dla Kościoła oraz osłabić dzielenie się nowiną adwentową z większą częścią populacji. Po konsultacji z kadrą administracyjną Wydziału Transeuropejskiego oraz zatwierdzeniu przez odpowiedni organ, takie unie/diecezje/misje/pola misyjne mogą wprowadzić parytet pomiędzy pastorami płci żeńskiej i męskiej, na bazie aktualnych wytycznych wydziału oraz wytycznych dla pastorów ordynowanych/nieordynowanych.

Przeczytaj angielski, oryginalny dokument ».

[/vc_column_text][vc_gallery type=”image_grid” images=”3352″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Becici, Czarnogóra …. `{`Miroslav Pujic/tedNEWS, tłum. Agnieszka Kasprowicz-Kluska, zdj. tedNEWS`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]