Konferencja GAiN Europe 2020 on-line. Podsumowania i plany
Kiedy w marcu 2020 r. koronawirus pojawił się w Europie, ponad 150 uczestników konferencji GAiN Europe, która miała się odbyć w dniach 24-28 kwietnia w Rumunii, było rozczarowanych. Żal był tym większy, że w trakcie spotkania miała nastąpić premiera kolejnego wspólnego projektu międzywydziałowego pod hasłem „Niepewność”.
14 CZERWCA 2020 (NR 763) `{`TED/OPR.:DANIEL KLUSKA`}
– W kwietniu uwaga nas wszystkich skupiła się na walce z koronawirusem. Próba organizacji spotkania w takich warunkach po prostu nie miałaby sensu – powiedział Corrado Cozzi, dyrektor ds. Komunikacji w Wydziale Intereuropejskim. – Ponadto był to czas, w którym należało przeorganizować różne gałęzie działalności Kościoła i pracy misyjnej. Pozostało niewiele czasu na ukończenie całego projektu – dodaje Cozzi.
Mimo wszystko zespół liderów GAiN Europe postanowił ponownie rozważyć organizację wideo-konferencji. – Nie jest łatwo zorganizować online spotkanie, które opiera swój potencjał na budowaniu relacji szczególnie podczas przerw w programie lub na osobistych rozmowach. Postanowiliśmy jednak spróbować i efektem naszej pracy było przygotowanie 2 godzinnego spotkania online – stwierdził Klaus Popa, szef Hope Media Center i jeden z organizatorów spotkania.
– Jako dyrektorzy komunikacji ciężko pracowaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy, aby stawić czoła wyzwaniom polegającym na dzieleniu się nadzieją podczas pandemii koronawirusa – stwierdza Cozzi. – Potrzebowaliśmy jednak także czasu, aby być razem i dzielić się doświadczeniami i wzajemnie inspirować – dodaje.
Spotkanie GAiN Europe odbyło się w sobotni wieczór, 30 maja. W niecałe dwie godziny około 100 uczestników przyłączyło się do wideokonferencji i miało okazję zapoznać się z różnymi nowymi projektami a także zapozna się ze szczegółami projektu „Niepewność”, którego premiera odbyła się 5 czerwca.
Półka „inspiracji” z polskim akcentem.
Ciekawym elementem spotkania, był czas dzielenia się interesującymi projektami przez poszczególne kraje. Udział w tej części konferencji nie był obligatoryjny a prezentację swojego projektu lub pomysłu mógł zgłosić każdy uczestnik. Niestety z powodu ograniczonego czasu, nie wszyscy mieli okazję podzielić się innowacyjnymi działaniami misyjnymi w swoich krajach. Na szczęście nie zabrakło polskiego projektu. – To doskonała okazja do zwrócenia uwagi na znaczenie wspólnego śpiewu i potrzeby wyposażenia mniejszych zborów w narzędzie umożliwiające wspólne uwielbienie podczas sobotnich nabożeństw lub spotkań modlitewnych. Kanał „Uwielbienie z tekstem” jest idealnym rozwiązaniem – mówił o polskim projekcie Daniel Kluska, dyrektor Komunikacji i Mediów w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce.
Niepewność
– Kiedy rok temu w trakcie konferencji GAiN w Jordanii wybieraliśmy temat naszego kolejnego, wspólnego projektu, nawet nie przyszło nam do głowy, jak istotne będzie do teraz zagadnienie – podkreśla Victor Hulbert, dyrektor ds. Komunikacji i Mediów w Wydziale Transeuropejskim. – Jak będzie wyglądać nasza przyszłość? Co z naszym zdrowiem, emocjami, duchowością? Mamy wiele pytań, ale nie tak wiele odpowiedzi. Poprzez osobiste doświadczenia zawarte w projekcie „Niepewność”, chcieliśmy pomóc innym znaleźć odpowiedzi i dzielić się naszą nadzieją – dodaje Hulbert.
Projekt obejmuje trzy filmy, pięć filmów dokumentalnych oraz 20 klipów reklamowych, których premiery będą trwały przez całe lato, aż do premiery książki na jesieni tego roku.
Wszyscy uczestnicy konferencji zgodzili się, że GAiN Europe powinien dalej kontynuować temat niepewności, tworząc więcej dodatkowych materiałów, które mogą wzmocnić naszą misję nadziei w nadchodzącym roku.
Jeśli chodzi o natychmiastowe wydanie, Adrián Duré, główny producent materiałów wideo potwierdził, że wszystkie materiały audiowizualne „Niepewność” będą dostępne dla centrów medialnych w ciągu najbliższych kilku dni, aby proces tłumaczenia wszystkich materiałów mógł się już ropocząć. Na początek gotowe materiały obejmują brazylijski film „Niepewność”, serial dokumentalny obejmujący dziesięć prawdziwych historii; dokument o studentach, absolwentach i ich niepewnej przyszłości; 20 spotów reklmowych z przeznaczeniem dla mediów społecznościowych; oraz film krótkometrażowy oparty na niemieckim filmie „Spotkania”. Będą one udostępnione z oryginalnymi plikami i tzw. „czystymi” wersjami do tworzenia podtytułów w różnych językach.
Projekt „Niepewność” obejmuje także stronę internetową, na której można znaleźć wszystkie przygotowane materiały. https://uncertaintyproject.org/
Przyszłość
GAiN Europe On-line okazał się udanym eksperymentem. – To spotkanie było ogromnym błogosławieństwem. Byłoby dobrze, gdyby taka konferencja mogła się powtórzyć w najbliższym czasie – napisała Lina Vraka na czacie tuż po zakończeniu spotkania.
– Jesteśmy wdzięczni Bogu za możliwość uczestniczenia w tym spotkaniu. Gdyby spotkanie nie odbyło się online, to nie mielibyśmy możliwości uczestniczenia w nim. Spotykajmy się częściej! – stwierdzili Andre i Penny Brink z Południowej Afryki.
AAI