Konferencja na temat roli kobiet w Kościele Adwentystów

Biuro Archiwów, Statystyk i Badań Wydziału Północnoamerykańskiego Kościoła Adwentystów (NAD) zorganizowało pierwszą konferencję mającą na celu zastanowienie się nad znaczeniem kobiet w historii Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Spotkanie odbyło się w dniach od 12 do 14 października na terenie kampusu adwentystycznego uniwersytetu w stanie Waszyngton.

9 LISTOPADA 2023 (NR 940) [Apd.info | Opr. Daniel Kluska]

W konferencji udział wzięło ponad 150 osób, kobiet i mężczyzn, ze Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej, Europy i Afryki. Celem spotkania był także rozwój badań naukowych obszarze jego tematyki. Prezentacje podkreślały szerszy kontekst historii adwentystycznej, a wiele prac prezentowało wyjątkową skuteczność w rozwoju Kościoła ze strony poszczególnych liderek.

Nie tylko Ellen White

Kiedy myślimy o wpływowej kobiecie w historii adwentyzmu, natychmiast przychodzi na myśl nazwisko współzałożycielki Kościoła, Ellen G. White. Jednak inne kobiety również wniosły istotny wkład w rozwój Kościoła Adwentystów. Pracowały jako misjonarki, ewangelistki, nauczycielki i lekarki. Niestety wiele ich prac czy projektów zostało w dużej mierze zapomnianych. Przykładem może być tutaj Sarah Lindsey, której kazania gromadziły tłumy. Lulu Whitman w ciągu jednego roku ochrzciła więcej osób niż wszyscy jej koledzy płci męskiej razem wzięci. Także służba Lauretty Kress, adwentystycznej lekarki, przyczyniła się do znaczącego rozwoju służby na rzecz profilaktyki zdrowia. Na przestrzeni wielu lat swojej pracy, założyła ona i prowadziła razem ze swoim mężem, wiele sanatoriów.

– Trzeba uznać i uhonorować kobiety, na których ramionach zbudowano ten kościół – zaznaczył w swoim przemówieniu inauguracyjnym G. Alexander Bryant, przewodniczący Kościoła Adwentystów w Ameryce Północnej.  – Nie bylibyśmy Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego, którym jesteśmy dzisiaj, gdyby nie kobiety, które od dziesięcioleci były na jego przodzie – dodał.

Malejące wsparcie dla kobiet

Szczególnie interesujące były prezentacje autorstwa Anneke Stasson, które obejmowały rolę kobiet w misji i działalności Kościoła. Laury Vance podzieliła się z kolei wynikami ciekawych badań naukowych. Stwierdziła, że w początkowych latach działalności Kościoła Adwentystów dziesiątki kobiet, w tym Ellen White, zostały przyjęte do służby jako pastorzy. Chociaż Ellen White nie zajęła wyraźnego stanowiska w sprawie ordynacji kobiet, opowiadała się za tym, aby kobiety podążały za swoim powołaniem i talentami oraz były równo wynagradzane. Z biegiem czasu jednak liderzy Kościoła zaczęli zwracać się ku fundamentalizmowi a wsparcie wobec kobiet na stanowiskach kierowniczych znacząco się zmniejszało. Niemniej jednak kobiety nadal znajdowały sposoby, aby być aktywne w misji kościoła. – W zasadzie niezgodne z logiką jest to, że w kościele w którym kobiety miały tak wielki wpływ w przeszłości, dzisiaj nie zawsze bywają zauważone – stwierdziła Vance.

Ukryte bohaterki

W swoim kazaniu zatytułowanym „Ukryte Bohaterki” Ella Simmons, emerytowana wice przewodnicząca Generalnej Konferencji – pierwsza kobieta wybrana na to stanowisko w 2005 roku – porównała historię Kościoła Adwentystów do historii mało znanych afroamerykańskich kobiet: matematyczek i inżynierek, które pomogły Stanom Zjednoczonym wygrać w wyścigu o dominację w przestrzeni kosmicznej. Przypominanie wkładu kobiet nie tylko wzbogaca naszą historię, ale także toruje drogę dla ciągłego udziału kobiet w służbie przywódczej – zakończyła.

AAI