Konferencja starszych zboru w Podkowie Leśnej
[vc_row][vc_column][vc_column_text]
W dniach od 17-18 września br. w Podkowie Leśnej odbyła się konferencja starszych zboru pt. „Zrozumieć Apokalipsę”. Jej głównym mówcą był pastor Ranko Stefanović, profesor Nowego Testamentu na Uniwersytecie Andrewsa w Stanach Zjednoczonych.
Spotkanie, który odbywało się w murach Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej, rozpoczęło się od wystąpienia przewodniczącego polskiego Kościoła, pastora Jarosława Dzięgielewskiego. W kilku słowach zwrócił on uwagę na istotę księgi Apokalipsy i jej proroctw. Podkreślił również, że sednem studiowania tej szczególnej księgi powinna być nadzieja związana z powtórnym przyjściem Jezusa Chrystusa.
Po tej krótkiej refleksji przyszedł czas na pierwszy wykład pastora Ranko Stefanovića, który jest wykładowcą Nowego Testamentu na adwentystycznym Uniwersytecie Andrewsa w USA. Pochodzący z Bośni prof. Stefanović, specjalizuje się w zagadnieniach księgi Apokalipsy św. Jana, o czym mogli się przekonać choćby uczestnicy ubiegłorocznego Campu w Zatoniu.
W swoim wystąpieniu Ranko Stefanović podkreślił, że Apokalipsę św. Jana powinniśmy studiować przez pryzmat całego Pisma Świętego. „Biblia jest najlepszym komentarzem do księgi Apokalipsy, a 80 proc. symboli, które pojawiają się w tej księdze, znajdziemy na kartach Starego Testamentu” – zaznaczył.
Stefanović zwrócił również uwagę, że Apokalipsa stanowi naturalną kontynuację czterech ewangelii: rozpoczyna się tam, gdzie kończą się ewangelie Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Nie wolno nam zapominać o tym, że Apokalipsa św. Jana to – jak mówią słowa jej pierwszego rozdziału – objawienie Jezusa Chrystusa.
W sobotę wieczorem odbyła się sesja pytań i odpowiedzi, w czasie której uczestnicy konferencji mogli wyjaśnić wiele nurtujących ich kwestii. Wśród pytań pojawiły się zarówno te dotyczące działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce, jak i te o charakterze stricte teologicznym.
Niedzielny poranek rozpoczął się od wspólnego nabożeństwa, podczas którego Słowem Bożym podzielił się pastor Marek Rakowski, sekretarz Kościoła w Polsce. Pastor Rakowski podkreślił, że jako lud Boży mamy wielką odpowiedzialność związaną z niesieniem ewangelii innym ludziom, i to powinno być dziś naszym priorytetem.
Następnie głos zabrali przedstawiciele poszczególnych instytucji kościelnych. Paweł Lazar, dyrektor Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej podkreślił rolę i znaczenie działalności ChSch w Polsce. Zwrócił również uwagę na liczne wyzwania przed którymi stoi ta instytucja.
Lucyna Kurz, która kieruje Korespondencyjną Szkołą Biblijną, podzieliła się niezwykle interesującymi statystykami: Tylko w tym roku w prowadzonych przez szkołę kursach biblijnych wzięło udział 2921 osób, a 424 osoby ukończyły już któryś z kursów. Być może powinniśmy położyć większy nacisk na działanie filii KSB w zborach?
Mirosław Harasim, dyrektor Wydawnictwa Znaki Czasu poinformował, że przygotowywana jest nowa misyjna książka roku. W 2017 roku taką publikacją będzie pozycja „Życie ma sens” Allejandro Bullona.
Pastor Marek Micyk, dyrektor Sekretariatu Młodzieży, podzielił się pomysłami na działania ewangelizacyjne, które poszczególne zbory mogą podjąć w związku z premierą filmu „Przełęcz ocalonych”. Obraz ten opowiada o losach Desmonda T. Dossa. W czasie II wojny światowej Doss, który był wyznawcą Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, z powodu swoich przekonań i odmowy noszenia oraz używania broni, został skierowany na front na Pacyfiku jako sanitariusz. W czasie jednej z bitew na japońskiej Okinawie uratował 75 żołnierzy, których na własnych rękach wyniósł z pobliża linii frontu.
„To wspaniała okazja, aby pokazać innym w co wierzą adwentyści dnia siódmego. Korzystając z historii Desmonda Doss, który uratował wielu ludzi, możemy opowiedzieć o Jezusie Chrystusie, który uratował nas wszystkich” – podkreślił pastor Marek Micyk.
Po krótkiej przerwie odbył się kolejny wykład prof. Ranko Stefanovića. Tym razem mówił on o symbolicznym języku Apokalipsy. „To księga, którą adwentyści powinni studiować ze szczególną gorliwością, ponieważ dotyczy czasu, w jakim żyjemy”
Konferencja zakończyła się wystąpieniem pastora Jarosława Dzięgielewskiego. „Żyjemy dzięki łasce Jezusa. Żyjemy nadzieją” – mówił. „Bez względu na okoliczności, bądźmy pewni tego, że Bóg może w wyjątkowy sposób wykorzystać nasze dary i talenty. Wracając do swoich domów i zborów, pamiętajmy aby cieszyć się Bożą łaską.”
Czy podobne spotkania są potrzebne? „Oczywiście. To idealna okazja do wymiany doświadczeń.“ – mówił starszy zboru w Olsztynie, Mariusz Rawiński. „Dzięki takim konferencjom mamy również okazję zabrać do zboru wiele ciekawych pomysłów na działania ewangelizacyjne“.
[/vc_column_text][vc_text_separator title=”18 WRZEŚNIA 2016 (NR 574) `{`DANIEL KLUSKA/AAI`}`” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery type=”image_grid” images=”3940,3941,3942,3943,3944,3945,3946,3947,3948,3949″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]PODOBNE WIADOMOŚCI:[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][mpc_vc_blog_posts_slider category=”all” tag=”36″][/vc_column][/vc_row]