Marcin Luter uczczony w Rzymie dzięki adwentystom

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

W reakcji na prośbę Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego we Włoszech i przy wsparciu Kościoła rzymskokatolickiego jeden z centralnych placów Rzymu zostanie nazwany imieniem protestanckiego reformatora Marcina Lutra.

Chodzi o dotychczasowy skwer Oppian Hill w centralnej dzielnicy Monti. Do zmiany nazwy dojdzie 16 września. W ten sposób uczczone zostanie dzieło reformatora.

Już sześć lat temu adwentyści zwrócili się do władz miasta o nazwanie imieniem reformatora jakiejś ulicy lub placu w mieście, by uczcić 500-lecie historycznej podróży, jaką Luter odbył do Rzymu.

Ten niemiecki ksiądz katolicki i teolog, przybył do Rzymu w 1510 r. z pragnieniem wyznania swoich winy i prowadzenia świętego życia w mieście, które z perspektywy dalekich Niemiec wydawało mu się święte. Jednak Rzym, będący wtedy polityczną i wojskową potęgą, z bliska bardziej przypominał Babilon niż Jerozolimę. Luter napisał nawet, że nie uwierzyłby, jak wielki bezwstyd, bezbożność i nieprawość były wtedy w Rzymie, gdyby nie zobaczył tego na własne oczy. „Jeśli istnieje piekło, to Rzym jest na nim zbudowany” — powiedział. Po opuszczeniu miasta, pozostając wiernym Bogu, zaczął kwestionować katolicyzm.

Luter stał się później ojcem protestanckiej reformacji (1517), odrzucającej autorytet Kościoła katolickiego i potępiającej panującą w nim korupcję oraz głoszącej, że zbawienie osiąga się jedynie z łaski i przez wiarę. Został za to ekskomunikowany w 1521 r.

Inicjatorem projektu był Carlo Gilberti z adwentystycznego kościoła Lungotevere Michelangelo w Rzymie. W wywiadzie z 2009 r. dla magazynu „Notizie Avventiste” pyta: „Gdzie jesteśmy, jako chrześcijanie, w naszej duchowej podróży pięćset lat później? (…) Chcemy być jak Luter, którego doświadczenie kroczenia za Jezusem i tylko za Nim rozpoczęło się od Rzymu”.

Giliberti zaprosił i innych włoskich protestantów do wsparcia tej inicjatywy. Niezależnie od niego z podobną inicjatywą, acz nieco później, wystąpili włoscy luteranie. Oba wnioski zostały zaakceptowane już w 2010 r., ale bez widocznych efektów. Dopiero wybrany w 2013 r. nowy burmistrz Rzymu Ignazio Marino obiecał zrealizowanie tych wniosków.

Pełna nazwa placu brzmi obecnie: „Plac Marcina Lutra, niemieckiego teologa reformacji (1483-1546)”.

W sierpniu br. również Kościół rzymskokatolicki ogłosił swoje poparcie dla uczczenia w ten sposób Lutra, stwierdzając ustami Ciro Benedettiniego, zastępcy dyrektora biura prasowego Watykanu, że decyzja ratusza w tej sprawie jest pójściem drogą ekumenicznego dialogu zapoczątkowaną na drugim soborze watykańskim.

Obecnie we Włoszech mieszka niewielu protestantów. Około 98 proc. 60-milionowej populacji to katolicy. Kościół adwentystów liczy ok. 9500 wiernych praktykujących w 111 zborach (parafiach) i 19 grupach. Niestety inicjator projektu Carlo Giliberti nie dożył spełnienia swego marzenia. Zmarł na raka w październiku 2013 r.

[Opracował Andrzej Siciński na podstawie:  Andrew McChesney,  At adventist request, Rome will name square after Martin Luther — www.adventistreview.org]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Rzym, Włochy `{`AAI/Andrzej Siciński, fot. Wikimedia Commons)” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]