Międzynarodowa konferencja w Budapeszcie, poświęcona tematyce dzieci, kobiet i rodzin.

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”23 MAJA 2017 (NR 599) `{`VICTOR HULBERT, TŁUM.DANIEL KLUSKA/AAI, ZDJ. ADVENTIST REVIEW`}`” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Kiedy czterysta osób z kilkunastu państw gromadzi się, aby dyskutować na temat dzieci, kobiet i rodzin wiesz, że będzie naprawdę głośno. Tak właśnie było w dniach 10-13 maja w Centrum Kongresowym w Budapeszcie.

Konferencja zorganizowana została na terenie Wydziału Transeruopejskiego. Swojej radości nie ukrywał zatem przewodniczący Wydziału, pastor Raafat Kamal, który w swoim krótkim wystąpieniu podkreślił, że właśnie te trzy zagadnienia: dzieci, kobiety i rodzina, są obecnie w centrum zainteresowania całego Wydziału.

Tamás Ócsai, przewodniczący Kościoła Adwentystów na Węgrzech, również nie ukrywał swojego zadowolenia. Konferencja miała wpływ nie tylko na samo miasto, ale także na władze państwowe. Specjalnym gościem spotkania był Miklós Soltész, węgierski Minister ds. Kościołów, Mniejszości Religijnych i Spraw Obywatelskich. Minister uznał role Kościoła Adwentystów i wartości chrześcijańskich za niezwykle ważne w czasie wielu społecznych wyzwań.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_images_carousel images=”5575,5580,5589,5582,5577,5583,5581,5588,5579,5587,5586,5585,5584,5578,5576″ img_size=”full” onclick=”link_no” autoplay=”yes” wrap=”yes”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Bulah Plunkett (Diecezja Północnej Anglii) i Marek Rakowski (Polska) podkreślali, jak wielkim błogosławieństwej jest wymienianie się doświadczeniami z liderami z całego świata i jak wiele mają wspólnych elementów. Rakowski był również pod wrażeniem niezwykle szczegółowej prezentacji dotyczącej kwestii LGBT; zwłaszcza potrzeby wsparcia dla rodziców, których dzieci postanowiły przyznać się do homoseksualizmu.

Uczestnicy byli pod wrażeniem wyjątkowej prezentacji George Barna, który w dwóch wykładach podzielił się ciekawymi statystykami. Wynikało z nich, że tylko 4% grupy wiekowej 18-30 lat, posiada „biblijny pogląd świata”. Zwrócił jednak uwagę, że właściwe przygotowanie rodziców i organizacji religijnych może zmienić tą tendencję.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=NJcsHV6DP8g”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Równie imponujący był piątkowy poranek. Swoją przentację przedstawiła Kiti Freier Randall, profesor psychologii w Centrum Medycznym mieszczącym się na terenie Uniwersytetu Loma Linda. – Chociaż inne instytucje odgrywają dużą rolę w kształtowaniu społeczeństwa, to największy wpływ ma jednak rodzina. – stwierdziła. – Istnieje jednak wiele wyzwań: zdrowie, dieta, gadżety elektroniczne, destrukcyjny styl życia i wiele, wiele więcej. To wszystko prowadzi do dysfunkcyjności rodzin i w konsekwencji, do złamanych dzieciństw – kontynuowała. – Jest źle, kiedy nasze dzieci wychowuje technologia. Nie wszystko jest jednak całkowicie złe. Potrzeba umiaru. Być może także więcej czasu dla siebie nawzajem. – stwierdziła.

Randall zwróciła także uwagę na fakt, że relacje z dzieckiem kształtują się najmocniej w pierwszych trzech latach dzieciństwa. Jeżeli rodzice nie spełnią dobrze swojej roli, te trzy lata będą miały wpływ na dzieci w dorosłości. Nawet w sferze duchowej większość wyborów zostaje dokonana do 13-go roku życia.

Karen Holford, Dyrektor Sekretariatu ds. Rodziny w Wydziale Transerupejskim podsumowała, że każde takie wydarzenie, każdy zbór czy rodzina które pracują nad poprawieniem swoich relacji, będzie pozytywnie wpływać na nasze wzajemne relacje. W ten sposób stworzymy dobre środowisko do rozwoju dla naszych dzieci.

Aby dowiedzieć się więcej o konferencji, przeczytaj szczegółową relację Adventist Review report obejrzyj nagrania z sesji plenarnej . [AAI][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]