Mieszkańcy Wysp Salomona zniszczyli budynek Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Mieszkańcy wyspy Anuta zdemolowali budynek lokalnego kościoła adwentystycznego i nakazali przebywającym tam wyznawcom opuszczenie wyspy przed końcem miesiąca. Liderzy kościoła wzywają do modlitw za zdrowie i życie adwentystów dnia siódmego na Wyspach Salomona.

Irving Vagha, lider Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego na Wyspach Salomona, niewielkim pacyficznym kraju, który składa się z kilkudziesięciu wysp leżących na wschód od Papui-Nowej Gwinei, wezwał wyznawców kościoła do żarliwych modlitw w intencji adwentystów mieszkających na wyspie Anuta.

„Przekazaliśmy tę informację do naszych duszpasterzy” – powiedział Vagha, który nadzoruje pracę Adwentystycznej Służby Wolontariuszy na Wyspach Salomona. „Prosimy wszystkich o modlitwę w tej intencji”.

Nowy budynek kościoła na Anuta został wybudowany za zgodą właściciela ziemi, który jest z wyznania adwentystą, ale bez wiedzy lokalnych władz – zwraca uwagę gazeta „Solomon Star”.

Dominującym wyzwaniem na niewielkiej pacyficznej wyspie jest anglikanizm.

Putanakipenu Arikifaka, syn pierwszego wodza wyspy powiedział gazecie, że mieszkańcy Anuta cieszą się wolnością wyznania, ale „to co robią adwentyści, jest nie do przyjęcia z punktu widzenia władz”. Dodał również, że lokalne prawo stoi w hierarchii wyżej niż rząd Wysp Salomona.

„Powiedzieliśmy im [adwentystom – red.], że mogą organizować nabożeństwa w swoich domach, ale nie zgodzimy się na powstanie kościoła na wyspie” – podkreślił Arikifaka.

Dodał, że decyzja o budowie kościoła naruszyła decyzję wodzów, a to oznacza, że adwentyści muszą opuścić wyspę.

„Prosimy członków Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego o opuszczenie Anuta każdym dostępnym środkiem transportu przed końcem tego miesiąca” – zaznaczył.

Z relacji Irvinga Vagha wynika, że adwentystyczny kościół na wyspie został zdemolowany przez anglikańskiego księdza oraz popierającą go grupę wyznawców.

Anuta, której populację szacuje się na ok. 300 osób, zlokalizowana jest w południowo-wschodnim zakątku Wysp Salomona. Jest jedną z najmniejszych zamieszkanych wysp Oceanii.

Selwyn Faramarama jest jednym z adwentystów zamieszkujących wyspę. Swoją służbę na Anuta rozpoczął w ubiegłym roku, wspierany finansowo przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego na Wyspach Salomona. W wyniku jego pracy trzy osoby przyjęły chrzest, a pięć kolejnych uczestniczy w studium Pisma Świętego i również myśli o zawarciu przymierza z Jezusem Chrystusem.

Przewodniczący kościoła adwentystycznego na Wyspach Salomona, George Fafale, dąży do pilnego spotkania z Radą Kościołów na Wyspach Salomona oraz lokalnymi przywódcami kościoła anglikańskiego. Władze Wysp Salomona nie złożyły jeszcze publicznego oświadczenia w tej sprawie.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego na Wyspach Salomona liczy ok. 47 tysięcy wyznawców zgromadzonych w 187 zborach i 258 grupach, wynika z najnowszych danych Biura Archiwów, Statystyk i Badań przy Generalnej Konferencji.  Ogółem, Wyspy Salomona zamieszkuje ok. 561 tysięcy osób.

Faramarama powiedział, że pragnie powrócić na Anuta, aby pojednać się z mieszkańcami wyspy. Zamierza zebrać dary w postaci żywności od adwentystów mieszkających w stolicy Wysp Salomona Honiaria, a następnie przekazać je mieszkańcom Anuta, którzy cierpią z powodu braków żywności spowodowanych zniszczeniem ich upraw przez cyklon Pam w marcu br.

Źródło: Adventist Review

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Kent Kingston, South Pacific Adventist Record; tłum. D. Maikowski” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]