Misja, inspiracja i zmiana: Spotkanie Rady Wydziału Transeuropejskiego

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

W dniach od 15 do 17 listopada br. członkowie Rady Wydziału Transeuropejskiego spotkali się w miejscowości Bečići (Czarnogóra), aby rozmawiać o strategii misyjnej kościoła. Na konferencji dokonano również podsumowania działalności wydziału w mijającym roku.

Co możesz zrobić, gdy obejmujesz przewodnictwo nad najmniejszym wydziałem Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego na całym świecie? Wydziałem, który od wielu lat zmaga się z licznymi wyzwaniami oraz pogłębiającą sekularyzacją społeczeństwa? Dla przewodniczącego Wydziału Transeuropejskiego odpowiedź na to pytanie jest prosta: Słuchasz!

To właśnie słuchanie, odpowiadanie na potrzeby innych i inspirowanie, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy stały się głównymi priorytetami dla pastora Raafata Kamala i jego współpracowników. Już w lutym br. grupa 80 liderów spotkała się St Albans (Wielka Brytania) na czterodniowej „burzy mózgów”, której efektem było przygotowanie 123 rekomendacji dla Wydziału. Inne grupy robocze pracowały intensywnie przez cały mijający rok.

Proces ten umożliwił zidentyfikowanie pięciu kluczowych obszarów dla dalszego rozwoju Wydziału Transeuropejskiego: szkolenia liderów, młodzieży, rodziny, dzieci oraz misji. Liderzy, którzy wzięli na siebie ciężar odpowiedzialności za te obszary służby, zostali wybrani podczas tegorocznej Sesji Generalnej Konferencji w San Antonio.  W czasie konferencji w Bečići postanowili podzielić się swoimi pierwszymi doświadczeniami, jak również opowiedzieć o wizji rozwoju kościoła adwentystycznego w Europie.

Powołani do służby

Sekretarz wydziału, pastor Audrey Andersson, w imieniu Adwentystycznej Służby Wolontariatu, mówiła o potrzebie prowadzenia misji lokalnej, jak również o docieraniu do odległych części naszej planety. „Duch wolontariatu żyje” – zaznaczyła. Jednocześnie podkreśliła, że krótkoterminowe projekty misyjne prowadzone przez TED mogą pobudzić członków do bardziej entuzjastycznej służby, zarówno w wymiarze lokalnym, jak również globalnym. Alastair Agbaje, który w TED zajmuje się misją wśród nastolatków, zaznaczył, że kościół powinien skupiać się „nie tylko na Światowym Dniu Młodzieży”, ale na pozostałych 364 dniach roku. Wspomniał o projekcie „Centrów Nadziei”, dzięki którym młodzi adwentyści mogą stać się wsparciem dla lokalnej społeczności.

Dr Daniel Duda mówił o sposobach inspirowania do twórczej misji, podczas gdy Janos Kovacs-Biro dzielił się doświadczeniami z Węgier i Szwecji. „Uważam, że nadszedł czas, aby nasi młodzi ludzie służyli z pasją” – podkreślił. Wspomniał również słowa dwójki młodych ludzi: „Odkryliśmy, że znacznie lepiej jest być administratorem Bożych darów, a nie jedynie ich odbiorcą”. Jednym z głównych wyzwań dla pastora Kovacs-Biro, jako dyrektora Sekretariatu Młodzieży, będzie powołanie do życia Instytutu Ewangelizacji Młodzieży, który ma  zajmować się przygotowywaniem młodych liderów do służby.

Sekretariat Rodziny TED w najbliższym czasie chce skupić się na opracowaniu skutecznego programu dotykającego kwestii seksu i biblijnych wartości. Pilotażowy projekt był już realizowany w Szwecji. Kluczowym aspektem ma być również aktywizacja nastolatków. Tu ważną rolę odegra uczelnia Newbold College, która ma stać się „kuźnią” dla młodych liderów.

„Jesteśmy tu, aby wam pomagać. Jesteśmy trenerami trenerów. Chcemy mieć pewność, że otrzymacie odpowiednie zasoby, aby wykonać swoje zadania” – mówił pastor Raafat Kamal do liderów zgromadzonych na konferencji.

Nowi liderzy

W czasie konferencji w Bečići dokonano również wyboru czterech dyrektorów sekretariatów Wydziału Transeuropejskiego, którzy dołączą do zespołu kierowanego przez pastora Raafata Kamala. Victor Hulbert rozpocznie służbę na stanowisku dyrektora Sekretariatu Komunikacji i Mediów oraz dyrektora Wydawnictw i Korespondencyjnej Szkoły Biblijnej. Karen Holford, wykfalifikowana i uznana terapeutka, stanie na czele Sekretariatu Rodziny wraz z Clair Sanches-Schutte, która skoncentruje się  na służbie wśród dzieci i kobiet.  Dr Torben Bergland, psychiatra i psychoterapeuta, będzie kontynuować swoją pracę w Sekretariacie Zdrowia. Peter Bo Bohsen po raz kolejny stanie na czele harcerstwa adwentystycznego Pathfinder. Będzie również uczestniczył w pracach Sekretariatu Młodzieży.

Rada Wydziału Transeuropejskiego dokonała również wyboru członków Komitetu Wykonawczego TED oraz Rady Generalnej Konferencji. Warto podkreślić, że do obydwu komitetów powołany został Mariusz Radosh, jako  jeden z przedstawicieli osób niezatrudnionych w Kościele (laikatu).

Opinie uczestników

„Największe wrażenie zrobiło na mnie szkolenie przywódców. Właściwie wszystkie wystąpienia były niezwykle inspirujące, ale szczególnie poruszyły mnie myśli z wstąpienia Alexandra Bryanta, sekretarza Wydziału Północnoamerykańskiego (NAD), zatytułowanego „Prowadzący z drugiego krzesła”. Na pierwszym zawsze powinien być Chrystus. Doświadczenie tego powoduje, że przywództwo staje się rzeczywiście służbą, a nie tylko zarządzaniem, czy co gorsza rządzeniem. W tej prezentacji położono również akcent na tzw. przywództwo współzależne. Nie ma w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego systemu prezydenckiego, nie ma działania niezależnego – raczej wzajemne wspieranie i ubogacanie służby w zespole kierującym na każdym poziomie funkcjonowania Kościoła. Tak jak to wynika z biblijnej ilustracji o ciele (1 Kor. 12.)”

Jarosław Dzięgielewski, przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce

“Dla mnie najciekawsze było położenie akcentów na pracę w zespole. Jesteśmy w Polsce trochę indywidualistami i cieszę się, że wydział postanowił przeorganizować niektóre struktury oddziałów w taki sposób, aby koncentrować się na konkretnych projektach. W zależności od potrzeby powstają różne grupy (zespoły) przywódców pełniących różne obowiązki w wydziale, które pracują razem nad projektem. Z ciekawością będę obserwował ten sposób działania z myślą o przeszczepieniu go na nasz polski grunt. Ważną rzeczą był dla mnie wybór Karen Holford na urząd dyrektora departamentu Rodziny. Poznałem ją na szkoleniach doradców rodzinnych kilkanaście lat temu i jestem pod wrażeniem jej kompetencji. Jestem przekonany, że jej służba będzie błogosławieństwem dla Kościoła w naszym wydziale”.

Marek Rakowski, sekretarz Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce

Zobacz więcej zdjęć z Konferencji TED w Czarnogórze

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Victor Hulbert/tedNEWS; D. Maikowski/AAI” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]