Misyjna Szkoła Ewangelizacji TED
[vc_row][vc_column][vc_column_text]
63 delegatów z jedenastu unii Wydziału Transeuropejskiego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, spotkało się w Londynie, aby uczestniczyć w spotkaniu przygotowawczym do globalnego programu ewangelizacyjnego: „Misja dla Miast”.
Uczestnicy „Misyjnej Szkoły Ewangelizacji TED” mogli poznać zarówno teoretyczną, jak i praktyczną stronę działań misyjnych skierowanych do mieszkańców dużych miast. Wielkie metropolie charakteryzują się zazwyczaj wysokim poziomem zeświecczenia, co często wymusza stosowanie wyjątkowych i niekonwencjonalnych metod ewangelizacji. Głównym celem szkolenia było zainspirowanie i wyposażenie kościelnych liderów do koordynowania takich projektów misyjnych w swoich rodzimych krajach.
Dr Bertil Wiklander, przewodniczący Wydziału Transeuropejskiego doskonale zdaje sobie sprawę ze społecznych zmian zachodzących w dzisiejszym świecie: „Docieranie z ewangelią do ludzi wymaga dziś od nas czegoś więcej. Musimy nawiązać z nimi więzi i traktować ich jako naszych przyjaciół” – podkreśla. „Gdy przygotowujemy kościół do tego osobistego zaangażowania, powinniśmy pamiętać, że stanowimy część Bożej misji budowania więzi z każdą istotą ludzką. Misji, której celem jest wykorzenienie zła i stworzenie nowego nieba i nowej ziemi. To wielka odpowiedzialność, ale Bóg przygotował nas do tego dzieła przez Swojego Ducha” – dodaje Wiklander.
Warto podkreślić, że delegaci nie skupili się jedynie sztywnym na wypełnieniu zaleceń Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, która jest pomysłodawcą projektu „Misja dla Miast”. Uczestnicy szkolenia zapragnęli czegoś więcej – prawdziwej ewangelizacyjnej praktyki. Było to widoczne, w czasie licznych warsztatów ewangelizacyjnych, które odbywały się na ulicach Londynu.
„Na spotkaniu w Londynie podkreślono mocno fakt, że współczesne metody pracy powinny wyjść naprzeciw wszelkim uprzedzeniom, które blokują i uodparniają na przekazywanie treści ewangelii. Problem, z którym Kościół musi się zmierzyć, to nie problem różnic konfesyjnych chrześcijaństwa, ale problem wiary w sensie generalnym. Wiary w Boga oraz Jego Słowo tj. Pismo Święte, jako najwyższy autorytet w sprawach doktryny i wiary, który został w ostatnim czasie mocno zachwiany przez powszechny upadek autorytetów w ogóle. Autorytet Kościoła, jako instytucji. Duchowieństwa, jako przedstawicieli wartości biblijnych. Krótko mówiąc, przekazywane treści nigdy nie będą miały siły przebicia się w społeczeństwie dopóki Kościół, jako instytucja i duchowieństwo nie doświadczą wewnętrznej „ewangelizacji”. Żeby innych „nawracać” trzeba być samemu nawróconym. Duchowa wewnętrzna przemiana kościoła jest największą z naszych potrzeb” – mówi pastor Krzysztof Romanowski, jeden z uczestników spotkania.
Jeden z ciekawszych projektów nosił dość nietypową nazwę – „Sobotnia kanapa”. Jego koncepcja była niezwykle prosta: Na zatłoczonej londyńskiej ulicy ustawiono białą kanapę. Każdy przechodzień mógł na niej usiąść, odpocząć, wyciszyć się, a także porozmawiać o Bogu i swoich problemach z uczestnikami projektu – bez jakiegokolwiek skrępowania, które często pojawia się w przypadku bardziej konwencjonalnych metod ewangelizacyjnych.
„Służba ta, ma zadanie zaprosić ludzi do odpoczynku w tym pędzącym i zapracowanym świecie. Jest to zachęcenie ludzi do autorefleksji nad sensem pędzenia bez upamiętania i ustawicznej aktywności ponad siły w „gonitwie szczurów”. Jest to zaproszenie do odpoczynku, jaki oferuje Bóg – odpoczynek dnia sobotniego, który możemy odnaleźć w Nim” – podkreśla Krzysztof Romanowski.
„Nie możemy dłużej wierzyć, że sedno naszej misji zawiera się jedynie w dystrybucji adwentystycznej literatury, bez jakiegokolwiek zaangażowania i otwarcia się na problemy ludzi żyjących wokół nas. Sednem naszego działania jest zdobycie zaufania drugiego człowieka i pokazanie mu Chrystusa, który nadaje życiu sens. Misyjna Szkołą Ewangelizacji uświadomiła nam to w niezwykły sposób” – mówił podczas spotkania Ian Sweeney, przewodniczący Unii Brytyjskiej.
Jednym z miast uczestniczących w projekcie „Misja dla Miast” jest Warszawa, której mieszkańcy już w przyszłym roku będą świadkami wielu niezwykłych działań ewangelizacyjnych. „Uznaję, za wielki przywilej, że misja wielkich miast zaczyna się od Warszawy, naszej stolicy, gdzie mam przywilej pracować, jako pastor odpowiedzialny za służbę wszystkich lokalnych kościołów. Wierzę, że rok 2014 będzie błogosławionym rokiem misji w tym wielkim mieście. Zachęcam wszystkich do modlitw, bo tutaj – na kolanach – zaczyna się nasz sukces w pracy misyjnej” – podkreśla pastor Romanowski.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Warszawa … `{`Daniel Maikowski, fot. tedNEWS`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]