„Na obraz Boga” – konferencja na temat seksualności

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Blisko 350 adwentystycznych liderów, pastorów, i naukowców spotkało się w Kapsztadzie (RPA) na czterodniowej konferencji poświęconej zagadnieniom homoseksualizmu i wyzwaniom związanym z kierowaniem ewangelii do członków społeczności LGBT.

Konferencja zatytułowana Na obraz Boga: Pismo. Seksualność. Społeczeństwo to „otwarta dyskusja pomiędzy liderami Kościoła, której celem jest lepsze zrozumienie kwestii związanych z homoseksualizmem i innymi orientacjami seksualnymi, jak również sprostanie wyzwaniom pojawiającym się na tym polu” – podkreślają organizatorzy. Każdy z trzynastu światowych wydziałów oddelegował na to spotkanie co najmniej 20 uczestników – teologów, naukowców, pastorów, kapelanów oraz pracowników opieki społecznej.

Pardon Mwansa, wiceprzewodniczący światowego Kościoła oraz przewodniczący komisji, która zorganizowała spotkanie podkreśla, że jest to przełom w omawianiu trudnych kwestii społecznych i religijnych przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.

– Jakość spotkań jest często oceniana przez pryzmat jego uczestników. Na tym miejscu zebrali się m.in. przewodniczący wydziałów, pastorzy, nauczyciele oraz kościelni liderzy. Chcemy, aby przebieg tej konferencji odzwierciedlał sposób myślenia całego Kościoła – zaznaczył Mwansa.

Wszyscy jesteśmy grzesznikami

Podczas wieczornej sesji otwierającej spotkanie, przewodniczący Generalnej Konferencji pastor Ted N.C. Wilson wezwał uczestników do zaakceptowania faktu, że „ludzki upadek” jest na tym świecie wszechobecny, a uzdrowienie pochodzi tylko z jednego źródła – regenerującej mocy Jezusa Chrystusa.

–  Sprawmy, aby naszym głównym celem – głównym celem tej konferencji – było mówienie prawdy, tak jak czynił to Jezus. Pamiętajmy również, że każde słowo wychodzące z ust Jego uczniów, powinno pomagać innym w stawaniu się Jego uczniami – podkreślił Wilson. – Jest sposób, aby mówić prawdę tak, aby prowadziła do życia. Dlatego mówmy, dzielmy się świadectwem i uczmy się od siebie tego właśnie sposobu – dodał.

Lider światowego Kościoła wyraźnie zaznaczył, że konferencja w Kapsztadzie w żadnym wypadku nie zmierza do redefinicji stanowiska Kościoła wobec zagadnienia homoseksualizmu oraz innych orientacji seksualnych, tak aby odpowiadało ono obecnym społecznym trendom i wartościom. – Jednocześnie nie chcemy mówić o tym problemie w inny sposób niż czyni to Pismo Święte – podkreślił Wilson.

Wilson zaznaczył, że grzech to nie hierarchia ludzkich słabości, wśród których możemy znaleźć te mniej lub bardziej szkodliwe. To wyraz życia w dysharmonii z Bogiem.

– Jesteśmy przyzwyczajeni do niektórych grzechów: godzimy się z pychą, ignorujemy plotki, tolerujemy hipokryzję, a czasami nie potrafimy poradzić sobie ze własną żądzą, która może prowadzić do cudzołóstwa lub seksualnych nadużyć – podkreślił Wilson, dodając, iż „nieprzyjemną, ale i niezaprzeczalną prawdą jest to, że wszyscy jesteśmy grzesznikami”.

Wilson zaznaczył również, że „niespójne i moralne złe” dla Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego jest izolowanie i wykluczanie praktykujących członków społeczności LGBT, gdy w tym samym czasie ignorujemy problem seksu przedmałżeńskiego i cudzołóstwa. Pismo Święte głosi, że jedyną drogą do korzystania z Bożego daru seksualności jest małżeństwo pomiędzy  mężczyzną a kobietą. Wszelkie odstępstwa od tej normy należy traktować z taką samą powagą.

– Pierwszym krokiem w kierunku nowego życia w Chrystusie jest dotarcie do miejsca, w którym potrafimy zaakceptować to, co na nasz temat mówi Pismo Święte: wszyscy jesteśmy grzesznikami, wszyscy jesteśmy złamani – podsumował Wilson.

Odkupieni

Jednym z najbardziej niezwykłych wydarzeń podczas konferencji w Kapsztadzie był panel dyskusyjny, z udziałem wyznawców Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, którzy w przeszłości prowadzili homoseksualny styl życia.

– Jesteśmy tu, aby usłyszeć świadectwa – podkreślił moderator spotkania Bill Knott, redaktor magazynu Adventist Review – Jesteśmy tu, aby wysłuchać wierzących, którzy opowiedzą historie o tym, jak Bóg ich odkupił.

Jeden z uczestników panelu Ron Woolsey, adwentystyczny pastor i założyciel organizacji „The Narrow Way Ministry” podkreślił, że dorastał w „dobrym adwentystycznym domu”, ale w dzieciństwie był molestowany przez jednego z przyjaciół rodziny. Od tego czasu, poczuł coraz większe zainteresowanie homoseksualnymi relacjami. W czasie pobytu na adwentystycznej uczelni ożenił się, sądząc, że małżeństwo będzie rozwiązaniem dla jego problemów z tożsamością. Małżeństwo to rozpadło się jednak, gdy jego żona odkryła, że trwa on w związku z innym mężczyzną.

Po 15 latach w wielu homoseksualnych związkach, Woolsey powrócił do swojej dziecięcej wiary i relacji z Jezusem Chrystusem – m.in. poprzez wytrwałe studium Pisma Świętego i książek Ellen G. White, współzałożycielki Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

– Rozpocząłem lekturę „Drogi do Chrystusa” z papierosem w mojej dłoni i butelką martini, która stała obok. Po przeczytaniu piątego rozdziału, odłożyłem papierosa” – podkreślił.

Woolsey przyjął ponownie chrzest i od tego momentu dzieli się historią swojego nawrócenia ze społecznościami na terenie Stanów Zjednoczonych. Od 21 lat jest szczęśliwym małżonkiem, ojcem piątki dzieci oraz ordynowanym pastorem kościoła w Arkansas-Louisiana.

Swoją historią z uczestnikami spotkania podzieliła się również m.in. Virna Santos, która przewodniczy organizacji „By Beholding His Love”. Źródłem jej drogi do homoseksualizmu byłą dysfunkcyjna rodzina. W dzieciństwie była wykorzystywana seksualnie. – Nikt nie powiedział mi wtedy, że to nie moja wina – podkreśliła Santos.

Rodzina Santos dołączyła do Kościoła Adwentystów, gdy była nastolatką. W tym czasie zmagała się już z problemem homoseksualizmu. Następnie przeprowadziła się do San Francisco, gdzie stała się jednym z politycznych liderów ruchu na rzecz praw gejów i lesbijek.

Zainteresowanie adwentyzmem obudziła w niej seria niezwykłych osobistych doświadczeń duchowych, które były związane m.in. z biblijną nauką o niebiańskiej świątyni. To właśnie wtedy, Santos po raz pierwszy zrozumiała, że Jezus Chrystus jest jej osobistym obrońcą. Wielkie wrażenie wywarła na niej również uroczystość Wieczerzy Pańskiej, gdy żona pastora – bez cienia pogardy czy uprzedzenia – umywała jej nogi.

Dziś, Santos opowiada o swoim nawróceniu przyjaciołom ze środowisk homoseksualnych.  – Bóg chce stworzyć  z nami wspaniały związek. Udało Mu się mnie dogonić… Gorąco wierzę, że wkrótce również moi przyjaciele zapukają do naszych drzwi” – podkreśla.

Źródło: http://news.adventist.org/

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Kapsztad, RPA `{`Adventist Review/ANN staff; fot. Ansel Oliver; tłum. Daniel Maikowski/AAI`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]