Nabożeństwa plenerowe – Zalecenia Zarządu Kościoła
Warszawa, dnia 9 czerwca 2020 roku,
Instrukcja dotycząca organizacji
nabożeństw plenerowych i domowych
1. Nabożeństwa plenerowe na terenie posesji kościelnych
W przypadku nabożeństw plenerowych, organizowanych na terenie posesji kościelnych, zalecamy:
1.1 Utrzymanie dystansu 2 m pomiędzy uczestnikami nabożeństwa, dzięki czemu wierni będą mogli uczestniczyć w nabożeństwie bez zasłon ust i nosa.
1.2 W przypadku nieutrzymywania odstępu 2 m, prawo zobowiązuje do zasłaniania ust i nosa.
2. Nabożeństwa plenerowe poza terenem posesji kościelnych
2.1 Organizacji nabożeństw poza terenem posesji kościelnych dotyczy § 15 ust. 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 964), który stanowi:
„Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się w budynkach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny, a w przypadku gdy to zgromadzenie odbywa się na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie lub realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny”.
2.2 Obowiązek z § 18 ust. 1 odnosi się do zakrywania ust i nosa, z wyjątkami przewidzianymi w tym przepisie, a wymienionymi w Instrukcji Zarządu Kościoła.
2.3 Zatem do nabożeństw plenerowych poza terenem posesji kościelnych stosuje się fragment wyżej zacytowanego przepisu, który mówi o zgromadzeniu odbywającym się „na zewnątrz”, kiedy to uczestnicy mają obowiązek albo zachowania dystansu 2 m, albo, nie zachowując go, zasłonięcia ust i nosa.
2.4 Do zgromadzeń organizowanych w ramach działalności kościołów (czy to na terenie posesji kościelnej, czy na innym terenie) nie stosuje się obowiązku zawiadamiania władz z § 15 ust. 1, ani limitu 150 uczestników zgromadzenia z ust. 9.
2.5 Organizatorzy nabożeństwa plenerowego poza terenem posesji kościelnej mają jednak obowiązek wcześniejszego pozyskania zgody na wykorzystanie danego miejsca od osób upoważnionych do dysponowania nim (zob. art. 10 ust. 1 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej)
2.6 W celu zmniejszenia zagęszczenia uczestników nabożeństwa należy rozważyć wynajęcie przenośnych sanitariatów (zarówno w przypadku nabożeństw w kościele, jak i w plenerze).
2.7 Poszukując miejsc nabożeństw plenerowych poza kościołem, należy uwzględnić istnienie dobrego zaplecza sanitarnego lub wynająć odpowiednią w warunkach epidemii ilość przenośnych toalet.
3. Nabożeństwa w domach
W części zborów i grup Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego nabożeństwa sobotnie odbywają się w prywatnych lokalach, nie będących własnością poszczególnych diecezji. Zbory organizują także spotkania domowe poza sobotami (nazywane: spotkaniami modlitewnymi, grupami domowymi czy kościołami domowymi). Od 30 maja spotkania takie są ponownie dozwolone.
Zasady bezpieczeństwa spotkań domowych
3.1 W przypadku domowych nabożeństw sobotnich oficjalnych (tj. umieszczonych w okręgowych grafikach nabożeństw) należy przestrzegać tych samych podstawowych zasad bezpieczeństwa jak podczas nabożeństw w budynkach kościelnych (obowiązek, z pewnymi wyjątkami, zasłaniania ust i nosa, zalecenie utrzymywania 2 m dystansu, zabezpieczenie dostępu do środków dezynfekcyjnych). Nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa będzie skutkowało zawieszeniem oficjalnego statusu takich nabożeństw, co oznacza, że nie będą na nie delegowani duchowni diecezjalni czy z Zarządu Kościoła.
3.2 W przypadku spotkań w ramach zborowych projektów grup (kościołów) domowych wskazujemy na obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz zalecenie zachowania dystansu. Tam, gdzie obowiązek zasłaniania ust i nosa nie będzie przestrzegany, rady zborów powinny zawieszać takim spotkaniom status oficjalnej działalności zboru, a duchowni nie powinni w nich uczestniczyć.
4. Nabożeństwa w wynajętych salach
W przypadku zborów, które organizują nabożeństwa w salach wynajmowanych od instytucji pozakościelnych (domy kultury itp.):
4.1 Obowiązują ogólne zasady dotyczące organizacji, wyrażone w Instrukcji Zarządu Kościoła.
4.2 Obowiązują zasady organizacji spotkań, ustalone przez wynajmującego, z daniem pierwszeństwa zasadom ustalonym przez wynajmującego, jeśli zasady wynajmującego będą bardziej restrykcyjne niż zasady Kościoła.
Zarząd Kościoła Adwentystów
Dnia Siódmego w RP