“Nie bój się”. Relacja z Festiwalu Hosanna Online 2021
Ubiegłoroczny festiwal Hosanna po raz pierwszy odbył się w całości w formule online. Był to efekt trwającej pandemii koronawirusa i obowiązujących obostrzeń. Wówczas nikt nie spodziewał się jednak, że rok później uczestnicy Hosanny ponownie spotkają się jedynie wirtualnie. W takim świecie jednak żyjemy. W świecie pełnym niepewności, obaw i troski o zdrowie oraz życie naszych bliskich.
11 KWIETNIA 2021 (NR 811) {
DANIEL MAIKOWSKI / ZDJ. NADZIEJA.TV`}
Hasło tegorocznego festiwalu było niejako odpowiedzią na tę niepewność. „Nie bój się” – mówi do nas Bóg. „Nie lękaj się, bo ja jestem z tobą” – dodaje. Takie obietnice padają na kartach Pisma Świętego wielokrotnie. Czy im zaufamy? Refleksjami na ten temat z uczestnikami Hosanny dzielili się m.in. zaproszeni mówcy – pastorzy Pako Mokgwane, David Assherick, Anthony Fuller oraz Dariusz Lazar.
Słowo, quiz, film
W piątek, podczas wieczoru muzyki i słowa usłyszeliśmy pastora Pako Mokgwane z Sekretariatu Młodzieży Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Mówca przypomniał znaną wszystkim biblijną historię Dawida, który znalazł w sobie odwagę, aby zmierzyć się z potężnym Goliatem. Był gotowy to zrobić, bo w pełni zaufał Bogu i trzymał się jego obietnic. „Nie bójcie się. Walczycie dla potężnego Boga. Możecie stanąć w pierwszym szeregu i pokonać swojego olbrzyma” – apelował pastor Mokgwane.
Podczas sobotniego nabożeństwa Słowem Bożym podzielił się z kolei pastor David Assherick, znany chrześcijański mówca oraz współtwórca ewangelicznej inicjatywy Light Bearers. „Bóg nie jest kimś, kogo należy się obawiać. On jest kimś, z kim możemy się przyjaźnić. Bóg jest miłością, a doskonała miłość rozprasza strach” – mówił, zachęcając słuchaczy do nawiązania bliskiej relacji ze Stworzycielem.
Ciekawym i oryginalnym elementem nabożeństwa okazała się lekcja Szkoły Sobotniej poprowadzona w formie interaktywnego quizu jak również film przygotowany przez studentów z Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej.
Była to współczesna wersja biblijnej historii upadku pierwszych ludzi. Twórcy w bardzo plastyczny sposób pokazali, że – tak jak Adam i Ewa – tak również i my jesteśmy poddawaniu pokusom, którym często ulegamy.
Choć festiwal odbywał się w formule online i był transmitowany za pośrednictwem kanału Nadzieja.tv w serwisie YouTube, to jednak na scenie auli WSTH w Podkowie Leśnej pojawił się zespół „Na żywo z Podkowy”, który stworzył niezwykłą atmosferę uwielbienia Boga. W repertuarze zespołu pojawiły się zarówno pieśni znane z poprzednich festiwali, jak również nowe utwory w ciekawych aranżacjach.
Muzycznie, plastycznie, profesjonalnie
Sobotnie popołudnie to tradycyjnie Przegląd Form Artystycznych. Usłyszeliśmy ponad 20 wykonawców – zarówno z Polski, jak i zagranicy. To, na co warto zwrócić uwagę, to coraz większy profesjonalizm w przygotowaniu festiwalowych nagrań. Wiele utworów wyróżniało się nie tylko stroną artystyczną, ale również profesjonalizmem w montażu wideo czy w realizacji dźwięku.
Na wirtualnej scenie Hosanny zaprezentowali się oczywiście festiwalowi weterani – zespoły „New Heaven” (z repertuarem ze swojej nadchodzącej płyty), „Pokolenia”, „W drodze” i „Amen”, duet Aleksandra Parma i Patrycja Niewolik, saksofonista Samuel Walus, solistki Dorothy Porawski-Orzechowska i Joanna Zbierska i Martyna Pietruszka (najmłodsza uczestniczka festiwalu) czy instrumentalny kwartet „5 dla Jezusa”.
Nie zabrakło również nowych muzycznych inicjatyw, choć często tworzonych przez osoby, które od lat dzielą się w kościele swoimi talentami. Można tu wspomnieć o zespole „STEJM” (debiutował na Hosannie w ubiegłym roku), duecie Karolina Pietruszka i Wioleta Recmanik (piękne wykonanie utworu „Amazing Grace”) czy solistce Magdalenie Niewolik, która wykonała utwór „Quiet”. Usłyszeliśmy również Anię Romaniuk i Daniela Kluskę (pieśń „Ojcze nasz”), a także znakomicie zaaranżowany utwór „Cud jest blisko” w wykonaniu Ani Skrzypczak i Mateusza Piróga.
– Hosanna Online to po raz kolejny strzał w dziesiątkę – podkreśla Karolina Harasim, która na festiwalowych scenach występuje już od kilkunastu lat. – Moim odkryciem był zespół Vocal Livre z Brazylii i ich radosna pieśń „To tylko początek” o spełnianiu marzeń, osiąganiu celów życiowych razem z Bogiem. Chociaż smutna rzeczywistość dotknęła ich szczególnie w ostatnim czasie (solista zespołu zmarł na COVID-19), to przesłanie pełne nadziei, które w tym utworze wyśpiewali, było dla mnie poruszające – dodaje.
Koncert Joshuy Aarona
Kulminacyjnym momentem festiwalu był oczywiście Wielkanocny Koncert Charytatywny. W tym roku gościem Hosanny był Joshua Aaron. Jego twórczość stanowi połączenie tradycyjnej muzyki żydowskiej ze współczesną chrześcijańską muzyką uwielbieniową. Aaron jest laureatem wielu prestiżowych nagród.
Niestety z powodów technicznych połączenie na żywo z Izraelem, gdzie na co dzień mieszka muzyk, okazało się niemożliwe. Na szczęście organizatorzy mieli przygotowany plan awaryjny. Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory nagrane wcześniej przez Joshuę Aarona, w tym najbardziej znane „Holy”, „Salvation is Your Name” czy „You are Holy”. Co istotniejsze, udało się zrealizować najważniejszy cel koncertu, którym było zebranie środków na leczenie chorującej na SMA Antosi, a także na misję prowadzoną w Tanzanii.
Festiwal Hosanna Online okazał się również dużym sukcesem frekwencyjnym. Ze statystyk udostępnionych przez internetową telewizję Nadzieja.tv wynika, że każda z części programu zanotowała kilka tysięcy wyświetleń (ta liczba wciąż rośnie) w serwisie YouTube, a Wielkanocny Koncert Charytatywny został obejrzany przez prawie 3000 unikalnych widzów.
– Festiwal raz kolejny udowodnił różnorodność młodych artystów występujących w Kościele – podkreśla Daniel Kluska, dyrektor Sekretariatu Komunikacji i Mediów przy Zarządzie Kościoła. – To wspaniałe i bardzo ważne, aby pielęgnować talenty i dary, które mogą służyć drugiemu człowiekowi. Można mieć tylko nadzieję, aby te artystyczne formy wyrazu były większą częścią naszej codzienności w lokalnych zborach a nie tylko doroczną festiwalową tradycją – dodaje.
Choć tegoroczna Hosanna dobiegła końca, to wiemy już, że to nie koniec muzycznych emocji i wspólnego uwielbienia Boga. Już jesienią odbędzie się bowiem Festiwal Hosanna BIS, który będzie kolejną okazją do zaprezentowania swoich artystycznych talentów A za rok? Wszyscy mamy nadzieję, że z Bożą pomocą spotkamy się ponownie w murach Filharmonii Częstochowskiej. Do zobaczenia na Hosannie 2022!
Organizatorem tegorocznego Festiwalu Form Artystycznych Hosanna 2021 był Sekretariat Młodzieży Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce.
Daniel Maikowski
Linki do poszczególnych części festiwalu można znaleźć TUTAJ