|

Wyjątkowe nabożeństwo jubileuszowe w Warszawie z okazji 100-lecia niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

[vc_row][vc_column][vc_column_text]KOMUNIKAT PRASOWY

W najbliższą sobotę 10 listopada o godz. 11 w Zborze Warszawa-Centrum Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP przy ul. Foksal 8 rozpocznie się półtoragodzinne nabożeństwo dziękczynne z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 130-lecie Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego na ziemiach polskich.

Celem nabożeństwa jest wyrażenie wdzięczności Bogu za wolność, którą odzyskaliśmy jako Naród w 1918 roku, a także za 130 lat obecności adwentyzmu dnia siódmego na ziemiach polskich. Będzie to również okazja do refleksji nad duchowym wymiarem wolności, podziękowania Bogu za dar wolności religijnej oraz przedstawienia Bogu prośby o duchową odnowę Narodu.

Głównymi mówcami będą pastorzy: Ryszard Jankowski – przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP, Marek Rakowski – sekretarz Kościoła oraz Andrzej Siciński – dyrektor Sekretariatu Spraw Publicznych i Wolności Religijnej przy Zarządzie Kościoła.

W programie przewiduje się m.in. kazanie Słowa Bożego, odczytanie uchwały jubileuszowej Rady Kościoła z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, występy wokalne i recytacje poezji patriotycznej, modlitwy.

Jak każde nabożeństwo adwentystyczne i to będzie mieć charakter otwarty – wszyscy więc, którzy zapragną w nim uczestniczyć, niezależnie od wyznania, będą mile widziani. Swój udział zapowiedzieli m.in. ks. bp Rafał Markowski – przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. bp Jerzy Samiec – zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Słowo pozdrowienia do zgromadzonych skieruje kolejny gość: pastor Mateusz Wichary – przewodniczący Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP.

Początki Kościoła adwentystycznego w Polsce sięgają 130 lat wstecz, dokładnie do roku 1888, i terenów zaboru rosyjskiego. Właśnie wtedy w Żarnówku na Wołyniu powstał pierwszy ośrodek polskiego adwentyzmu. Stamtąd po kilku latach adwentyzm dociera do Łodzi. Równolegle na terenie zaboru pruskiego adwentyzm pojawia się w Poznaniu, a w zaborze austriackim – w Bielsku-Białej. Adwentystom pod zaborami nie było łatwo. W zaborze rosyjskim byliśmy jedynie wyznaniem tolerowanym. Regulacje religijne w zaborze pruskim też nie sprzyjały adwentystom. W zaborze austriackim Kościół adwentystów mógł działać jedynie jako stowarzyszenie. Dlatego z wielką nadzieją adwentyści powitali odzyskanie przez Polskę niepodległości w roku 1918 – z nadzieją na rozwój w wolnej Polsce. I tak się po części stało, gdyż już w 1921 roku nastąpiła scalenie polskiego adwentyzmu z trzech byłych ośrodków zaborczych w jeden organizm kościelny działający na mocy przepisów Konstytucji marcowej z 1921 roku. Niestety mimo starań o prawne uznanie Kościoła nie udało się go uzyskać w okresie międzywojennym, Zmianę przyniósł dopiero rok 1946, kiedy to decyzją Ministra Administracji Publicznej Kościół został prawnie uznany, zyskując osobowość prawną. Ostatecznym zwieńczeniem tego procesu było uchwalenie w dniu 30 czerwca 1995 roku ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Nazwa Kościoła podkreśla dwie istotne dla adwentystów prawdy wiary: wiarę w bliskie powtórne przyjście Jezusa Chrystusa (adwent) oraz w świętość chrześcijańskiej soboty, jako siódmego dnia tygodnia, dnia odpoczynku, zgodnie z biblijnym Dekalogiem. Ponadto adwentyści wierzą w Pismo Święte jako jedyny autorytet w sprawach wiary, chrzczą jedynie osoby dojrzałe, które pragną połączyć swe życie z Bogiem, dużą rolę kładą na sprawy zdrowia i prowadzenia zdrowego trybu życia.

Na świecie w 213 krajach żyje obecnie ok. 21 milionów chrześcijan adwentystów. W Polsce 5796 adwentystów zbiera się każdej soboty w 116 zborach (parafiach) i 25 grupach.  Polskie zbory adwentystyczne obecne są też w Australii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Więcej informacji o Kościele można uzyskać na stronach internetowych polskiego Kościoła — www.adwent.pl oraz ogólnoświatowego Kościoła — www.adventist.org.

 

Daniel Kluska

dyrektor Sekretariatu Komunikacji i Mediów
przy Zarządzie Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP
tel. +48 603 275 898
e-mail: daniel.kluska@adwent.pl[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]