O długowieczności adwentystów w ogólnokrajowej telewizji

24 października w programie „Weltspiegel” niemieckiej stacji telewizyjnej ARD, wyemitowano reportaż o sposobie życia adwentystów w mieście Loma Linda w Stanach Zjednoczonych. Miejsce to uważane jest za tak zwaną „Niebieską Strefę” – region, w którym ludzie znacznie później się starzeją i są zdrowsi niż średnia populacji.

26 PAŹDZIERNIKA 2021 (NR 836) {EUD.ADVENTIST.ORG/OPR.DANIEL KLUSKA`}

James Ho ma 82 lata i uwielbia grać w badmintona (fot. Weltspiegel)

W swoim reportażu korespondentka ARD, Claudia Buckenmaier, zwróciła uwagę na adwentystów mieszkających w Loma Linda, niedaleko Los Angeles. W mieście tym mieszka około 9 tys. adwentystów. Wypowiedzi trojga z nich znalazły się w programie: 104-letniej Jane Piehl, 82-letniego Jamesa Ho i jego żony Christine (85 lat). Wszyscy konsekwentnie stosują w życiu kilka zasad: zdrowo się odżywiają, regularnie ćwiczą, powstrzymują się od tytoniu i alkoholu oraz utrzymują kontakty społeczne poprzez pracę wolontaryjną w swojej lokalnej społeczności kościelnej. Przestrzegają także cotygodniowego dnia odpoczynku, szabatu, podczas którego nie pracują, ale uczęszczają na nabożeństwa i utrzymują relacje towarzyskie.

Dłuższa średnia długość życia przy lepszym zdrowiu

W długoterminowym badaniu naukowiec Gary Fraser i zespół z Loma Linda University zbadali oczekiwaną długość życia adwentystów. – Odkryliśmy, że mężczyźni, w przeciwieństwie do innych Kalifornijczyków, żyją siedem lat dłużej, a kobiety cztery i pół roku dłużej – zauważa w programie Fraser. Dalej dowiadujemy się, że znacznie rzadziej występują także choroby takie jak zespół metaboliczny, rak płuc, czy nawet choroby psychiczne.

– Po prostu rób to, czego chce od nas natura, co zaplanował dla Ciebie Bóg. Nie chciał, żebyśmy tylko siedzieli i oglądali całe życie telewizję – dodaje w programie 104-tenia Jane.

O Uniwersytecie Loma Linda

Centrum Medyczne Uniwersytetu Loma Linda (fot. Elena Gipson)

Uniwerystet Loma Linda został założony w 1905 r. Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Obejmuje osiem wydziałów z ponad 4400 studentami z ponad 80 krajów, sześć szpitali i ponad 1000 lekarzy pracujących w południowej Kalifornii.

AAI