„Osobno, ale razem. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej” – GAiN Europe 2021
Środa, 21 kwietnia 2021 r., była ostatnim dniem odbywającej się po raz kolejny online konferencji GAIN Europe 2021. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób, wśród których znaleźli się europejscy liderzy Kościoła Adwentystów, dyrektorzy komunikacji oraz specjaliści od nowoczesnych mediów. Nie zabrakło także uczestników z Azji, Afryki i obu Ameryk.
25 KWIETNIA 2021 (NR 813) {
EUD.ADVENTIST.ORG / OPR. DANIEL KLUSKA`}
GAIN Europe 2021 został zorganizowany przez dwa europejskie Wydziały Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego: Wydział Intereuropejski (EUD) i Wydział Transeuropejski (TED), nadzorowane przez dwóch Dyrektorów Komunikacji; odpowiednio, Corrado Cozziego (EUD) oraz Victora Hulberta (TED). Po raz kolejny w organizacji wydarzenia uczestniczyła także grupa Hope Media Europe (dawniej Stimme der Hoffung), kierowane przez Klausa Popę.
Pierwsza część spotkania poświęcona była projektom cyfrowym realizowanym w różnych krajach europejskich, wchodzących w skład dwóch europejskich wydziałów EUD i TED.
Pierwszy projekt został przedstawiony przez dyrektora komunikacji Kościoła Adwentystów w Hiszpanii, Samuela Gila i dotyczył powołania w ostatnim roku internetowej akademii Hope Media. Internetowa szkoła ma w tej chwili 400 studentów. 65% z nich to pastorzy, a pozostała część (35%) to młode osoby niezwiązane z Kościołem Adwentystów. W zajęciach prowadzonych online studencji mają okazję wziąć udział w jednym z 10 modułów: grafika, projektowanie, wideo, tworzenie podcastów, muzyki, stron WWW czy wykorzystania internetu w misji Kościoła.
Tor Tjeransen, dyrektor ds. Komunikacji Kościoła Adwentystów w Norwegii, przedstawił projekt musicalu dla dzieci: „Boże Narodzenie w Shadowdale”, wyprodukowanego przez Hope Channel Norway.
Sascha Schuster i Nestor Escobar z HopeMedia Europe zaprezentowali aplikację „MyOffering”. Ta aplikacja, dostępna zarówno na iOS, jak i na urządzenia z systemem Androida, może być używana do składania darów na rzecz Kościoła Adwentystów w różnych krajach Wydziału Intereuropejskiego (EUD). EUD wspiera finansowo ten projekt, w związku z czym kraje na terytorium mogą uzyskać bezpłatny dostęp do tej usługi. Usługa jest już aktywna w Niemczech i we Włoszech. Inspiracją do powstania tego projektu jest wyzwanie, przed którym stoi wielu wiernych w erze cyfrowej, którzy muszą przekazywać darowizny i ofiary w gotówce a ze względu na trwającą pandemię jest to niemożliwe. Stąd wzięła się potrzeba stworzenia serwisu internetowego.
Norel Iacob, redaktor „Signs of the Times Network” (ST.Network) z siedzibą w Rumunii, przedstawił swoje czasopismo, które w najbliższych dniach będzie obchodzić rocznicę powstania. – ST.Network chce sprostać podstawowym potrzebom ludzi. Sprawdzamy trendy w internecie i oferujemy artykuły, które udzielają odpowiedzi na pytania użytkowników – zaznacza Iacob. Strategia polega na tworzeniu treści w oparciu o popularne tematy i promowaniu pozytywnego spojrzenia na zagadnienie wiary i Boga. Ludzie poszukują rozwiązania kryzysu małżeńskiego, niepewności zawodowej czy kryzysu klimatycznego. Poprzez ST.Network chcemy zaoferować głębokie i jakościowe informacje z chrześcijańskiego punktu widzenia – dodaje.
![](https://adwent.pl/wp-content/uploads/2021/04/ST-network-Keep-thinking-1024x851.jpg)
Druga część spotkania poświęcona była prezentacji nowych projektów, które wkrótce zostaną uruchomione.
Klaus Popa, dyrektor generalny HopeMedia Europe, przedstawił również podsumowanie wszystkich projektów już zrealizowanych w latach 2016-2020, dzięki cennemu wkładowi z poprzednich konferencji GAiN. – Realizacja tych projektów jest zasługą wspaniałej pracy zespołowej wszystkich ośrodków medialnych z wielu krajów – podkreślił.
Temat wybrany do kolejnego wspólnego projektu który będzie realizowany w 2022 roku, będzie brzmiał: „1000 lat szczęścia. Bo szczęście można znaleźć zawsze, wszędzie i na każdym etapie życia”. Projekt obejmie produkcję treści pisemnych, filmu dokumentalnego i krótkich wideoklipów – Taki tytuł nawiązuje bezpośrednio do fabuły projektu: chcemy zapytać 10 starszych osób, z których każda ma 100 lat, o ich życiowe doświadczenia, próby, zmagania i zwycięstwa. powiedział Adrian Duré, kierownik projektu sieciowego.
– Jezus powiedział, że powróci i zabierze nas do siebie – podsumował spotkanie Corrado Cozzi, dyrektor ds. Komunikacji w Wydziale Intereuropejskim. –Jesteśmy wspólnotą, nie lubimy być osobno. Nigdy nie wolno nam zapominać o Jego obietnicy – powiedział Cozzi.
Przyszłoroczne spotkanie GAiN Europe planowane jest w Bukareszcie.
AAI