Ożywienie i powtórne przyjście Jezusa – Doroczne posiedzenie Rady Generalnej Konferencji Kościoła
[vc_row][vc_column][vc_column_text]
W dniach od 9 do 15 października w Silver Spring niedaleko Waszyngtonu odbyło się doroczne posiedzenie Rady Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. To ostatnie posiedzenie przed przyszłoroczną 60. Sesją Zjazdu Generalnej Konferencji zatytułowane „Ożywienie i powtórne przyjście Jezusa” zgromadziło przewodniczących krajowych i regionalnych kościołów z całego świata, jak również przedstawicieli kierownictw 13 wydziałów.
Obrady poprzedziła konferencja dla przywódców „Niech Bóg będzie Bogiem”. Jej tematyka dotyczyła poselstwa zdrowia i stanowiła apel do uczestników, aby dbając o swoją fizyczną, umysłową i duchową kondycję, prowadzili zdrowo rozwijający się kościół. Sekretarz Generalnej Konferencji, pastor T. Ng, przedstawił różne postawy i reakcje emocjonalne towarzyszące pastorom podczas wyborów na urzędy kościelne. Konferencję zakończył znany ewangelista Mark Finley w wyważony sposób przedstawiając zagadnienie jedności w kościele. O jedność tę, wraz z towarzyszącą jej postawą Chrystusowej pokory i otwarcie na potrzeby drugiego człowieka, apelowali wszyscy przemawiający na czele z Tedem Wilsonem, przewodniczącym Generalnej Konferencji.
Znaczna część agendy poświęcona była wysłuchaniu sprawozdań sekretarza, skarbnika, dyrektorów sekretariatów i przewodniczących wydziałów. W tym roku raporty te dotyczyły ewangelizacji w wielkich miastach. To był czas dobrych wiadomości. Tu i teraz, na początku XXI wieku – podobnie jak w czasach apostolskich – są miasta, w których poprzez chrzest 2 – 3 tysiące osób przyjmuje Pana Jezusa jako swego Zbawiciela. Są jednak i wyzwania: miasta te niejednokrotnie liczbą swych mieszkańców sięgają połowy ludności Polski.
Podczas posiedzenie przedstawiono propozycje zmian w podstawowych dokumentach kościelnych, jakimi są „Podstawowe Zasady Wiary” oraz Prawo Kościelne (Zborowe). Dla adwentystów jedynym credo jest Biblia, czyli kanon natchnionych ksiąg Starego i Nowego Testamentu. Zasady wiary są natomiast oficjalną wykładnią aktualnego zrozumienia przesłania Biblii. Jedynie sesja Generalnej Konferencji, czyli zgromadzenie delegatów (odpowiednik soboru) z całego świata co 5 lat może podejmować decyzje o zmianach w w/w dokumentach.
Sporo emocji i dyskusji, nie tylko zresztą w kościele adwentystycznym, wywołuje sprawa tzw. ordynacji kobiet w służbie pastoralnej (duchownej). Generalna Konferencja w Atlancie (2010) powołała Komitet Teologii Ordynacji (TOSC), którego zadaniem było przygotowanie – na podstawie stanowisk 13 wydziałów wykonujących misję Kościoła w świecie – rekomendacji dla Zjazdu Generalnej Konferencji w 2015 roku. W wyniku dwuletniej pracy komitet przygotował 3 odmienne stanowiska[1]. Dyskusja nad raportem TOSC wykazała, że trudno będzie przyjąć którekolwiek z nich. Wiceprzewodniczący Generalnej Konferencji, pastor Artur Stele, który przewodniczył komisji jako dyrektor Instytutu Badań Biblijnych stwierdził, że „problem nie znalazł teologicznego rozwiązania, a zatem sprawa powinna zostać rozstrzygnięta na gruncie administracji kościelnej”. Wypowiedź ta była ważna z dwóch względów: po pierwsze zwróciła uwagę, że kwestia ordynacji nie jest zagadnieniem teologicznym, po drugie – utorowała drogę do podjęcia decyzji o skierowaniu wniosku do rozstrzygnięcia przez delegatów podczas przyszłorocznego zgromadzenia w San Antonio. W wyniku głosowania (243 osoby za, 47 przeciw), przyjęty został wniosek o przedstawienie Zjazdowi Generalnej Konferencji pytania, czy zgadza się, aby rady wydziałów na swych terytoriach podjęły decyzje dotyczące ordynacji kobiet w służbie ewangelii. Takie rozwiązanie oznaczałoby w praktyce przyjęcie stanowiska nr 3 postulującego uwzględnienie czynnika kulturowego przy podejmowaniu decyzji.
Ważną decyzją było przyjęcie nowej inicjatywy misyjnej – ogłoszenia roku 2015 okresem promowania zdrowego stylu życia, zgodnie z propagowanym przez adwentystów holistycznym podejściem do zdrowia uwzględniającym duchowy, psychiczny i fizyczny rozwój człowieka. Wynikiem tej decyzji było zaprezentowanie misyjnej książki roku Health and Wellness: Secrets That Can Change Your life.
Posiedzenie w Silver Spring było również czasem uwielbienia Boga oraz wielu modlitw dziękczynnych za Jego prowadzenie. Modlono się również w intencji osób objętych epidemią wirusa ebola w Afryce Zachodniej, dotkniętych wojną na Ukrainie a także doświadczających cierpień i problemów w innych częściach świata. W kontekście tych intencji prośby o powtórne przyjście Pana Jezusa Chrystusa nabierały szczególnego znaczenia.
Polskimi przedstawicielami w Radzie Generalnej konferencji byli: pastor Jarosław Dzięgielewski, przewodniczący Kościoła w Polsce oraz Zofia Włodarczyk, przedstawicielka wyznawców niezatrudnionych w Kościele.
[1] Zamieszczamy linki do raportów TOSC:
[/vc_column_text][vc_gallery type=”image_grid” images=”2053,2054,2055,2056,2057,2058,2059,2060″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Silver Springs, Maryland, USA `{`Zofia Włodarczyk/AAI`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]