„Pan przychodzi” – Konferencja Starszych Zborów.
W dniach 19-20 września, pod hasłem „Pan Przychodzi”, na terenie Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej, odbyła się kolejna Konferencja Starszych Zborów. Ze względu na pandemię koronawirusa, tegoroczne spotkanie było pierwszym stacjonarnym spotkaniem liderów zborowych od ponad roku.
21 WRZEŚNIA 2021 (NR 829) {DANIEL KLUSKA}
Tym razem nie było głównego mówcy ani gości z za granicy. Jak pokazało jednak tegoroczne spotkanie w Zatoniu, zagraniczni goście to nie jedyny przepis na udane spotkanie. W tym roku organizatorzy postawili na wykłady rodzimych teologów.
Początkowo spotkanie było planowane w specjalnie do tego celu wynajętym namiocie. Został on nawet rozstawiony wraz z krzesełkami i specjalną, mobilną sceną, którą na ten cel wypożyczyła Diecezja Wschodnia. Niestety kilka dni przed konferencją plany pokrzyżowała pogoda; silna ulewa zalała całą polanę. Z tego powodu woda przepływała strumieniami przez rozstawiony namiot powodując wiele błotnistych i szerokich kałuż. W ostatniej chwili spotkanie przeniesiono do głównej Auli Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej, która zapełniła się prawie 90 uczestnikami konferencji.

– Chciałbym bardzo, aby ta konferencja na nowo obudziła w nas tęsknotę za przyjściem Chrystusa – powiedział w otwierającym spotkanie wystąpieniu pastor Ryszarda Jankowski, Przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce. – Chciałbym, abyśmy zmienili nasze spojrzenie na ten świat. Nie tutaj budujemy królestwo. To nie jest właściwy kierunek. Budujmy wieczne królestwo – dodał.
Popołudniowy blok był zatytułowany: „Dlaczego Bóg powołał Kościół Adwentystów?” a otworzył go wykład pastora dr Adama Grześkowiaka: „Kościół i Prawo Boże w czasach końca”. – O tym mówią przykazania w adwentyzmie: o Chrystusie, który oddał siebie za nas aby nas zbawić i dokonać w nas nowego życia na nowych warunkach i w nowej rzeczywistości – powiedział pastor Grześkowiak. – To jest nasza tożsamość jako adwentyzmu i jej powinniśmy strzec i pilnować tak jako tego fundamentalnego artykułu wiary stojącego na straży Chrystusa – podkreślał pastor.

Drugi wykład pt. „Ewangelia Świątyni” przedstawił pastor Remigiusz Krok, Sekretarz Diecezji Wschodniej Kościoła Adwentystów. – Ewangelia świątyni to ewangelia wspólnoty, przyjaźni – powiedział Krok. – Warto, mówiąc o adwentyzmie w adwentyzmie, prezentować świątynię właśnie jako ewangelię – zaznaczył pastor.
Kolejny wykład przedstawił dr Łukasz Romanowski. W prezentacja pt. „Niedokończona reformacja” dr Romanowski zwrócił uwagę na genezę powstania doktryny o stanie umarłych a także znaczenie reformy zdrowia.
Po kolacji nastąpił czas szczególnych duchowych refleksji. Krótkim rozważaniem podzielił się pastor Mirosław Karauda, przewodniczący Diecezji Wschodniej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. – Nasze chrześcijaństwo musi być prawdziwe, autentyczne. Aby głosić ludziom Chrystusa musimy być blisko Boga. Jezus studiował twarze ludzi. Wiedział, czego potrzebują. Czy my w naszym chrześcijaństwie znajdujemy na to czas? – pytał w refleksji pastor Karauda.

Niedzielny poranek rozpoczęło krótkie studium biblijne poprowadzone przez Mariana Całę, Starszego Zboru w Grudziądzu. Później nadszedł czas na kolejny wykład. Tym razem prelegentem był pastor Marek Rakowski, Sekretarz Kościoła Adwentystów w Polsce. W prezentacji pt. „Zwiastowanie Bożego przesłania i przygotowanie ludzkości na przyjście Jezusa w kontekście poselstwa trzech aniołów” pastor zwrócił uwagę na misję i cel Kościoła – Chrystus w centrum – to jest ewangelia wieczna. Relacje z ludźmi i z Bogiem – bez tego nie zbudujemy trwałych więzi – podkreślał pastor.
Ostatni, piąty wykład prowadził pastor Zenon Korosteński. W prezentacji pt. ”Znaki czasu” pastor podkreślił znaczenie umiejętnego odczytywania znaków na świecie, świadczących o zbliżającym się powrocie Chrystusa. – Jeżeli ty nie jesteś gotowy na spotkanie z Jezusem dziś, to odczytywanie znaków zbliżającego się powrotu Jezusa nie zmieni twojego stanu ducha – powiedział pastor. – Dlatego środek ciężkości zainteresowania znakami powrotu Jezusa powinniśmy położyć na stan ducha osobistego, rodzinnego i zborowego – podkreślił Zenon Korosteński.

Na koniec spotkania organizatorzy przewidzieli czas na sprawozdania poszczególnych Diecezji z działań misyjnych prowadzonych na ich terenie. Także dyrektorzy sekretariatów i jednostek Kościoła mieli okazję podzielić się realizowanym projektami i planami na najbliższe miesiące. – To dobrze, że pomimo obostrzeń sanitarnych udało nam się spotkać stacjonarnie. Spotkania online z pewnością są potrzebne, ale porozmawianie z innymi liderami na żywo ma jeszcze większe znaczenie – podkreśla jeden z uczestników. Być może w przyszłości udałoby się zorganizować konferencję nie tylko dla Starszych Zborów, ale także dla ich współmałżonków – to jedna z propozycji nad którymi pochyli się Zarząd Kościoła w trakcie przygotowań do kolejnego spotkania za rok.
Wszystkie główne części spotkania są dostępne w formie nagrań wideo i znajdują się na kanale telewizji NadziejaTV w serwisie YouTube, oraz na podstronie Sekretariatu Kaznodziejstwa na stronie Adwent.pl.
Tuż po Konferencji Starszych Zborów swoje spotkanie mieli także pastorzy. Duchowni zjechali do Podkowy Leśnej z całej Polski aby wysłuchać podobnych tematycznie wykładów i dyskutować o bieżących działaniach w zborach.
AAI
Fotogaleria
























































































