Ponad 4 tys. harcerzy adwentystycznych z 26 krajów, spotkało się na obozie „Exodus” w Wielkiej Brytanii
[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”8 SIERPNIA 2019 (NR 718) `{`TED/DANIEL KLUSKA`}`” el_width=”100″][vc_column_text]
W dniach od 30 lipca do 5 sierpnia odbył się międzynarodowy obóz – camporee – Pathfindersów w Wielkiej Brytanii pod hasłem „Exodus”, gromadząc adwentystycznych harcerzy z 22 krajów Wydziału Transeuropejskiego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego oraz dodatkowe grupy z Izraela, Francji, Rosji i Tanzanii.
Spotkanie odbywa się raz na 5 lat. Tym razem harcerze spotkali się w miejscowości Ardingly w Anglii, znajdującej się około 35 km na południe od Londynu. Już od pierwszego wieczoru dało się odczuć niesamowitą atmosferę i wyjątkowość wydarzenia, którego temat przewodni osadzony był wokół historii wyjścia izraelitów z Egiptu. Głównym mówcą spotkania była norweska pastor Melissa Myklebust, która każdego dnia starała się przykuć uwagę dzieci w trakcie swoich kazań. – Dobrze pamiętam co sama zapamiętała z różnych kazań kiedy byłam dzieckiem. Dlatego staram się używać różnych pomocy wizualnych w trakcie swoich przemówień – podkreśliła Myklebust. To szczególnie ważne w sytuacji, kiedy słuchaczami są ludzie, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym.
![](https://adwent.pl/wp-content/uploads/2019/08/VJH07486-1024x683.jpg)
Melissa prowadzi Sekretariat ds. Dzieci w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Norwegii i podkreśla, że to pomogło jej to w przygotowaniach do tego wydarzenia. – Mam nadzieję, że kiedy dzieci wrócą do swoich domów to pomyślą, że Bóg naprawdę jest fajny i troszczy się o swój lud – kimkolwiek są i cokolwiek przechodzą – podkreśla.
Pathfindersi włączyli się także w projekt ADRA pod hasłem: „Każde dziecko. W każdym miejscu. W szkole”. Maja Ahac z ADRA Europe zwróciła uwagę dzieci na występujący wśród najmłodszych problem dostępu do edukacji; ponad 262 miliony dzieci na całym świecie nie może się uczyć z powodu wojny, głodu, wczesnego małżeństwa lub po prostu ubóstwa. W ciągu trwania camporee harcerze mogli podpisywać się pod petycją, która pomoże wywrzeć nacisk na rządy państw zachodnich do podejmowania bardziej zdecydowanych działań.
![](https://adwent.pl/wp-content/uploads/2019/08/VJH07562_edited-1024x576.jpg)
Ale Camporee to nie tylko kazania i wystąpienia. W trakcie obozu uczestnicy mieli okazję wybrania co najmniej jednej z 65 aktywności, m.in. kreatywne rzemiosło czy zajęcia sportowe. Niektórzy decydowali się na spływy kajakowe i wiosłowanie w pobliskim zbiorniku wodnym, podczas gdy inni próbowali swoich sił w garncarstwie, tworzyli własną skakankę z potrójnym, wielokolorowym sznurkiem czy piekli chleb.
![](https://adwent.pl/wp-content/uploads/2019/08/camporee3-sanctuary-honour-1024x768.jpg)
Był także czas na otrzymanie kolejnych sprawności harcerskich. Niektóre trwały po kilka godzin i polegały na zrozumieniu systemu ofiarniczego i służby świątynnej w Starym Testamencie, np. poprzez uczenie się piosenek i budowanie modeli świątyni. – Chodzi tylko Jezusa – powiedział pastor Obi z Birmingham podsumowując kilkugodzinne spotkanie.
Każdemu z większych spotkań organizowanych przez Wydział Transeuropejski spotkań, często towarzyszy hymn napisany szczególnie pod to spotkanie. Taka piosenka powinna nie tylko przekazywać przesłanie i hasło wydarzenia, ale także łatwo „wpadać w ucho”. Czy czternastolatek może napisać taką piosenkę? Odpowiedź brzmi: „Tak”! Piosenka zaczynająca się od słów „Pozwól, że powiem ci o wszechmocnej ręce Boga”, została napisana przez Elijah Evans’a z zastępu Pathfindersów Windsor Street w Birmingham w Anglii.
[/vc_column_text][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=0mtG9N1Bh6w”][vc_column_text]
Ponieważ Sabat jest tak ważnym dniem na Camporee można odnieść wrażenie, że trudno będzie utrzymać tempo przez kolejne, ostatnie dwa dni. Jednak poziom emocji rósł z każdym kolejnym czasem nabożeństwa a międzynarodowy koncert w niedzielę wieczorem jednocześnie bawił i wzruszał. Można było zobaczyć inspirującą prezentację z Izraela, „fake newsy” z Norwegii, Duński humor polegający na naśmiewaniu się z sąsiednich krajów oraz program grupy z Pathfidnersów z Cypru, która oferowała pomoc brytyjskim Pathfinderom po Brexicie w postaci 1 centowej monety rozdanej każdemu z 2500 brytyjskich Pathfinderów.
![](https://adwent.pl/wp-content/uploads/2019/08/Camporee-final-concert-polish_edited-1024x575.jpg)
W trakcie ostatniego dnia Camporee miał miejsce tzw. Market Day. Każdy kraj przygotowywał swoje stoisko, na którym mógł sprzedawać przygotowane przez siebie pamiątki lub produkty. Pathfindersi zebrali prawie 16 000 funtów na dwa projekty misyjne.
– Biorąc pod uwagę fakt, że wielu z tych harcerzy ciężko pracowało aby przyjechać na to Camporee, jestem zdumiony ich hojnością – powiedział Skarbnik Wydziału Transeuropejskiego, Nenad Jepuranović. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój prowadzonego przez ADRA przedszkola w Tiranie w Albanii oraz na projekt Sekretariatu Młodzieży Unii Brytyjskiej polegający na pomocy przy odbudowie domów na Dominikanie.
W swoim ostatnim kazaniu Melissa Myklebust podkreśliła, że hasło Camporee, „Exodusu”, będzie trwało dalej, gdy harcerze będą wracali do swoich domów. – Tak jak Izrael opuścił Egipt dla Ziemi Obiecanej, dziś mamy obietnicę rychłego powrotu Jezusa i nasz obiecany exodus do nieba – podkreśliła Mykebust.
Ostatnie wykonanie hymnu doprowadziło do ceremonii zakończenia Camporee. Obejmowało to tradycyjną ceremonię opuszczeniem flagi Pathfinders, po której nastąpiło symboliczne przekazanie flagi przez obecnych gospodarzy obozu gospodarzom następnego spotkania w 2023 r. na Łotwie.
AAI
Więcej o tegorocznym Camporee przeczytasz na stronie Wydziału Transeuropejskiego.
Filmy z Camporee na kanale YouTube Wydziału:
[/vc_column_text][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=kZzoVGdNMSc&list=PLHlTyU7ArSTKj4f39wlt4lJ6i8vpa3Ocz”][/vc_column][/vc_row]