Ponownie wprowadzone prawo znowu zagraża kościołom na Węgrzech
[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Historia utrzymania oficjalnego statusu Kościoła na Węgrzech trwa nadal, pomimo sukcesu, jaki obwieścili zwolennicy wolności religijnej, kiedy Trybunał Konstytucyjny odrzucił kontrowersyjną ustawę o kościołach.
Zanim do tego doszło, ponad 300 wspólnot wyznaniowych – w tym Kościół Adwentystów Dnia Siódmego – miało utracić oficjalny status legalny na Węgrzech z dniem 1 stycznia, po czym podjąć na nowo starania o uzyskanie statusu.
Po Nowym Roku, kościoły są w podobnej sytuacji.
W dniu Węgierski Trybunał Konstytucyjny obalił ustawę o kościołach z czysto technicznych powodów, a 30 grudnia rządząca partia konserwatywna bez trudności zaproponowała i zatwierdziła to samo prawo, obowiązujące od 1 stycznia, powiedział Dwayne Leslie, prawny przedstawiciel Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Waszyngtonie.
Parlament węgierski twierdzi, iż prawo jest niezbędne, aby pozbyć się spółek i osób indywidualnych, podających się za kościoły, aby zyskać prawa i przywileje z tym związane. Co więcej, rządząca większość twierdzi, że prawo nie narusza wolności religijnej. Nie zakazuje kultu wedle jakiejkolwiek tradycji religijnej, jak napisała w Wall Street Journal minister węgierska, Zoltan Kovacs.
Kovacs powiedziała, iż prawo jedynie wskazuje jak kościoły mogą ubiegać się o status oficjalny „o ile udowodnią, że są wystarczająco popularne”. Jedyny warunek to potwierdzenie historii sięgającej dziesięcioleci danego kościoła na Węgrzech oraz liczebność ponad 1000 wyznawców.
Rząd węgierski „stara się pokazać środowisku międzynarodowemu, iż nie chodzi tutaj o prawa człowieka”, powiedział Ganoune Diop, reprezentant Kościoła Adwentystów w ONZ.
– Sytuacja na Węgrzech jest bardzo skomplikowana i obejmuje wiele warstw; począwszy od ekonomii, aż do sądownictwa i ustawodawstwa – na religii skończywszy. Rząd postrzega delegalizację kościołów, jako odpowiedź na wyzwania, z jakimi państwo musi się zmierzyć – dodał Diop.
– Niektórzy eksperci przewidzieli nawet dalszą recesję na Węgrzech – mówi. – Powinniśmy głośno mówić o naszych obawach związanych z delegalizacją kościołów, ale cokolwiek powiemy o sytuacji na Węgrzech, niech to będzie rozsądne i z poszanowaniem dla suwerenności Węgier.
Wielu członków międzynarodowej społeczności wolności religijnej twierdzi, że bez względu na wewnętrzny kryzys państwa, prawo stawia niesłuszne wyzwania przed uprawnionymi organizacjami wyznaniowymi.
– Teraz nie tylko chodzi o obiektywne standardy określające, co stanowi kościół, ale także o dwie trzecie głosów w Parlamencie, aby uzyskać oficjalny status, co może stanowić problem – powiedział Leslie.
Obecnie 82 z 300 wyznań mniejszości zdelegalizowanych w świetle nowego prawa złożyło wniosek o uzyskanie oficjalnego statusu, wśród nich Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, podają urzędnicy na Węgrzech.
Analitycy do spraw wolności religijnej powiedzieli, że w świetle ustaleń nowego prawa, te organizacje, które ubiegają się już o oficjalny status, nie doznają naruszenia ciągłości w oficjalnym uznaniu ich przez państwo. Ich status zostanie podtrzymany do czasu, aż Parlament podejmie decyzję w sprawie ponownego uznania lub odrzucenia statusu.
Członkowie Parlamentu oświadczyli, iż decyzje zostaną podjęte do końca lutego, jak podają analitycy. Przywódcy Kościoła na Węgrzech sprawozdają, że komunikacja z rządem w tej sprawie sugeruje, iż Kościół Adwentystów zachowa oficjalny status.
– Jedyną pozytywną zmianą wniesioną przez nowe prawo jest to, iż prawo nie zabrania wyznaniom używać terminu „kościół”, nawet, jeżeli wyznanie nie uzyska akceptacji w Parlamencie -Ócsai Tamás, przewodniczący Kościoła na Węgrzech. Kościoły, którym nie zostanie przyznany status oficjalny przez Parlament, otrzymają status „związku religijnego” – dodaje.
– Mam nadzieję, że niektóre kościoły, w tym Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, które na Węgrzech działają już od ponad stu lat, otrzymają w przyszłym miesiącu odpowiedź pozytywną – oświadczył John Graz, dyrektor do spraw Publicznych i Wolności Religijnej w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego.
– Zachęcamy wszystkich wyznawców do modlitwy o wolność religijną na Węgrzech, aby nasz Kościół i inne kościoły mogły kontynuować działania dla dobra państwa, jak czyniły to w przeszłości – mówi Graz.
Przywódcy Kościoła Adwentystów na Węgrzech i w Wydziale Transeuropejskim nadal będą monitorować sytuację, tak samo jak czynić to będzie międzynarodowa społeczność zwolenników wolności religijnej. [tedNEWS]
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Silver Spring, Maryland, USA `{`Elizabeth Lechleitner/ANN; tedNEWS`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]