Dyrektor Sekretariatu SPiWR

Andrzej Siciński urodził się 10 listopada 1962 roku w Łodzi.

Jeszcze jako uczeń szkoły średniej był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Uczniów Szkół Średnich, organizacji o charakterze opozycyjnym wobec ówczesnych władz komunistycznych, powołanej do życia w 1981 roku.

W latach 1981-1987 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie zdobył tytuł zawodowy magistra prawa, obroniwszy pracę magisterską pt. Postępowanie administracyjne w sprawach lokalowych.

We 1984 roku porzucił katolicyzm i został adwentystą dnia siódmego, członkiem zboru Łódź-Widzew, gdzie w kolejnych latach piastował urzędy: kierownika szkoły sobotniej, ewangelizacji, starszego zboru. W roku 1985 rozpoczął też służbę kolporterską, którą pełnił aż do roku 1990. W 1985 zaczął również zaoczne studnia w Seminarium Duchownym Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Podkowie Leśnej, które ostatecznie ukończył w 1991 roku.

Po ukończeniu studiów prawniczych rozpoczął w roku 1987 pracę w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce na stanowisku zastępcy głównego administratora nieruchomości kościelnych, a po kilku miesiącach na stanowisku głównego administratora.

W latach 1988-1989 był członkiem komisji rządowo-kościelnej ds. przygotowania projektu ustawy o stosunku państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce.

W roku 1989 został powołany do służby pastorskiej jako duchowny młodszy w zborze Łódź-Widzew w Diecezji Wschodniej. Brał aktywny udział w zakładaniu kolejnych zborów w Łodzi i okolicy – zboru w Zgierzu, zboru Łódź-Górna i zboru Łódź-Śródmieście. W tym ostatnim był jego duszpasterzem. W 1997 roku został ordynowany. Służbę w obu łódzkich zborach zakończył w 1998 roku. W trakcie tej służby przygotował do chrztu około 90 osób.

W 1998 roku Zjazd Kościoła wybrał go na urząd sekretarza Kościoła. Od tamtego roku mieszka w Warszawie. Funkcję sekretarza Kościoła pełnił do 2003 roku. W okresie od 1999 do 2003 pełnił też funkcję dyrektora Sekretariatu Spraw Publicznych i Wolności Religijnej przy Zarządzie Kościoła, a w okresie od 2000 do 2003 także funkcję dyrektora Sekretariatu Informacji.

Od połowy 2003 roku do chwili obecnej jest redaktorem naczelnym Wydawnictwa „Znaki Czasu”, a w nim czasopism „Znaki Czasu” i „Głos Adwentu”. Jako publicysta opublikował jak dotąd około 1000 artykułów.

Od 2001 roku przez 12 lat reprezentował Kościół w pracach Międzykościelnej Komisji Regulacyjnej, najpierw jako członek, a potem współprzewodniczący jednego z zespołów orzekających. Ta państwowa komisja zajmowała się ostatecznym uregulowaniem roszczeń Kościołów do byłych nieruchomości kościelnych na Ziemiach Odzyskanych oraz do nieruchomości odebranych Kościołom w czasach stalinowskich.

W latach 1999-2001 uczestniczył jako konsultant kościelny Kościoła adwentystów w pracach Towarzystwa Biblijnego w Polsce nad ekumenicznym przekładem Nowego Testamentu.

Również w połowie 2003 roku powierzono mu też funkcję doradcy prawnego Kościoła, a od 2008 roku ponownie funkcję dyrektora Sekretariatu Spraw Publicznych i Wolności Religijnej. Obie te funkcje pełni do dziś.

W przeszłości kilka razy gościł w nieistniejącym już programie TVN Religia.tv. Obecnie, od połowy 2023 roku jest częstym gościem programu TVP „Sprawa dla reportera”, gdzie zapraszany jest w charakterze eksperta – komentatora prezentowanych spraw.

Od roku 1991 związany w Wyższą Szkołą Teologiczno-Humanistyczną im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej jako jej nieetatowy wykładowca m.in. przedmiotów prawnych i teologicznych.

Jest wieloletnim członkiem Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego skupiającego polskich wykładowców i specjalistów z zakresu prawa wyznaniowego. Opublikował kilka referatów w literaturze naukowej. Co najmniej raz w roku bierze udział w konferencjach naukowych poświęconych prawu wyznaniowemu.

Dwukrotnie odznaczony przez Prezydenta RP. W 2005 roku – Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną, prozdrowotna i wydawniczą. W 2019 – Krzyżem Wolności i Solidarności za działalność antykomunistyczną w latach 1981-1984.

Żonaty od 1983 roku. Ojciec dwojga dorosłych już dzieci i dziadek dwojga wnucząt.  Z zamiłowania koszykarz.    


Sztandar prawdy i wolności religijnej,
 wzniesiony przez Założyciela Kościoła chrześcijańskiego
 (…) został w tym ostatnim konflikcie oddany w nasze ręce
(Ellen G. White, „Posłannictwo chrześcijan”, Warszawa 1980, s. 188).

Sekretariat Spraw Publicznych i Wolności Religijnej (SSPiWR), działający przy Zarządzie Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP, jest polskim odpowiednikiem Departamentu Spraw Publicznych i Wolności Religijnej (Public Affairs and Religious Liberty – PARL) ogólnoświatowego Kościoła adwentystów. To jeden z najstarszych kościelnych departamentów.

Adwentyści dnia siódmego „postrzegają wolność religijną jako przyrodzone prawo człowieka, będące podwaliną wszystkich innych prawa człowieka”. Pod pojęciem wolności rozumieją „fundamentalne prawo człowieka do zgodnego z sumieniem posiadania, przyjmowania czy zmiany religii oraz do uzewnętrzniania i praktykowania religii indywidualnie lub z innymi przez modlitwę, udział w nabożeństwie, świadczenie, nauczanie, zachowywanie cotygodniowego dnia odpoczynku i nabożeństwa, stosownie do wymogów własnej religii i z uznaniem dla takich samych praw innych ludzi”.

Cele. Celem tego sekretariatu jest promowanie i popieranie działań na rzecz wolności religijnej, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnej wolności sumienia i wyznania. W realizacji tego celu SSPiWR angażuje się w kontakty z władzami różnych szczebli oraz Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, a także z organizacjami pozarządowymi o pokrewnych celach w odniesieniu do wolności religijnej.

SSPiWR „działa nie tylko na rzecz wolności religijnej wyznawców Kościoła i organizacji kościelnych, ale także popiera prawo do korzystania z wolności religijnej przez wszystkich ludzi”.

Sekretariat zajmuje się też monitoringiem współczesnych wydarzeń i trendów pod kątem poszukiwania tendencji wskazujących na wypełnianie się proroczego scenariusza „wielkiego boju”, polegającego na ograniczaniu wolności religijnej prowadzącej do przyszłych prześladowań.

Bieżąca praca SSPiWR polega zatem na:

  • utrzymywaniu relacji z władzami i ważnymi osobistościami życia publicznego,
  • monitorowaniu stanu prawa wyznaniowego,
  • budowaniu i utrzymywanie dobrych relacji międzywyznaniowych,
  • promowaniu i obronie wolności religijnej,
  • promowaniu Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i ochronie jego dobrego imienia,
  • promowaniu właściwych relacji Kościoła adwentystów ze światem zewnętrznym.

   

Media