Serwis Netflix o Adwentystach Dnia Siódmego

Miniserial, którego premiera odbyła się na platformie streamingowej Netflix 30 sierpnia 2023 r., poświęciła część jednego z odcinków na przedstawienie Adwentystów Dnia Siódmego z miasta Loma Linda w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych dla opisania ich długiego życia.

12 WRZEŚNIA 2023 (NR 919) [adventist.news | Opr. Daniel Kluska]

Film Dana Buettnera „Live to 100: Secrets of the Blue Zones” zawiera kilka obserwacji reżysera na temat tego, co jego zdaniem pomaga adwentystom żyć dłużej niż 80, 90, a nawet dożywać wieku 100 lat. Taki wiek pozwala adwentystom jednocześnie zachować aktywność i zdrowie. „Niebieska strefa” to termin używany do opisania tych obszarów świata, w których ludzie charakteryzują się niezwykłą długowiecznością.

Film „Live to 100” opiera się na wcześniejszej pracy Buettnera, opublikowanej w listopadzie 2005 roku w magazynie National Geographic a także na jego późniejszych badaniach i książkach, w tym w jego bestsellerze z 2008 roku „The Blue Zones: Lessons for Living Longer”.

– Odkryłem, że większość tego, co ludzie myślą, że prowadzi do długiego i zdrowego życia, jest błędna lub po prostu nieprawdziwa – mówi Buettner w oficjalnym zwiastunie filmu dokumentalnego. – A co by było, gdybyśmy mogli osiągnąć długowieczność? Spędziłem ostatnie 20 lat próbując to odkryć – dodaje.

Nieoczekiwane odkrycie

W czteroodcinkowym serialu Buettner poświęca drugą część drugiego odcinka, zatytułowaną „Nieoczekiwane odkrycie”, ponownemu odwiedzeniu Loma Linda i omówieniu stylu życia z niektórymi z jej najdłużej żyjących mieszkańców.

Buettner opowiada, w jaki sposób natknął się na badanie „Adventist Health Study 2”, które analizuje dietę i nawyki zdrowotne członków Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. – Ponieważ w badaniu pytano także o nawyki i styl życia, możesz się przekonać, jakie zachowania wiążą się z dłuższym życiem – wyjaśnia wprowadzając do segmentu. Następnie udał się do Loma Linda, aby porozmawiać z niektórymi z najstarszych mieszkańców tego miasta i szukać wskazówek na temat tego, co sprawia, że to konkretne amerykańskie miasto jest tzw. „niebieską strefą”.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Loma Linda

Według Buettnera mieszkańcy Stanów Zjednoczonych wydają miliardy dolarów na karnety na siłownię choć większość z nich nie korzysta. Jednak w Loma Linda zauważa, że adwentyści „sami wpajają w rutynę aktywności fizycznej i inne, dobre dla zdrowia zachowania”.

Buettner przeprowadza wywiady z kilkoma mieszkańcami, w tym z Loidą Mediną, która w wieku 84 lat spędza kilka godzin dziennie grając w pikle z innymi osiemdziesięcioletnimi przyjaciółmi. – Długowieczność to aktywność fizyczna i wspólnota – mówi Medina. – Jeśli popadniesz w depresję, nie pożyjesz zbyt długo – dodaje.

Filary zachowania

W całym fragmencie odcinka Buettner wyjaśnia, że adwentyści to coś więcej niż tylko zdrowi ludzie. – Ewangelizują zdrowiem – stwierdza. – Naprawdę trzymają się razem wokół tej doktryny zdrowia i nie jest to środowisko tylko fizyczne, ale tworzą przede wszystkim środowisko religijne i społeczne – dodaje.

W kolejnych minutach Buettner opisuje inne „filary zachowania”, które dostrzegł u adwentystów z Loma Linda, w tym wolontariat, dietę roślinną, wiarę i przynależność do społeczności.

Buettner przeprowadza wywiad z Joan Sabaté, profesorem żywienia i epidemiologii na Uniwersytecie Loma Linda, która omawia zasady dotyczące optymalnego odżywiania. Zaznacza ona, że po raz pierwszy tymi zagadnieniami podzieliła współzałożycielka Kościoła Adwentystów, Ellen G. White. Sabate zwraca uwagę, że adwentyści „przedstawiają swoje przesłanie zdrowotne w pozytywnym świetle”, zachęcając ludzi do przyjęcia zrównoważonej diety ubogiej w produkty mięsne a zawierającej owoce, warzywa, rośliny strączkowe i orzechy.

Pomnik „Very place” Victora Issy przedstawiający m.in. Ellen White.

Buettner odwołuje się także do znaczenia wiary, zwłaszcza przestrzegania Szabatu i jego związku ze zdrowiem. – Życie amerykanów jest pełne stresu (…). Nasze plany dnia są przepełnione – dodaje. – Adwentyści na 24 godziny po prostu odcinają się od codzienności – zaznacza.

Po obejrzeniu i przeprowadzeniu wywiadów z niektórymi z najdłużej żyjących adwentystów z Lomy Lindy Buettner stwierdza, że otaczanie się ludźmi, którzy dążą do tych samych celów, ma naprawdę wielkie znaczenie. – Otaczanie się ludźmi, dla których rekreacja polega na pracy w ogrodzie lub spacerowaniu, ma wymierny wpływ na Twoje nawyki – mówi.

Pochodzenie, zakres i cel

Peter Landless, dyrektor Departamentu Zdrowia przy Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów wielokrotnie podkreślał pochodzenie, zakres i cel adwentystycznych zasad zdrowotnych. – Bóg okazał zainteresowanie zdrowiem swego ludu, tworząc wspaniałe środowisko, w którym żyły Jego stworzenia – pisze Landless. – Zapewnił pożywną dietę, świeże powietrze, czystą wodę i możliwość ćwiczeń, gdy nasi pierwsi rodzice opiekowali się ogrodem. (…) Nawet po upadku człowieka w grzech, powodzi i niewoli, Bóg okazał swą troskę o zdrowie swego ludu, dając im szczegółowe instrukcje – dodaje.

Landless doszukał się początków adwentystycznego przesłania zdrowotnego w wizji danej w 1863 roku Ellen White, która ukazała, że troska o ciało jako świątynię Ducha Świętego jest naszym obowiązkiem i potwierdziła całościową integrację ciała, umysłu i ducha. – Zasady te przetrwały próbę czasu i badania nauki. Odpoczynek, słońce, zrównoważone odżywianie, zaufanie wobec Boga, ćwiczenia, wstrzemięźliwość, picie wody i oddychanie świeżym powietrzem utrzymują zrównoważoną pełnię – dodaje.

Landless następnie podkreślił, że najważniejszym celem ludu Bożego jest dbanie o swoje zdrowie: – Ma to umożliwić nam służenie Bogu i bliźnim – napisał. – Zachowując te zasady będziemy cieszyć się lepszym zdrowiem, ale osiągniemy je po to, aby pomagać innym – dodaje.

AAI