Skuteczna obrona wolności religijnej w Korei Południowej
Sąd Najwyższy Korei Południowej broni wolności religijnej w sprawie o przyjęcie na studia prawnicze. W pozwie zakwestionowano odmowę uwzględnienia wniosku o wyjątek w procesie rekrutacji i późniejszą odmowę przyjęcia na kierunek.
9 KWIETNIA 2024 (NR 929) [adventist.news | Opr. Daniel Kluska]
Sąd Najwyższy Korei Południowej orzekł, że odmowa uczelni prawniczej zmiany harmonogramu rozmów kwalifikacyjnych ze względu na przekonania religijne była niezgodna z prawem. To przełomowa decyzja, która po raz pierwszy uwzględniła wniosek Adwentystów Dnia Siódmego o zmianę harmonogramu testów egzaminacyjnych.
Pierwszy Wydział Sądu Najwyższego, kierowany przez sędziego Kim SunSoo, potwierdził orzeczenie sądu apelacyjnego na korzyść powódki, Adwentystki Dnia Siódmego, siostry Im, przeciwko rektorowi Uniwersytetu Chonnam. Pozew kwestionował odmowę uwzględnienia wniosku o wyjątek w procesie rekrutacji i późniejszą odmowę przyjęcia na kierunek.
Siostra Im złożyła podanie na kierunek prawa Uniwersytetu Chonnam w październiku 2020 r. i przeszła pomyślnie etap weryfikacji dokumentów. Jednak jej rozmowa kwalifikacyjna została zaplanowana na sobotę rano, co kolidowało z jej praktykami religijnymi. W związku z tym poprosiła o przeniesienie rozmowy kwalifikacyjnej na ostatni termin w sobotę po południu, po zachodzie słońca.
Uniwersytet odrzucił prośbę Im, powołując się na swoją politykę losowego przydzielania czasu i grup na rozmowy kwalifikacyjne. W rezultacie Im nie wzięła udziału w rozmowie kwalifikacyjnej i nie została przyjęta.
Sąd początkowo orzekł na niekorzyść siostry Im, ale sąd apelacyjny uchylił tę decyzję, argumentując, że odmowa zmiany terminu rozmowy przez Uniwersytet naruszyła wolność wyznania siostry Im i nakazał anulowanie odmowy przyjęcia.
– Pozwany, będąc rektorem uniwersytetu krajowego i sprawując władzę publiczną, musi rozważyć sposoby udziału powódki w rozmowie kwalifikacyjnej, zgodnie z jej sumieniem, bez narażania na szwank uczciwości i sprawiedliwości procesu selekcji studentów. Odmowa uwzględnienia prośby powódki narusza tą zasadę i jest niezgodna z prawem z powodu nadużycia uznania – stwierdził sąd apelacyjny.
Sąd Najwyższy zgodził się z sądem apelacyjnym, podkreślając, że status pozwanego jako przedstawiciela władzy publicznej poddaje go szerszemu zakresowi kontroli prawnej przeciwko praktykom dyskryminacyjnym. Sąd podkreślił, że jeśli środki mające na celu złagodzenie niedogodności napotykanych przez Adwentystów Dnia Siódmego z powodu ich przekonań religijnych nieznacznie ograniczają interes publiczny lub korzyści osób trzecich, środki te są uzasadnione, jeśli znacznie przewyższają niedogodności napotykane przez wyznawców religii.
Sąd wyjaśnił dalej, że ponieważ rozmowy kwalifikacyjne są przeprowadzane indywidualnie, zmiana terminu rozmowy kwalifikacyjnej siostry Im na sobotę po zachodzie słońca nie wymagałaby zmiany harmonogramów innych kandydatów ani nie przyniosłaby niesprawiedliwych korzyści siostrze Im.
– Jest to pierwsza decyzja Sądu Najwyższego, w której wyraźnie uznano wniosek Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego o zmianę harmonogramu testów. Wyjaśnia ona obowiązki władz administracyjnych w zakresie zapobiegania nieuzasadnionej dyskryminacji Adwentystów Dnia Siódmego i innych mniejszości ze względu na ich przekonania religijne – komentuje Rzecznik Sądu Najwyższego.
Wcześniej Adwentyści Dnia Siódmego zwracali się do Trybunału Konstytucyjnego o zmianę harmonogramów egzaminów, które przypadały w soboty, ale wszystkie wnioski zostały odrzucone, w tym decyzje z kwietnia i czerwca 2010 r. dotyczące testu umiejętności prawnych i egzaminu adwokackiego, a także decyzja z 2023 r. dotycząca krajowego egzaminu dla asystentów pielęgniarskich zaplanowanego przed zachodem słońca w sobotę.
AAI