Spotkanie noworoczne u prezydenta Andrzeja Dudy

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”26 STYCZNIA 2017 (NR 589) `{`Andrzej Siciński/DM/AAI; fot. Jan Kot, Krzysztof Sitkowski/KPRP`}`” el_width=”100″][vc_column_text]

W Pałacu Prezydenckim odbyło się noworoczne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami religii i wyznań obecnych w Polsce. W uroczystości uczestniczyła również delegacja Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP.

Prezydentowi podczas spotkania towarzyszyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda oraz ministrowie z Kancelarii Prezydenckiej.

„Bardzo się cieszę z naszego drugiego spotkania noworocznego, które dla mnie ma zawsze niezwykłą, wspólnotową wymowę i jest także bardzo ważnym sygnałem dla całego naszego społeczeństwa, dla wszystkich, którzy żyją w Rzeczypospolitej, mając różne przekonania, mając różną wiarę. Ale to, że wszyscy jesteśmy dziś tutaj razem, to wielki znak wspólnoty ludzi wierzących” – podkreślił prezydent.

W swoim krótkim wystąpieniu Andrzej Duda wspomniał o niedawnej podróży do Izraela, którą odbył wraz z Pierwszą Damą. Prezydent zaznaczył, że podróż ta pozwoliła mu „dotknąć” miejsc niezwykle ważnych dla trzech wielkich religii – chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu.

fot. J. Kot
fot. J. Kot

„Dlatego tym bardziej się cieszę, że dziś możemy się z Państwem spotkać w Pałacu Prezydenckim, pokazując właśnie to, że jesteśmy razem, to, że jesteśmy tymi, którzy w wielu punktach mają wspólne wartości. A przede wszystkim ‒ że dialog między religiami to nie jest w Polsce puste słowo” – podkreślił Andrzej Duda. „. To jest coś, co trwa, to jest coś, co łączy, to jest coś, co w naszym kraju o tak długiej historii wielu religii istniejących obok siebie jest czymś niezwykle ważnym” – dodał.

Jednocześnie Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą złożył najserdeczniejsze życzenia noworoczne wszystkim uczestnikom spotkania, jak również wspólnotom, które reprezentują.

Poza wystąpieniem Prezydenta  miały miejsce cztery inne wystąpienia: Przewodniczącego Episkopatu Polski Stanisława Gądeckiego, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, muftiego Tomasza Miśkiewicza oraz prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnika Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP ks. bp Jerzego Samca.

Biskup Samiec podkreślił szczególną wagę dla polskich ewangelików i społeczności ewangelikalnych bieżącego roku 2017 jako roku jubileuszowego 500-lecia reformacji. Jednak dziękując prezydentowi za przyjęcie patronatu honorowego nad obchodami centralnymi Jubileuszu Reformacji w Warszawie, nie omieszkał z pewnym żalem wspomnieć, iż pomimo prawidłowo i w terminie złożonego w zeszłym roku wniosku o ogłoszenie roku 2017 Rokiem Reformacji, Sejm nawet nie podjął dyskusji na ten temat.

Biskup z niepokojem odniósł się też do widocznej radykalizacji społeczeństwa i zaapelował do prezydenta o zwrócenie uwagi osobom zajmującym ważne pozycje w społeczeństwie, zwłaszcza politykom i dziennikarzom, aby nie ulegali emocjom i bardzo mocno ważyli wypowiadane słowa. Przestrzegł przywódców przed zaostrzaniem sporów i wypowiadaniem się w sposób, który dzieli, wyklucza i poniża innych.

O niebezpiecznej radykalizacji postaw, której przykładem są choćby różne marsze narodowców, mówił też mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący najwyższego kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Wyraził nadzieję, „że rząd RP pochyli się nad tą sprawą i pomoże, by Tatarzy, wyznawcy islamu, mogli w społeczeństwie polskim spokojnie żyć”. Tu mufti wspomniał o ponad 600-letniej obecności Tatarów na ziemiach polskich oraz o 81-leciu obowiązywania ustawy z 21 kwietnia 1936 roku o stosunku Państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej, jednej z najstarszych polskich ustaw regulujących relacje państwa Polskiego z jednym z wyznań religijnych.

Odpowiadając jeszcze krótko, już  po wszystkich przemówieniach gości, na apel biskupa Samca, prezydent Duda podziękował wszystkim duchownym za ich wkład w głoszenie postaw tolerancyjnych, podkreślił ich wpływ na poziom debaty społecznej i zachęcił do reagowania, gdy przekraczane będą granice wzajemnego szacunku.

fot. J. Kot
fot. J. Kot

Oficjalną część spotkania zakończył występ chóru Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

W spotkaniu uczestniczyły duże delegacje kilkunastu związków wyznaniowych, w tym niechrześcijańskich oraz nie będących członkami Polskiej Rady Ekumenicznej.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w RP reprezentowała 8-osobowa delegacja na czele z przewodniczącym Kościoła  pastorem Jarosławem Dzięgielewskim.

Delegacja adwentystyczna skorzystała z okazji do przekazania prezydentowi Andrzejowi Dudzie książki „Życie ma sens”, autorstwa Alejandro Bullona oraz płyty z filmem „Szeregowiec Doss”.

W części nieoficjalnej, kuluarowej przedstawiciele poszczególnych delegacji mogli porozmawiać z Parą Prezydencką, ministrami i urzędnikami Kancelarii, a także z przedstawicielami innych delegacji.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery type=”image_grid” images=”4776,4777,4778,4779,4780,4782,4783,4784,4786,4787,4788,4790,4791,4792,4793″][vc_column_text]

fot. Krzysztof Sitkowski/Kancelaria Prezydenta RP

Zdjęcia pochodzą z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia – w tym kadrowanie czy obróbka graficzna – jest niedozwolona. 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]