Spotkanie noworoczne u Prezydenta Andrzeja Dudy

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Poszukiwania w sobie i innych dobra oraz mówienia o tym, co dobre i potrzebne – życzył prezydent przedstawicielom najważniejszych religii i wyznań w Polsce na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim w samo południe w czwartek 14 stycznia.

Prezydentowi podczas spotkania towarzyszyła Pierwsza Dama oraz ministrowie z Kancelarii Prezydenckiej.

Prezydent wygłosił krótkie przemówienie. Nawiązał w nim do wielowiekowego dobrego współistnienie w Polsce ludzi różnej wiary. Mówił, że przez wartości i elementy wspólne w różnych wspólnotach religijnych, tworzymy także wielką wspólnotę ludzi wierzących, obywateli Rzeczypospolitej, patriotów. Co jest najlepiej widoczne na cmentarzach wojskowych pełnych nagrobków żołnierzy Rzeczypospolitej różnych wyznań.

„Bóg jest zawsze najważniejszy, a jego nakazy, przede wszystkim te moralne, w które głęboko wierzymy, budują dobry świat i dobre społeczeństwa, tworząc te najbardziej wzorcowe i potrzebne więzi – stwierdził prezydent. – Wielkie przesłanie o wzajemnym szacunku i wzajemnym zrozumieniu stanowi absolutną podstawę budowy wspólnoty”.

To co jeszcze nas łączy to Boży nakaz miłość bliźniego, wzajemny szacunek i obowiązek ludzi religijnych budowy lepszego świata, poprzez bliźniego, z uwzględnieniem i zrozumieniem jego sposobu myślenia.

Poza wystąpieniem Prezydenta tradycyjnie już miały miejsce cztery inne wystąpienia: prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, muftiego Tomasza Miśkiewicza oraz prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej abp. Jeremiasza.

Prymas wspomniał o nadchodzących obchodach 1050-lecia chrztu Polski i podziękował Prezydentowi za objęcie patronatem X Zjazdu Gnieźnieńskiego oraz zapowiedź obecności na nim. Rabin Schudrich wzywał do szukania w każdym człowieku „iskry świętości” przez postawę dobra, miłosierdzia, współczucia i cierpliwości. Mufti Miśkiewicz, reprezentujący muzułmańską wspólnotę polskich Tatarów zauważył, że w 2016 roku Związek Muzułmański w Polsce będzie obchodził 90-lecie swego istnienia oraz wyraził nadzieję na kontynuowanie dialogu o nowelizacji ustawy o stosunku państwa polskiego do Muzułmańskiego Związku Religijnego. Prezes PRE wezwał do poszukiwania drogi człowieka sprawiedliwego, która prowadzi do niwelacji pojęcia wrogości.

W spotkaniu uczestniczyły duże delegacje kilkunastu związków wyznaniowych, w tym niechrześcijańskich oraz nie będących członkami Polskiej Rady Ekumenicznej.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w RP reprezentowała 11-osobowa delegacja na czele z przewodniczącym Kościoła  pastorem Jarosławem Dzięgielewskim. Towarzyszyli mu: dr Anna Polok – rektor kościelnej Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej, Beata Śleszyńska – dyrektor kościelnego Sekretariatu Zdrowia, Zygmunt Jaksz – dyrektor kościelnego Domu Opieki „Samarytanin”, Mirosław Harasim – dyr. kościelnego Wydawnictwa „Znaki Czasu”, Jan Kot – dyr. programowy kościelnego Ośrodka Radiowo-Telewizyjnego „Głos Nadziei”, Daniel Kluska – asystent w Sekretariacie Mediów Adwentystycznych oraz pastorzy Wasyl Bostan – przewodniczący adwentystycznej Diecezji Południowej,  Mariusz Zaborowski – sekretarz Diecezji Wschodniej, Tomasz Kosowski – sekretarz Diecezji Zachodniej i Andrzej Siciński – dyr. kościelnego Sekretariatu Spraw Publicznych i Wolności Religijnej oraz redaktor naczelny WZC.

Oficjalną część uroczystości uświetnił występ Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani pod dyrekcją Jarosława Jasiury.

W części nieoficjalnej, kuluarowej przedstawiciele poszczególnych delegacji mogli porozmawiać z Parą Prezydencką, ministrami i urzędnikami Kancelarii, a także z przedstawicielami innych delegacji.

Delegacja adwentystyczna skorzystała z okazji do przekazania Pierwszej Parze i najważniejszym urzędnikom pakietów upominkowych z adwentystycznymi książkami, filmami oraz styczniowym numerem miesięcznika „Znaki Czasu”. Ponadto w prezencie dla Pierwszej Damy znalazła się tez książka pt. „Człowieczy los”, która została przyjęta z wielkim zadowoleniem.

Adwentyści zasugerowali również ministrowi Wojciechowi Kolarskiemu, odpowiedzialnemu w Kancelarii m.in. za koordynację relacji ze związkami religijnymi, by od przyszłego roku zamiast czterech wystąpień (poza prezydenckim) mogło być pięć. Piąte byłoby wystąpieniem przedstawiciela  jednego ze związków wyznaniowych obecnych na spotkaniu, a nie reprezentowanych przez żadnego z wcześniej występujących dostojników. Każdego roku rotacyjnie przywilej ten mógłby przysługiwać kolejnemu z takich związków wyznaniowych.

[/vc_column_text][vc_separator el_width=”100″][vc_gallery type=”image_grid” images=”893,894,895,898″][vc_column_text]fot. Andrzej Siciński i Daniel Kluska[/vc_column_text][vc_separator el_width=”100″][vc_gallery type=”image_grid” images=”900,901,902,903,904,905,906,907,908,909,910,911,912,913,914,915,916,917,918,919″][vc_column_text]

fot. Kancelaria Prezydenta RP

Zdjęcia pochodzą z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia – w tym kadrowanie czy obróbka graficzna – jest niedozwolona. 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Andrzej Siciński; fot. Daniel Kluska, Andrzej Siciński, KPRP” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]