Międzywydziałowe szkolenie dla liderów sekretariatów ds. rodzin
Wspólne szkolenia dla par okazują się skutecznym sposobem rozwijania służby wobec rodzin. Właśnie dlatego koordynatorzy ds. rodzin w krajach Wydziału Transeuropejskiego i Intereuropejskiego mieli okazję zabrać na tegoroczne szkolenie w Czarnogórze także swoich małżonków.
W dniach 5 – 10 kwietnia 40 liderów ds. rodzin z dwóch wydziałów europejskich Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego spotkało się w miejscowości Becic w Czarnogorze, aby wzbogacić swoją wiedzę na temat służby dla rodzin. Szkolenie FMLT (Family Ministries Leadership Training) było okazją do tego, aby rozwijać swoje umiejętności i wykorzystać zdobytą wiedzę po powrocie do swoich lokalnych zborów i diecezji. Nie zabrakło par małżeńskich z Serbii, Polski, Łotwy a także Słowenii. W spotkaniu uczestniczyli także pastorzy z Serbii i Węgier. Trzy pary z Polski spotkały się pod koniec szkolenia, aby zaplanować przyszłe wydarzenia i zbadać sposoby współpracy i wzajemnego wspierania się.

Szkolenie dla liderów ds. rodzin odbywa się co roku od trzech lat i trwa od 5 do 6 dni. Program nauczania obejmuje szeroki zakres tematów ważnych dla liderów rodzinnych, takich jak duchowość rodzin, rodzicielstwo, wspieranie małżeństw, etyka, rozwój osobisty, komunikacja i rozwiązywanie konfliktów. W tym roku dr Gábor Mihalec, dyrektor Sekretariatu ds. Rodzin Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego na Węgrzech, nauczał na temat seksualności człowieka, dr Mike Pearson uczył etyki rodzinnej, a Karen Holford dzieliła się pomysłami na temat rodzicielstwa chrześcijańskiego i relacji międzypokoleniowych. Był także czas – pomiędzy deszczowymi godzinami – na zwiedzanie okolicy i pięknego wybrzeża.
Wspólna organizacja szkolenia przez wydziały Transeuropejski i Intereuropejski było niewątpliwie dobrym posunięciem. Takie rozwiązanie powiększa grupę uczestników oraz poszerza zrozumienie zagadnienia rodziny przez pryzmat wielu kultur. Organizacja takiego spotkania wymusza także potrzebę bliższej współpracy co podkreśla potrzebę rozwijania kompetencji komunikacyjnych – jak w rodzinie!
Kolejne szkolenie dla liderów ds. rodzin odbędzie się w Hiszpanii w dniach 14-19 kwietnia 2020 r. Tematem przewodnim przyszłorocznego spotkania będzie rozwój rodziny we współczesnym społeczeństwie, rola sabatu i misja wśród najbliższych.
Karen Holford
[/vc_column_text][vc_text_separator title=”OCZAMI POLSKIEJ DELEGACJI” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Mateusz Krzesiński – Dyrektor Sekretariatu ds. Rodziny w Diecezji Południowej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce.
– To był mój drugi raz na szkoleniu FMLT. W tym roku wykłady były równie ciekawe, co w poprzednim oraz zaopatrywały zarówno w wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. – zaznaczył pastor Krzesiński. – Przywykłem już do charakterystycznego dla tych szkoleń wysokiego poziomu pedagogicznego i kreatywnego podejścia do nauki. Takie szkolenia są nie tylko praktyczne, ale również faktycznie przez 5-6 dni nauki często od rana do późnego wieczora, można na nich wytrwać i się nie nudzić. W tym roku szczególną radością była dla mnie obecność silnej delegacji z Polski! – zaznaczył pastor.
Piotr Hoffman – Dyrektor Sekretariatu ds. Rodziny w Diecezji Zachodniej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce.
– Z udziału w szkoleniu FMLT wracam bardzo zadowolony i zmotywowany do służby na rzecz budowania wiernych i satysfakcjonujących więzi w rodzinie. Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie wysoki poziom wykładów i warsztatów prowadzonych przez wykwalifikowanych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, których naprawdę chciało się słuchać. Za szczególnie cenne i na czasie, uważam zajęcia z zakresu etyki, seksualności i małżeńskiej (nie)wierności. Zajęcia te bardzo mnie poruszyły i uświadomiły ogromną potrzebę chrześcijańskiej edukacji seksualnej szczególnie naszych dzieci i młodzieży – zaznaczył Hoffman.
Piotr Bylina – Dyrektor Sekretariatu ds. Rodziny w Diecezji Wschodniej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce.
– Mogliśmy skorzystać z tego szkolenia jako małżeństwo. Dzięki temu oboje możemy być zaangażowani i wyposażeni do służby rodzinom.- podkreśla młody pastor. – Program szkolenia dotykał szerokiego spektrum zagadnień, począwszy od dyscyplinowania dzieci z miłością, przez nabożeństwa międzypokoleniowe aż po etykę chrześcijańską i seksualność. Mogłem powtórzyć sobie pewne rzeczy, które już poznałem jako mąż, ojciec i pastor, oraz poznać wyzwania przed którymi przyjdzie mi jeszcze stanąć – zaznaczył Bylina.
– Najciekawsze pod względem treści i formy przekazu były dla mnie same wykłady. Dokonywaliśmy w grupach także interesujących ewaluacji materiałów edukacyjnych dla rodziców, co pozwalało w bardzo przystępny sposób się z nimi zapoznać. Spoglądaliśmy na kwestię rodziny przez wypowiedzi uczestników pochodzących z różnych krajów europejskich, co było także ubogacające – zaznaczył Pastor.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]