Szkolenie z zakresu zdrowia psychicznego we wschodnich krajach nadbałtyckich.

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”10 LUTEGO 2019 (NR 680) `{`TED/TŁUM.:DANIEL KLUSKA`}`” el_width=”100″][vc_column_text]

Sześćdziesięciu liderów i promotorów zdrowia z Litwy, Łotwy i Estonii ma teraz lepsze zrozumienie w zakresie rozwiązywania problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, dzięki trzyczęściowej serii wykładów prowadzonej w krajach bałtyckich w ciągu ostatniego roku.

Ostatni moduł, prowadzony w ostatni weekend stycznia, w siedzibie Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rydze na Łotwie, przyciągnął więcej uczestników, ponieważ zainteresowanie kursem zdecydowanie wzrosło. Uzasadnieniem dla kursu prowadzonego przez Karen Holford, dyrektora Sekretariatu Rodziny przy Wydziale Transeuropejskim Kościoła Adwentystów i Torbena Berglanda, dyrektora wspierającego Sekretariat Zdrowia przy Generalnej Konferencji Kościoła jest fakt, że przywódcy i liderzy wspólnoty są tak aktywnie zaangażowani w budowanie relacji z członkami kościoła i ludźmi z okolicznych społeczności.

Żyjemy w grzesznym świecie. Ludzie miewają naprawdę trudne doświadczenia. Wspólnota kościelna wcale nie jest bezpieczniejsza. Co możemy zrobić, by pomóc tym, którzy są wokół nas? Co możemy zrobić, aby pomóc sobie? Możemy nauczyć się słuchać, rozumieć i współczuć. Apostoł Paweł napisał:

„Bądźcie życzliwi dla siebie nawzajem z braterską miłością …
Radujcie się z tymi, którzy się radują i płaczcie z tymi, którzy płaczą”

List do Rzymian 12:10,15

– Zdrowie psychiczne jest ważnym zagadnieniem, ponieważ w pewien sposób dotyka całego naszego życia. Samotność, zerwane relacje i stresujący styl życia to tylko niektóre z czynników, które mogą zwiększać ryzyko złego samopoczucia i cierpienia psychicznego w naszym życiu, a także w życiu tych, których kochamy, oraz społeczności wokół nas. – podkreśliła Holford.

Niestety krótki czas takiego szkolenia nie pozwala zagłębić się w każdy temat. Dlatego Holford i Bergland bardzo starannie zwrócili uwagę na najbardziej popularne i trudne zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym. Uczestnicy bardzo to docenili. Niektórzy z nich otworzyli się podczas spotkania i dzielili się także własnymi doświadczeniami.

Wśród poruszonych tematów nie zabrakło zagadnień związanych z nałogami (szczególnie wśród młodzieży), wypaleniem zawodowym, radzeniem sobie z krytyką, potrzebą inteligencji emocjonalnej a także depresji. Uczestnicy zwrócili uwagę także na formę uwielbienia Boga w trakcie nabożeństw, która może w pozytywny lub negatywny sposób łączyć lub dzielić pokolenia ludzi.

-Zawsze jest jednak coś, co można poprawić. Uczestnicy zwrócili uwagę, że w trakcie spotkania zabrakło czasu na dłuższe dyskusje i praktyczne ćwiczenia. – Być może wcześniejsze przygotowanie pytań do dyskusji lub konferencje i spotkania „online”, mogłyby usprawnić wzajemną komunikację i organizację kolejnych warsztatów – zwrócił uwagę jeden z uczestników. – Poza tym wydaje mi się, że taka tematyka zainteresowałaby większe grono odbiorców. – podkreślił.

-Niektórzy uczestnicy powiedzieli mi, że to, czego się dowiedzieli o równowadze emocjonalnej i jej wpływie na relacje już teraz zainspirowało ich do wprowadzenia zmian w swoim życiu i budowania silniejszych więzi z otoczeniem. – stwierdziła Holford na zakończenie szkolenia. – W ten sposób uczymy się właśnie zmieniać nasze własne życie a ta zmiana może zainspirować innych. – podkreśliła.

TED

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]