Ustawa o dyskryminacji religijnej w Australii
Wydział Południowego Pacyfiku (SPD) Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Australii, zorganizowały specjalne nabożeństwo modlitewne online w piątek 4 lutego 2022 r.
7 LUTEGO 2022 (NR 850) [EUD.ADVENTIST.ORG / OPR.DANIEL KLUSKA]
Spotkanie zostało zorganizowane, aby modlić się o Boże prowadzenie i mądrość w sprawie uchwalenia „Ustawy o dyskryminacji religijnej”, która została przedłożona w parlamencie przez premiera Scotta Morrisona pod koniec 2021 roku.
Projekt ustawy był ostatnio przedmiotem badań dwóch odrębnych komisji parlamentarnych, Parlamentarnej Komisji Połączonej Praw Człowieka i Senackiej Komisji Stałej ds. Prawnych i Konstytucyjnych w Australii.
Ustawa o dyskryminacji religijnej jest w obszarze ciągłego zainteresowania mediów i opinii publicznej już od chwili jej zapowiedzi w 2019 roku. Właśnie wtedy, w przededniu wyborów krajowych, premier Morrison obiecał jej szybkie wprowadzenie. Pracując nad treścią ustawy, rząd przeprowadził konsultacje w dwóch etapach; po pierwsze zbierając ponad 13 tys. uwag do wniosku a po drugie: zapraszając ponad 90 różnych instytucji do wspólnych rozmów nad projektem, w tym przedstawicieli Kościoła Adwentystów. Kościół również złożył wnioski z uwagami w odpowiedzi na trzy projekty ustawy.
Przywódcy kościelni twierdzą, że ustawa jest niezwykle ważna, ponieważ zapewnia Australijczykom ochronę przed dyskryminacją ze względu na przekonania lub działalność religijną, podobnie jak inne przepisy chronią ich przed dyskryminacją ze względu na wiek, płeć, rasę i niepełnosprawność. Obecnie ochrona prawna jest bardzo niewielka, a na poziomie stanowym występuje szereg niespójności.
– Obie główne partie polityczne zobowiązały się do ochrony praw ludzi wierzących, a także niewierzących, w ramach przeciwdziałania dyskryminacji religijnej – napisał w oświadczeniu Kościoła Adwentystów Michael Worker, dyrektor ds. publicznych i wolności religijnej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Australii. – Wspaniale byłoby zobaczyć dwupartyjne poparcie dla ustawy w obecnej formie – dodaje.
Worker zwócił także uwagę członkom kościoła adwentystycznego w Australii, że ONZ stwierdza, że uniwersalne prawa człowieka powinny być dostępne dla wszystkich osób, bez względu na rasę, płeć, narodowość, pochodzenie etniczne, język, religię lub jakikolwiek inny status. – Wprowadzenie „Ustawy o dyskryminacji religijnej” do parlamentu australijskiego może potencjalnie stać się decydującym momentem w historii naszego narodu – zauważa Worker.
– Ważne jest, abyśmy zebrali się razem jako wierzący i modlili się za naszych parlamentarzystów, gdy rozważają uchwalenie tej ustawy – dodaje.
AAI