W Indiach powstają kościoły, studnie i szkoły

W 2024 r. adwentystyczna organizacja „Maranatha Volunteers International” rozpoczęła realizację kolejnych projektów w Indiach. Od stycznia ekipy budowlane rozpoczęły prace nad pięcioma budynkami kościelnymi, przygotowały 44 studnie i kończą prace na kampusie Binjipali Adventist School w Binjipali w stanie Odisha.

19 LUTEGO 2024 (NR 988) [adventistreview.org | Opr. Daniel Kluska]

– W tym roku w Indiach naszym celem jest zbudowanie 30 budynków kościelnych, wykopanie 100 studni i rozbudowa kampusu Binjipali – powiedział Vinish Wilson, Dyrektor organizacji Maranatha* w Indiach.

Wysiłki organizacji związane z budową kościołów, koncentrują się obecnie na dalekim wschodzie Indii. Ekipy rozpoczęły prace w trzech miejscach w stanie Mizoram i dwóch w regionie Garo Hills. Obszary te są jednymi z najbardziej wilgotnych miejsc na świecie, a lokalne społeczności adwentystyczne z niecierpliwością czekają na budynki, które ochronią je przed żywiołami.

44 odwierty pod studnie wykonane w styczniu, znajdują się w południowym stanie Andhra Pradesh. Ten półpustynny region cierpi z powodu stagnacji gospodarczej, którą pogłębia brak stałego dostępu do wody pitnej.

Maranatha kontynuuje także przekształcanie kampusu szkolnego Binjipali. Od rozpoczęcia projektu w 2022 r. ekipy i wolontariusze zbudowali nowe sale lekcyjne, akademiki, toalety, kuchnię i stołówkę. Obecnie ekipy wykonują prace wykończeniowe w dwóch łazienkach akademiku. Rozpoczęto również budowę muru wokół kampusu.

Lokalni robotnicy przygotowują grunt pod budowę nowego kościoła adwentystycznego w Kimdegre, Meghalaya, Indie. [Zdjęcie: Maranatha Volunteers International]
Zbiornik na wodę obok studni wywierconej przez Maranathę w indyjskim stanie Andhra Pradesh. [Zdjęcie: Maranatha Volunteers International]
W ramach wsparcia adwentystycznej szkoły w Binjipali w stanie Odisha, Maranatha buduje dom dla dyrektora placówki. [Zdjęcie: Maranatha Volunteers International]

W Indiach zapotrzebowanie na nową infrastrukturę jest ogromne i dotyczy dużej części populacji kraju. – Zapotrzebowanie na kościoły jest znaczne, ponieważ tylko 450 000 z 1,1 miliona członków Kościoła Adwentystów ma swoje stałe miejsce zgromadzeń – powiedział Wilson. – Ponadto 40 procent ludności wiejskiej w Indiach nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Zapotrzebowanie na nowe studnie jest ogromne – dodaje.

* Maranatha, to niezależna organizacja adwentystyczna wspierająca Kościół Adwentystów Dnia Siódmego od 1969 roku. W Indiach jest obecna od 1998 roku, gdzie zbudowała dziesiątki kościołów i szkół w całym kraju.

AAI