Więcej ludzi w Kościele
Od końca lutego w wyniku ataku Rosji na Ukrainę kraj opuściło prawie 4 mln uchodźców, a kolejne 6,5 mln zostało przesiedlonych wewnątrz kraju. Według oficjalnych raportów jest to największy kryzys uchodźczy na ziemi europejskiej od czasów II wojny światowej.
10 KWIETNIA 2022 (NR 860) [TED.ADVENTIST.ORG / TŁUM. DANIEL KLUSKA]
Gdy czołgi i artyleria burzą domy, zabijają cywilów, niszczą infrastrukturę można by pomyśleć, że kościoły zostaną zamknięte a każdy będzie się modlił sam. Rzeczywiście, wierzący modlą się na całym świecie. Jednak Kościół Adwentystów Dnia Siódmego na Ukrainie nie jest ani gotowy do milczenia, ani skłonny do bezczynności.
Stanislav Nosov, przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego na Ukrainie (UUC), zauważył, że kryzys niesie ze sobą nieoczekiwane możliwości. W wymianie e-maili z przywódcami Kościoła Adwentystów w Norwegii Nosov podkreślił, że pomimo niewypowiedzianego cierpienia, Kościół stał się błogosławieństwem dla wielu ludzi.
Wojna i członkowie Kościoła.
Maksym Krupski, dyrektor Hope Media Group oraz Departamentu Spraw Publicznych i Wolności Religijnej UUC, podkreślił wpływ wojny. – Nie znam dokładnych liczb, ale zakładam, że ponad 30% członków naszego kościoła to przesiedleńcy lub uchodźcy. Przy ogólnej liczbie 43 307 członków oznacza to, że około 13 000 ukraińskich adwentystów traci swoje domy lub jest zmuszonych je opuścić – zaznacza Krupski
W tej chwili nie ma pewności co do liczby ofiar wśród członków kościoła, ale wiemy o dwóch siostrach z Mariupola, które wyszły z piwnicy szukać wody i zginęły tragicznie w zamachu bombowym.
– Ludzie żyjący na obszarach, na których nie ma działań wojennych, radzą sobie bardzo dobrze – powiedział Nosov. Jednak sytuacja na terenach okupowanych jest zupełnie inna. – Członkom Kościoła kończy się żywność, woda i budynki w których przebywają nie posiadają ogrzewania. To kryzys humanitarny – zaznacza.
Niektóre budynki kościelne zostały zniszczone. Natomiast budynki, które są niezniszczone, służą jako schroniska dla bezdomnych. Spośród 40 budynków szkolnych należących do kościoła na Ukrainie wszystkie są obecnie zamknięte, a zajęcia prowadzone są online. Ukraińskie Adwentystyczne Centrum Wyższego Szkolnictwa (UACHE) poniosło minimalne szkody i jest obecnie zamknięte. Uczniowie i pracownicy zostali ewakuowani. – Teren jest zajęty i toczą się aktywne walki. Nie mamy żadnych informacji o obecnej sytuacji na kampusie – relacjonuje Krupski.
– Nie wiemy, co będzie dalej. Wszystko jest w rękach Boga. Jego ręce nas ochraniają i błogosławią dając nadzieję – powiedział Nosov.
W służbie społeczności
Podczas tego kryzysu kościół jest zajęty pracą na rzecz członków wspólnoty ale i lokalnej społeczności. – Pastorzy i przywódcy pomagają w ewakuacji ludzi z obszarów walk – poinformował Nosov. – Zapewniają schronienie, leki, żywność, udzielają dodatkowych informacji i służą modlitwą – dodaje.
Krupski opisał jak w tej chwili zorganizowane są działania pomocowe. – Nasi partnerzy i przyjaciele z innych krajów niosą pomoc w zachodnim regionie Ukrainy. Stamtąd pastorzy przekazują produkty w małych konwojach samochodów na obszary aktywnych walk, a także ewakuują ludzi z tych obszarów w drodze powrotnej – opisuje Krupski.
Ponadto, dzięki partnerstwu Hope Channel Ukraine i Adventist Development and Relief Agency (ADRA) w Rumunii, osoby przesiedlone wewnątrz kraju otrzymują zaopatrzenie w produkty higieniczne, żywność, wodę, odzież i leki.
Odwaga i wytrwałość członków kościoła są niezwykłe. – Jeden z naszych pastorów, Mychaylo Prodanyk, pochodzi z Czernihowa, obszaru na północ od Kijowa, w którym toczyły się aktywne walki. Został uratowany przez Boga, gdy bomba uderzyła w kościół, w którym był z rodziną. Po bombardowaniu wrócił, aby pomagać innym – powiedział Krupski.
Nadzieja wśród huku pocisków
– W ciemności, pośród śmierci i zniszczenia ludzie szukają Boga – zaznacza Nosov. – Nie pytają, dlaczego Bóg pozwolił na tę wojnę, ale starają się z Nim połączyć – dodaje. Co zaskakujące, frekwencja w kościele rośnie. – W naszych kościołach jest teraz więcej ludzi niż wcześniej. Kościoły, które nie zostały uszkodzone ani zniszczone, działają normalnie, zapewniając możliwość organizacji nabożeństw dla stale rosnącego Kościoła – dodaje.
– Hope Channel Ukraine transmituje programy na żywo od poniedziałku do piątku o 11:00 i 18:00, w sobotę o 11:00 i w niedzielę o 18:00 – zaznacza Krupski. Z powodu ewakuacji innych ośrodków telewizyjnych, Hope Channel Ukraine posiada teraz tylko dwa studia telewizyjne, ale działają one bez problemu, podobnie jak adwentystyczne radio. – Tego jednego dnia chrzest przyjęło osiem osób, a od początku wojny swoje życie Jezusowi oddało już ponad 30 – zakończył Nosov, dziękując Bogu za Jego miłość i łaskę okazaną w tym trudnym czasie.
AAI